Sztuczna inteligencja wyjaśnia katolicyzm w nowej kaplicy w Poznaniu

W jednym z budynków mieszkalnych w centrum Poznania powstała nowoczesna kaplica, w której wierni mogą zadawać pytania na temat katolicyzmu sztucznej inteligencji.

Inicjatorem nietypowej przestrzeni modlitwy jest ksiądz Radek Rakowski, który postanowił połączyć tradycję wiary z nowoczesnymi technologiami, stwarzając miejsce umożliwiające bardziej osobiste i swobodne poszukiwanie odpowiedzi na trudne pytania dotyczące religii.

Nowoczesne rozwiązania zamiast tradycyjnego kościoła

Początkowy plan parafii zakładał budowę tradycyjnego kościoła, jednak projekt został zmodernizowany. Kaplica, która ostatecznie powstała na parterze budynku mieszkalnego, jest wyposażona nie tylko w ołtarz i krzyż, lecz także nowatorskie elementy, takie jak duże okna, neonowe oświetlenie i przytulny kącik kawowy.

Wierni mogą uzyskać dostęp do kaplicy za pomocą specjalnej aplikacji, która dodatkowo umożliwia sterowanie oświetleniem oraz zamawianie napojów z automatycznej maszyny.

Główna atrakcja kaplicy – system oparty na sztucznej inteligencji – jest dostępna na ambonie. Wystarczy nacisnąć przycisk, aby zadać pytanie dotyczące wiary lub doktryny katolickiej.

Sztuczna inteligencja w roli przewodnika duchowego

Ksiądz Rakowski wyjaśnia, że pomysł na wprowadzenie AI w kaplicy wynikał z potrzeby dostarczania wiernym rzetelnych odpowiedzi bez presji emocjonalnej.

– Sztuczna inteligencja jest fenomenalna, bo można zadawać jej pytania, które wcześniej mogłyby budzić wstyd. AI korzysta z Pisma Świętego, Katechizmu Kościoła Katolickiego i dokumentów kościelnych, gromadzi wszystkie te informacje, aby odpowiedzieć na pytania – mówi ksiądz Rakowski.

Duchowny dodaje, że AI ma przewagę nad ludzkimi przewodnikami duchowymi w swojej precyzji i bezstronności. – Nie ma emocjonalnego związku z tym, co głosi, przekazuje czystą wiedzę. To dla nas ważne, bo nie chcemy naginać faktów, aby przyciągnąć ludzi lub ich oszukać – wyjaśnia ksiądz Rakowski.

AI jako alternatywa dla tradycyjnych konsultacji

Dzięki nowoczesnemu podejściu, kaplica w Poznaniu stanowi przykład, jak Kościół może dostosować się do potrzeb współczesnych wiernych, którzy często są zabiegani lub czują opory przed bezpośrednią rozmową z duchownymi. Sztuczna inteligencja oferuje dostęp do wiedzy teologicznej w sposób łatwy, szybki i bezosobowy, a to może przyciągnąć młodsze pokolenie do zgłębiania wiary.

Czy nowoczesne technologie, takie jak sztuczna inteligencja, mają szansę na stałe zagościć w przestrzeniach religijnych i na jaką skalę Kościół będzie korzystał z podobnych rozwiązań w przyszłości?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Kobiety, stawiajmy zdrowie na pierwszym miejscu – udział w badaniu przesiewowym piersi NHS może uratować życie

Artykuł powstał we współpracy z NHS Jesteśmy czymś więcej niż...

WAŻNE! Dyżur paszportowy w Norwich i Peterborough

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie podanym przez serwis RP,...

Ministerstwo sprawdza konta osób pobierających Universal Credit

Osoby pobierające Universal Credit poproszono o zgłaszanie następujących zmian. Ministerstwo sprawdza konta tych osób.

Polak zamieszany w przemyt imigrantów do UK

Aresztowanie Polaka miało miejsce w minioną niedzielę, 23 marca 2025 roku. W poniedziałek postawiono mu zarzuty związane z ułatwianiem nielegalnej imigracji do Wielkiej Brytanii.

Imigrant dostał prawo pobytu w UK po 50 latach

61-letni imigrant, Samuel Jarrett-Coker, który przybył do Wielkiej Brytanii...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Podwyżka cen biletów w Ryanairze na lato

Klienci Ryanaira zapłacą za bilety na tegoroczny sezon wakacyjny więcej niż w ubiegłym roku. Szef firmy zachęca do skorzystania z programu Ryanair Prime.

Inflacja w Holandii w marcu 2025 spowolniła

Wskaźnik inflacji w Holandii w marcu 2025 roku znalazł...

11-letnia dziewczynka wpadła do Tamizy – trwają poszukiwania

Tragiczny wypadek we wschodniej części Londynu. Do Tamizy wpadła...

80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

80-letniej Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online.

2000 euro dla opiekunów już wkrótce

Czym jest grant wsparcia opiekuna  - czyli Carer's Support Grant i jak się o niego ubiegać? W najbliższych tygodniach Irlandia wypłaci jednorazową kwotę. 2000 Euro dla opiekunów to realna pomoc?

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które będą wybierać się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.