Brytyjczycy i Polacy dziękują Węgrom za zamknięcie granic

Brytyjczycy dziękują Węgrom za zamknięcie granic. Ambasada węgierska w Londynie zasypana została telefonami i mailami z wyrazami wdzięczności za zamknięcie granic przed imigrantami i ochronę kulturowej tożsamości pozostałej części Europy. Polacy wysyłają zaś kartki z podziękowaniami do węgierskiej policji.

Dwa tygodnie temu Węgrzy zdecydowali się podjąć kontrowersyjną decyzję i zamknąć swoje granice, zatrzymując tym samym falę imigrantów przed rozlaniem się na dalszą część Europy. Od tej pory ambasada węgierska w Londynie jest  dosłownie zasypywana mailami. Z ponad 300 wiadomości, które otrzymują pracownicy ambasady aż 70 proc. to podziękowania. Wśród pozostałych przeważają wiadomości typu: „jesteście bezdusznymi szumowinami”.

- Advertisement -

Węgierska ambasada zdecydowała się upublicznić opinie Brytyjczyków w związku z protestami na Węgrzech, które krytykują decyzję tamtejszego premiera Viktora Orbana o zamknięciu granic, jakby zapominając, że to samo zrobili po kilku dniach Niemcy. Orban uważa zaś, że napływ imigrantów z takich krajów jak Syria, Afganistan, Irak może być liczony w milionach. A to zagraża tożsamości Europy, jako chrześcijańskiej wspólnoty.

Co ciekawe, akcja wysyłania wiadomości Węgrom trwa również w Polsce. Fanpage Monokulti utworzył na Facebook’u wydarzenie, w którym zachęca do wysyłania kartek pocztowych do węgierskiej policji w Roszke z podziękowaniami za ochronę stylu życia, kultury i granic. W wydarzeniu swój udział zgłosiło aż 2,5 tysiąca osób, które kolejno umieszczają zdjęcia wysłanych przez siebie dziękczynnych pocztówek.

Podziękowania dla Węgrów

Tymczasem węgierska policja została napiętnowana za użycie gazu łzawiącego i armatek wodnych wobec imigrantów. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Moon określił zachowanie węgierskich funkcjonariuszy jako szokujące, a spór między Węgrami a innymi państwami może się ponownie zaognić już w środę. Wtedy to mają spotkać się szefowie rządów państw Europy Środkowowschodniej, by wypracować wspólne stanowisko dotyczące imigrantów.

We wtorkowym wywiadzie Péter Szabadhegy, który pełni funkcję ambasadora Węgier w Londynie powtórzył sprzeciw Budapesztu w stosunku do systemu kwot migracyjnych, który zaproponowała Bruksela. Jego zdaniem osiedlenie 160 tysięcy imigrantów w 28 różnych krajach UE tylko zachęci kolejnych uchodźców do pielgrzymki na Stary Kontynent. Zaprzeczył jednak jakoby Węgry były krajem nietolerancyjnym – uważa, że po czasach komunistycznej biedy ich kraj jest dużo słabszy ekonomicznie i nie jest w stanie przyjąć tak wielkiej liczby imigrantów. (fil)

Teksty tygodnia

Wracają paszporty dla zwierząt – nowe zasady i koszty

Porozumienie pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią dotyczącą korzystania z bramek paszportowych na lotniskach ułatwi życie także właścicielom zwierząt. Wrócą bowiem paszporty dla zwierząt.

Zamieszanie z kartami do głosowania. Karty za granicą bez ściętego rogu?

Część wyborców zgłosiła obawy dotyczące wyglądu kart do głosowania. Polonia głosująca za granicą donosi, że ich karty nie mają ściętego rogu.

Polka pomaga tysiącom rodaków rozwieść się bezpiecznie w Anglii. Jak to robi?

Anna Montgomery pomaga Polakom w Anglii przejść przez rozwód bezpiecznie i z planem. Zobacz, jak uniknąć błędów i nie stracić majątku.

Zmiany w Winter Fuel Payments. Uprawnionych będzie więcej emerytów

Keir Starmer poinformował, że rząd zamierza wprowadzić zmiany w Winter Fuel Payments, aby do pomocy finansowej miało dostęp więcej emerytów.

Herbata – napój codzienny i rytuał. Dlaczego warto pić herbatę i jak zaparzyć idealną „cuppę”?

21 maja wypada międzynarodowy dzień herbaty. Jednak herbata to coś więcej niż tylko gorący napój. Dlaczego warto pić herbatę? Jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie