Carillion – druga największa firma branży budowlanej w UK ogłasza bankructwo! Upadek giganta wpłynie na kurs funta?

To już pewne – Carillion, druga co do wielkości firma branży budowlanej na Wyspach, ogłosiła właśnie upadłość. W ratowanie firmy zaangażowani byli przedstawiciele rządu, ale prowadzone wczoraj rozmowy ostatniej szansy nie przyniosły zadowalającego rezultatu. 

O tym, że spółka Carillion (notowana na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych) ma problemy finansowe, wiadomo już było od dawna. Nikt jednak nie przypuszczał, że druga największa firma branży budowlanej w Wielkiej Brytanii i jeden z głównych partnerów brytyjskiego rządu, ogłosi upadłość. A jednak – długi spółki okazały się tak duże, że nie uratowałaby jej nawet planowana pożyczka w wysokości, bagatela, 300 mln funtów!

- Advertisement -

Kryzys w NHS pogłębia się – ratownictwo medyczne w FATALNYM stanie

Niedzielne rozmowy toczyły się z udziałem przedstawicieli rządu, ponieważ Carillion realizuje obecnie kilka istotnych projektów publicznych. Najważniejszym z nich jest budowa szybkiej linii kolejowej HS2, czyli sztandarowego dla Wielkiej Brytanii, wartego 20 mld funtów projektu infrastrukturalnego, który ma zrewolucjonizować transport na linii Londyn – Midlands, a także na linii Londyn – Anglia Północno-Zachodnia (z takimi miastami jak Manchester, Liverpool i Leeds). Poza tym Carillion jest jednym z głównych w UK dostawców National Rail i jednym z największych zarządców wiezień (na zlecenie Ministerstwa Obrony). W samej Wielkiej Brytanii Carillion zatrudnia blisko 20 tys. pracowników, w tym Polaków. 

Będzie kolejny kryzys finansowy? Niemiecki polityk nie ma wątpliwości!

Jeszcze w weekend portal dla Polonii w Southampton „SOTON 24” donosił, że konsorcjum kredytodawców (w składzie m.in. z Barclays, HSBC i Santander UK) szykowało dla spółki pożyczkę w wysokości 300 mln funtów. Jednak ta gigantyczna pożyczka dla spółki uzależniona była od udzielenia przez rząd gwarancji finansowych opartych o obecne zlecenia firmy. Nie jest jak na razie pewne, czy to właśnie rząd wycofał się ostatecznie z udzielenia potrzebnych gwarancji, ale ten scenariusz wydaje się wysoce prawdopodobny, jako że ministrowie już od jakiegoś czasu rozpisywali plany awaryjne na wypadek upadku firmy – wraz z planami przejęcia od Carillion istotnych kontraktów rządowych. 

 

 

 

Eksperci twierdzą, że bankructwo spółki Carillion może być porównywalne z upadkiem amerykańskiego banku inwestycyjnego Lehman Brothers, który w 2008 r. spowodował panikę na giełdach papierów wartościowych i który wkrótce doprowadził do ogólnoświatowego kryzysu finansowego. Na razie giełdy spokojnie zareagowały na wieść o bankructwie brytyjskiego giganta, ale wartość funta nieznacznie spadła w stosunku do najsilniejszych walut. Funt stracił na wartości względem euro o 0,12 proc. i wynosi obecnie 1,1248. 

Należy też mieć na uwadze fakt, że po upadku Carilliona trzeba teraz jakoś zabezpieczyć interesy ponad 28 000 członków funduszu emerytalnego spółki. Deficyt w funduszu emerytalnym wynosi na chwilę obecną ok. £580 mln.
 

Coraz więcej rodzin jest rozdzielanych. Home Office nie daje pozwolenia obcokrajowcom na życie ze swoimi krewnymi UK

Teksty tygodnia

Duże zmiany w przepisach dotyczących alimentów. Wielu rodziców może stracić

W Wielkiej Brytanii nadchodzi reforma przepisów dotyczących alimentów. Setki tysięcy rodziców mogą być zaskoczone, gdy okaże się, że otrzymują mniej pieniędzy niż dotychczas.

Ostrzeżenie przed upałami. Temperatury przekroczą 30 stopni Celsjusza

Od godziny 12.00 w piątek do godziny 18.00 we wtorek będą obowiązywać ostrzeżenia dotyczące upałów w UK. Wydano bursztynowe alerty.

Bunt w Partii Pracy. Czy rząd UK cofnie się w sprawie świadczeń?

Reformy systemu opieki socjalnej wywołują nie tylko liczne protesty i obawy wśród mieszkańców UK i ekspertów. Powodują również bunt w samym sercu rządzącej partii. “Nie dla reform w PIP i DWP” wyraźnie powiedziało 100 posłów Partii Pracy

Podwyżki, podatki, wypłaty i zmiany, których nie możesz przeoczyć – finanse w lipcu

Lipiec 2025 zapowiada się jako miesiąc pełen istotnych wydarzeń...

Przyjechała do UK studiować. Błędy Home Office uniemożliwiły jej podjęcie pracy

Studentka, która przyjechała do Wielkiej Brytanii pięć lat temu, tkwi w zawieszeniu i nie może podjąć pracy ze względu na błędy Home Office.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie