Bezdomni imigranci powinni wrócić do domu – mówi holenderska minister

Holenderska minister zdrowia, Fleur Agema, powiedziała, że imigranci, którzy przyjeżdżają do Holandii, aby wykonywać pracę niewymagającą wysokich kwalifikacji, a następnie ją tracą, powinni wrócić do swojego kraju w przypadku mało pilnych problemów zdrowotnych.

Fleur Agema, która reprezentuje skrajnie prawicową PVV, powiedziała, że pracownicy służby zdrowia powinni ocenić, czy bezrobotni imigranci zarobkowi mają prawo do leczenia w Holandii.

Bezdomni imigranci bez praw do opieki zdrowotnej

Szacuje się, że w Holandii przebywa 5000 osób (głównie z Europy Wschodniej), które nie mają ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż stracili pracę. W takiej sytuacji Ministerstwo Zdrowia opłaca ich opiekę zdrowotną. Dysponuje ono funduszem w wysokości 75 mln funtów na pomoc osobom nieubezpieczonym.

Agema jest za tym, aby ci imigranci, którzy tracą pracę w Holandii i stają się bezdomni, wrócili do swoich ojczystych krajów, gdy potrzebują mniej pilnej opieki zdrowotnej. Minister twierdzi:

– Nie do mnie należy decydowanie, czym jest pilna opieka. To zadanie dla profesjonalistów. I oni powinni wspólnie decydować, kogo mamy przed sobą. I czy nie nadszedł czas, aby wrócił do domu?

Lekarze zaskoczeni

Lekarze zareagowali szokiem na sugestię minister zdrowia. Inge de Wit, ze szpitala Ikazia w Rotterdamie zabrała głos w tej sprawie:

– Nasi lekarze przysięgli pomagać wszystkim pacjentom. Byłoby nieludzkie pozbawiać ich opieki.

Oburzone wypowiedzią minister jest także holenderskie stowarzyszenie szpitali NVZ. Poprosiło ono minister, aby wyjaśniła, co dokładnie ma na myśli.

Michelle van Tongerloo z Rotterdamu, która leczy bezdomnych, powiedziała:

– Czyli, gdy staniesz się bezdomny, nie masz prawa do opieki zdrowotnej? Czyli, jeśli zobaczę kogoś na ulicy, kto może być chory, mam sprawdzić, czy jest lokalnym mieszkańcem, czy nie? Nie możesz tego zrobić jako lekarz.

Minister spraw społecznych, Eddy van Hijum, powiedział w ubiegłym miesiącu, że przepisy mające na celu ochronę słabo wykwalifikowanych pracowników przed wykorzystywaniem przez agencje zatrudnienia, zostały ponownie odroczone. Powinny one wejść w życie 1 stycznia 2026 roku. Nakładałyby one na agencje zatrudnienia wymóg uzyskania formalnej zgody ministerstwa na prowadzenie działalności.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

20-letni Polak zaginął w Holandii – pomóż w odnalezieniu

20-latek był po raz ostatni widziany w okolicach jednego z mostów nad rzeką Oude IJssel w mieście Doetinchem.

O ile podrożeją bilety kolejowe w Holandii od 1 stycznia 2025 roku?

W oficjalnym komunikacie wydanym przez Nederlandse Spoorwegen głównego krajowego przewoźnika czytamy, iż ceny biletów kolejowych i abonamentów wzrosną średnio o 6,18 proc. od 2025 roku.

Nawet 50 tysięcy osób miało błędnie wyliczone zasiłki

Od 25 000 do 50 000 osób zostało dotkniętych...

Holenderskie ubezpieczenie zdrowotne w 2025 wzrośnie o około 11 euro miesięcznie

Holenderscy ubezpieczyciele ogłosili już swoje stawki składek zdrowotnych na rok 2025. Jak wynika z analizy danych przeprowadzonej przez Zorgwijzer, składki wzrosną średnio o ponad 11 euro miesięcznie w przyszłym roku.

Holendrzy nie będą instalować Temu

Holenderski minister Dirk Beljaarts wskazał na zagrożenia związane z gromadzeniem danych przez chiński sklep internetowy Temu.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport