Ruszają ekshumacje szczątków 800 dzieci pochowanych w dawnym szambie

Po latach oczekiwań i licznych apelach rodzin w Irlandii rozpoczną się prace ekshumacyjne. Będą prowadzone na terenie byłego Domu Matki i Dziecka w Tuam.

W Tuam odkryto szczątki kilkuset dzieci, spośród których najstarsze miały 3 lata.

- Advertisement -

Rusza ekshumacja szczątków dzieci pochowanych w masowym grobie

Placówka w Tuam była jednym z domów prowadzonych przez siostry zakonne ze Zgromadzenia Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. Trafiały tam kobiety, które zaszły w ciążę poza małżeństwem, i w związku z tym były w ówczesnej Irlandii społecznie piętnowane.

Ponad dekadę temu lokalna historyczka Catherine Corless ujawniła zaskakującą rzecz. Na podstawie analizy aktów zgonu i porównań z rejestrami pochówków ustaliła, że szczątki około 800 dzieci pochowano w zbiorowym grobie, który pierwotnie służył jako szambo. Dzieci miały od 9 miesięcy do 3 lat.

ekshumacja szczątków dzieci
Dzieci pochowane w masowym grobie miały od 9 miesięcy do 3 lat / fot. Getty Images

Prawnik Daniel MacSweeney poinformował, że ekshumacja szczątków dzieci może potrwać nawet dwa lata. Konieczne jest bowiem przeprowadzenie testów DNA, które pomogą zidentyfikować ofiary i umożliwią ich rodzinom godny pochówek.

Tysiące ofiar milczenia, czyli mroczna historia irlandzkich domów dla matek i dzieci

W latach 1922–1998 w Irlandii funkcjonowało co najmniej 18 podobnych placówek. Dochodzenie wykazało, że w tym okresie zmarło około 9 tys. dzieci. Głównymi przyczynami zgonów były infekcje dróg oddechowych, odra, grypa żołądkowa i skrajne niedożywienie.

W domach prowadzonych przez zakonnice przebywało łącznie ponad 80 tys. kobiet. Często zmuszano je do oddania dzieci do adopcji, pracy bez wynagrodzenia i życia w skrajnie surowych warunkach.

Irlandia mierzy się z bolesną przeszłością i domaga sprawiedliwości

Ekshumacje w Tuam z jednej strony mają czysto techniczny wymiar: identyfikacji ofiar. Z drugiej strony to symboliczny gest. Są dowodem na uznanie przez państwo cierpienia ofiar i przejawem dążenia do naprawienia krzywd.

Rodziny zmarłych dzieci od lat domagają się nie tylko wyjaśnienia prawdy, ale też dodatkowo pociągnięcia do odpowiedzialności instytucji, które dopuściły do tragedii. Podsumowując, to jedno z najbardziej poruszających rozliczeń współczesnej Irlandii z własną historią.

Przeczytaj także

Komu przysługuje darmowa telewizja i dodatek 420 euro

Po ukończeniu 70 roku życia w Irlandii przysługuje bezpłatna licencja na telewizję w ramach Household Benefits Package (HBP). Kto jeszcze może wnioskować o świadczenie na telewizję i dofinansowanie na media?

Ryanair pozwoli pasażerom zabrać większy bagaż

Na pokład samolotu Ryanaira będzie można wnosić większy bagaż osobisty bez ponoszenia dodatkowych opłat. To odpowiedź na unijne przepisy dotyczące ujednolicenia zasad przewozu bagażu we wszystkich liniach lotniczych działających na terenie wspólnoty europejskiej.

Irlandia podnosi zasiłki i dostosowuje pomoc do rzeczywistości

Opiekunowie osób chorych i niepełnosprawnych to szczególna grupa pobierających zasiłki. Ludzie poświęcają swoje życie by troszczyć się o najbliższych.

Wstajesz pierwszy – wysiądziesz ostatni. Ryanair i lekcja kultury w podróży

Samolot wylądował, pasy odpięte, a tu nagle wszyscy zaczynają wstawać jak na komendę. Wstajesz pierwszy, myślisz: „Będę pierwszy przy wyjściu!”. Tylko że… nic z tego!

Milion euro za dom? Rząd tłumaczy się z porażki mieszkaniowej

Irlandzki rząd został zmuszony do tłumaczenia się z kontrowersyjnej decyzji o wycofaniu się z programu partnerstwa publiczno-prywatnego, który miał dostarczyć tysiące domów w Dublinie i sąsiednich hrabstwach.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport