Autonomiczny autobus będzie kursował po Cambridge – to pierwszy taki przypadek w historii UK

Fot: Greater Cambridge Partnership

Na ulice Cambridge wjedzie autonomiczny autobus. Będzie to pierwszy przypadek włączenia do publicznego ruchu drogowego pojazdu "bez kierowcy" w historii Wielkiej Brytanii. 

Wyprodukowane na Wyspach i opracowane przez firmę Aurrigo autonomiczne autobusy będą obsługiwać jedną z tras w mieście Cambridge. Pojazdy mogą przewieźć na swoim pokładzie maksymalnie do 10 osób. Ich prędkość maksymalna wynosi 20 mph (około 32 km/h). Ze względu na to, że są zasilane silnikiem elektrycznym, po pełnym naładowaniu są w stanie przejechać do 100 mil. Testy trzykołowych "autonomicznych promów pasażerskich" lub "Auto-Shuttle", jak określa je brytyjska prasa, opracowanych przez firmę Aurrigo rozpoczną się w przyszłym miesiącu. Pierwotnie miały one pojawić się na drogach już w ubiegłym roku, ale próby w tym zakresie zostały wstrzymane ze względu na lockdowny i ograniczone możliwości podróżowania przez ludzi.

Czy tak właśnie będzie wyglądał transport zbiorowy w UK?

Chociaż te "pasażerskie promy" to typowe pojazdy autonomiczne, a więc są w stanie "jeździć same", bez konieczności kierowcy na miejscu, to na ich pokładach będą obecni "operatorzy bezpieczeństwa", którzy w każdej chwili będą mogli przejąć kontrolę nad autobusem i, kolokwialnie pisząc, przejść na sterowanie ręczne.

Pojazdy zaprezentowano w ubiegły czwartek podczas spotkania z minister transportu Rachel Maclean na Uniwersytecie w Cambridge. Testy te są częścią szerszego projektu realizowanego przez Greater Cambridge Partnership (GCP) i Smart Cambridge. Ich celem jest ocena realnego potencjału zastosowania autonomicznych technologii w transporcie publicznym.

ZOBACZ jak wygląda pierwszy autonomiczny autobus

"Te pojazdy mogą być używane na każde żądanie, przez cały dzień i noc, każdego dnia w roku, co jest nieopłacalne w przypadku istniejącego transportu publicznego" – komentowała Claire Ruskin, dyrektor Cambridge Network i członek zarządu GCP. "Są elastyczne i dobrze wykorzystują zasoby bez konieczności posiadania dużej infrastruktury".

"Pracując wspólnie nad przyszłością zrównoważonych rozwiązań transportowych dla Cambridge, nie tylko pomagamy ludziom dostać się do pracy i z powrotem, ale także umożliwiamy łatwiejszy dostęp do oferty kulturalnej i rekreacyjnej" – uzupełniał burmistrz Greater Cambridgeshire, Nik Johnson.

Teksty tygodnia

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Pijana matka chciała podpalić mieszkanie. W środku było czworo dzieci!

W niemieckim Chemnitz w Saksonii niemal doszło do niewyobrażalnej tragedii. Pijana matka chciała podpalić mieszkanie z dziećmi w środku. Bezpieczeństwo i życie malutkich dzieci i sąsiadów było realnie zagrożone.

Ryanair nie chce pokryć wydatków związanych z odwołanym lotem

Jedna z pasażerek Ryanaira skarży się, że irlandzkie linie nie chcą pokryć jej wydatków, które powstały przez odwołany lot.

Wyższe wykształcenie, wyższe zarobki

Chociaż często podkreśla się, że najlepiej zarabiają “fachowcy”, najnowszy raport z rynku pracy w Niemczech wskazuje, że wyższe wykształcenie oznacza wyższe zarobki. Zatem jaką pensją mogą cieszyć się osoby z magistrem, a jaką technicy?

Przeczytaj także