Cena brytyjskiego paszportu wzrosła po raz drugi w ciągu 14 miesięcy

Już po raz drugi w ciągu 14 miesięcy wzrosła cena brytyjskiego paszportu. Teraz za wyrobienie tego dokumentu musimy zapłacić o 7 proc. więcej niż do tej pory.

7-procentowy wzrost ceny brytyjskiego paszportu nastąpił po 9-procentowej podwyżce, która miała miejsce całkiem niedawno, bo w lutym 2023 roku. Grupa konsumencka Which? stwierdziła, że osoby, które będą musiały wyrobić nowy paszport, będą „najprawdopodobniej zaskoczone” kolejną podwyżką.

- Advertisement -

Wzrost ceny brytyjskiego paszportu

11 kwietnia, koszt złożenia wniosku online o nowy paszport brytyjski dla osoby dorosłej wzrósł z 82,50 funta do 88,50 funta. Natomiast koszt złożenia wniosku o paszport dla dziecka przez Internet wzrósł z 53,50 funta do 57,50 funta. A w przypadku złożenia wniosku za pośrednictwem poczty – cena wzrosła z 64 funtów do 69 funtów.

Natomiast złożenie wniosku pocztą o paszport dla osoby dorosłej kosztuje obecnie 100 funtów, a kosztowało 93 funty.

Home Office stwierdziło, że druga podwyżka opłaty za paszport pozwoli na ulepszenie usług, bo wcześniejsza podwyżka nie dawała takich możliwości.

Co również istotne – koszt paszportu wzrasta, jeśli składamy wniosek z zagranicy lub gdy musimy wyrobić ten dokument w trybie pilnym.

Bezpłatne paszporty

Wyrobienie brytyjskiego paszportu jest bezpłatne dla osób urodzonych 2 września 1929 roku lub wcześniej.

Przed ubiegłoroczną podwyżką opłaty paszportowe nie były podwyższane przez pięć lat. A standardowy wniosek o paszport dla osoby dorosłej kosztował 75,50 funtów.

Mimo ogólnego wzrostu cen na całym świecie, a także kosztów produkcji, brytyjski paszport należy obecnie do jednego z najdroższych w Europie. Pod tym względem Wielką Brytanię wyprzedzają tylko takie kraje jak Szwajcaria (koszt paszportu w przeliczeniu na brytyjską walutę to 122 funty) i Dania (103 funty).

Ostrzega się też osoby podróżujące na brytyjskim paszporcie przed unijną zasadą tzw. „10-letniego paszportu”. Związana jest ona z tym, że paszporty ponad 10-letnie nie są akceptowane po Brexicie przez kraje Unii Europejskiej. Przed wprowadzeniem pobrexitowych przepisów wniosek o nowy paszport złożyło aż 32 miliony osób.

Według krytyków podwyżki cen nowych paszportów, wiele osób narzeka na opóźnienia w wyrabianiu tych dokumentów. Co z kolei wpłynęło negatywnie na ich plany dotyczące podróży. Jak podało National Audit Office – w pierwszych miesiącach po pandemii, w 2022 roku około 360 000 osób czekało na wyrobienie paszportu ponad 10 tygodni.

Teksty tygodnia

Frustracja polskich kierowców na polsko-niemieckiej granicy

Polscy kierowcy skarżą się na korki i opóźnienia wynikające z przywrócenia kontroli na polsko-niemieckiej granicy. Zmiany wpływają negatywnie na branżę transportową.

Wielka Brytania uderza w gangi zajmujące się przemytem migrantów

W środę 23 lipca brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oficjalnie wprowadziło prawdopodobnie pierwszy na świecie reżim sankcyjny skierowany przeciwko gangom wspierającym nielegalną migrację poprzez przemyt ludzi.

Wzrasta próg zarobków dla imigrantów starających się o wizy

22 lipca podwyższony zostanie próg zarobków dla imigrantów jako jeden z wymogów uzyskania wizy dla wykwalifikowanych pracowników. Zmiana nie będzie jednak dotyczyła wszystkich.

Wysokie zarobki w Niemczech. Duża różnica między wschodem i zachodem

Zgodnie z danymi Federalnej Agencji Pracy - w ubiegłym...

Jak chronić piersi Molly Malone przed “klejącymi łapkami” turystów? Duże problemy z seksownym pomnikiem

W Dublinie turyści molestują pomnik Molly Malone. Tak przynajmniej brzmi oficjalny punkt posiedzenia rady stolicy Irlandii. Władze od lat chcą ochronić powabne piersi postumentu przed niepożądanym dotykiem. Turyści chcą pogłaskać - na szczęście

Przeczytaj także