Brytyjskie kurorty nadmorskie wprowadzają podatek turystyczny

Trzy kurorty nadmorskie w Dorset wprowadziły właśnie podatek turystyczny, który zacznie obowiązywać od 1 lipca. Dodatkowa opłata ma przynieść do lokalnego budżetu nawet 12 mln funtów w ciągu najbliższych pięciu lat.

Podatek turystyczny w Dorset – skąd taki pomysł?

Bournemouth, Christchurch i Poole to pierwsze nadmorskie kurorty w Wielkiej Brytanii, które nałożą na turystów specjalny podatek. Nowa danina zacznie obowiązywać od 1 lipca, a zatem jeszcze przed rozpoczęciem szkolnych wakacji, i wyniesie 2 funty za pokój lub inną jednostkę mieszkalną za noc. Za wprowadzeniem podatku turystycznego zagłosowało 16 z 31 lokalnych przedsiębiorstw. Liczą one na to, że dodatkowe pieniądze pomogą w rozwoju turystyki w regionie. Urzędnicy szacują, że w ciągu najbliższych pięciu lat podatek turystyczny wygeneruje nawet 12 milionów funtów. A także że pieniądze pozwolą „chronić lokalną gospodarkę” poprzez przyciągnięcie do hrabstwa większej liczby turystów.

Pieniądze z podatku turystycznego wesprą lokalne inicjatywy

Wiadomo już, że pieniądze zebrane w ramach podatku turystycznego pomogą, przynajmniej częściowo, w organizacji znanych lokalnych imprez. Są wśród nich m.in. Bournemouth Air Festival, Arts by the Sea, Poole Christmas Maritime i Christmas Tree Wonderland. Wcześniej lokalny council zapowiedział, że wstrzyma z powodu problemów finansowych dotację dla dorocznego pikniku lotniczego. A także że zaprzestanie finansowania starań o przyznanie plażom certyfikatu Błękitnej Flagi.

– Dodatkowe fundusze będą miały ogromny wpływ na przyszłość turystyki w Bournemouth, Christchurch i Poole – mówi Rosie Radwell, CEO Marsham Court Hotel. I dodaje: – Jesteśmy podekscytowani przyszłością i już zaczęliśmy planować projekty i wydarzenia mające na celu poprawę turystyki w regionie.

Teksty tygodnia

Obwodowe komisje wyborcze w Irlandii – tu zagłosujesz na prezydenta RP

Poniżej, prezentujemy pełną listę irlandzkich obwodowych komisji wyborczych (OKW).

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Zmarł papież Franciszek. Zerwał z tradycją w sprawie pochówku

W Poniedziałek Wielkanocny zmarł papież Franciszek. W sprawie swojego pochówku wydał nietypową decyzję zrywając ze 120-letnią tradycją.

Mniej pieniędzy na ochronę zdrowia, więcej na politykę azylową

Oszczędności zostaną uzyskane w cięciach w zasiłkach dla bezrobotnych i opiece zdrowotnej. Z kolei o 900 mln euro zostanie zwiększone finansowanie pomocy dla osób szukających azylu w Holandii.

Przeczytaj także