Atak terrorystów na meczet – 6 zabitych, 8 rannych (wideo)

Muzułmanie odbywający swoje wieczorne modły w meczecie w kanadyjskim Quebecu zostali ofiarami ataku terrorystycznego. Sześć osób zginęło, a osiem zostało rannych. Nie wiadomo jeszcze kto stał zamachem.

Kanadyjskiej policji udało się zatrzymać dwie osoby zamieszane w wydarzenia. Nic nie wskazuje na to, aby napastników było więcej, choć początkowo mówiło się, że na miejscu widziano trzech uzbrojonych mężczyzn. Obecnie trwa dochodzenie w tej sprawie, uruchomiono odpowiednie procedury. Jakiekolwiek szczegóły dotyczące tożsamości morderców nie zostały ujawnione. Wśród kuluarowych doniesień mówi się, że jeden z nich ma 27 lat.

- Advertisement -

Według obecnych na miejscu zdarzenia świadków w momencie napadu w meczecie należącym do Islamskiego Ośrodka Kulturalnego przebywało około czterdzieści osób. Atak miał nastąpić około godziny 19.15. Dwaj zamaskowani mężczyźni uzbrojenie w automatyczne karabiny AK-47 mielo otworzyć ogień do zgromadzonych w meczecie wiernych.

Teren obecnie jest zabezpieczony przez policję. Wszystko znajduje się pod kontrolą i nie ma żadnego zagrożenia.

Według oficjalnego stanowiska służb policyjnych wydarzenie to miało charakter napaści i niekoniecznie może być uznawane za akt terroru. Zupełnie innego zdania jest premier Kanady Justin Trudeau, który podobnych wątpliwości nie ma. "Potępiamy ten akt terrorystyczny wymierzony w muzułmanów, dokonany w miejscu kultu" – jego kancelaria z miejsca nazwała rzecz po imieniu, a on sam nie złożył kondolencje za pośrednictwem Twittera.

"Kanadyjscy muzułmanie są istotną częścią naszego narodu" – komentował Trudeau. "Obserwowanie tak bezsensownej przemocy jest bolesne. Różnorodność to nasza siła, a tolerancja religijna to wartość, która nam, Kanadyjczykom, jest droga". Władze w Ottawie zapowiedziały, że dla terrorystów nie będzie żadnej litości. Każdy, kto dopuszcza się podobnych aktów nienawiści będzie ścigany i zostanie ukarany.

Warto dodać, że to właśnie w tym meczecie w czerwcu zeszłego roku do drzwi została przybita świńska głowa.

Teksty tygodnia

Zakaz pobierania dodatkowych opłat za bagaż podręczny w samolotach

Posłowie Parlamentu Europejskiego zagłosowali za zakazem pobierania przez linie lotnicze dodatkowych opłat za bagaż podręczny.

Najlepiej płatne zawody w Niemczech. O jakie kwalifikacje warto się postarać?

Euronews Business przyjrzał się najwyższym wynagrodzeniem w Niemczech. Jakie są zatem najlepiej płatne zawody w tym kraju?

Nowe zasady zasiłku pogrzebowego w Irlandii. Kto dostanie 8 tys. euro?

Zasiłek pogrzebowy w Irlandii przechodzi wiele zmian. Jak zapowiedziano rok temu, zamiast jednego świadczenia pojawiły się dwa. Jak wygląda obecnie system świadczeń pogrzebowych i pomocy po śmierci najbliższej osoby?

Młodzi są szczególnie dotknięci kryzysem zdrowia psychicznego

Z raportu Stada Health Report 2025 wynika, że ponad 60 proc. Niemców ocenia swoje zdrowie psychiczne jako dobre. To wyraźny wskaźnik pogarszającego się dobrostanu psychicznego społeczeństwa. Dużym problemem jest wypalenie zawodowe.

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Przeczytaj także