piątek, 20 września, 2024

Brakuje samolotów, ceny biletów Ryanair pójdą w górę

Michael O’Leary zapowiada podwyżki cen biletów w Ryanairze. Szef tanich linii lotniczych rodem z Irlandii tłumaczy wzrost cen niedoborami samolotów.

Wczasowicze, którzy tego lata planują udać się na urlop tanimi liniami pod szyldem Ryanair, mogą się niemile rozczarować, gdy przyjdzie im płacić za bilety. Ich ceny mają pójść w górę. Stojący na czele irlandzkiego przewoźnika Michael O’Leary ostrzega, iż z powodu niewystarczającej liczby samolotów podwyżka ta była po prostu koniecznością, której nie sposób było uniknąć.

Jego zdaniem tego lata ceny biletów Ryanair mogą być nawet o 10% wyższe w porównaniu z rokiem ubiegłym. Problem nie dotyczy tylko jednych linii, bo w całej Europie mogą pojawiać się trudności z zaspokojeniem popytu w szczycie sezonu letniego z lakonicznego powodu – będzie brakować maszyn latających.

O ile zdrożeją bilety w Ryanairze?

Boeing opóźnił dostawy nowej partii swoich samolotów po tym, jak drzwi awaryjne w jednym z modeli 737 Max wypadły na wysokości 5000 metrów. Według O’Leary`ego Ryanair ma otrzymać do końca marca jedynie 45 z 57 nowych maszyn zamówionych od Boeinga.

Pierwotna prognoza Ryanaira na rok kończący się w marcu 2025 przewidywała przewiezienie 205 mln pasażerów, w porównaniu z 183,5 mln w poprzednim, analogicznym okresie.

– Przy mniejszej liczbie samolotów być może będziemy musieli zmniejszyć te 205 milionów do 200 milionów pasażerów. Może to być nawet poniżej 200 milionów – komentuje irlandzki przedsiębiorca, jak cytujemy za portalem „Metro”. – To prawdopodobnie oznacza, że nawet nasz tegoroczny wzrost będzie ograniczony w Europie, co moim zdaniem doprowadzi do wyższych cen latem 2024 – uzupełnia.

Co jest powodem tych podwyżek?

– Nasze średnie ceny biletów lotniczych latem 2023 wzrosły o 17%. Nie sądzimy, że w tym roku zobaczymy dwucyfrową podwyżkę. Nasz budżet opieramy na wzroście na poziomie 5–10%, co moim zdaniem jest rozsądnym ruchem – komentuje dalej dyrektor generalny linii lotniczych Ryanair.

Oprócz ciągłych kontrowersji związanych z Boeingiem, w lipcu zeszłego roku z samolotów Airbusa trzeba było zdemontować ponad 1000 silników wyprodukowanych przez Pratt & Whitney ze względu na bezpieczeństwo.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?