Cena brytyjskiego paszportu wzrosła po raz drugi w ciągu 14 miesięcy

Już po raz drugi w ciągu 14 miesięcy wzrosła cena brytyjskiego paszportu. Teraz za wyrobienie tego dokumentu musimy zapłacić o 7 proc. więcej niż do tej pory.

7-procentowy wzrost ceny brytyjskiego paszportu nastąpił po 9-procentowej podwyżce, która miała miejsce całkiem niedawno, bo w lutym 2023 roku. Grupa konsumencka Which? stwierdziła, że osoby, które będą musiały wyrobić nowy paszport, będą „najprawdopodobniej zaskoczone” kolejną podwyżką.

Wzrost ceny brytyjskiego paszportu

11 kwietnia, koszt złożenia wniosku online o nowy paszport brytyjski dla osoby dorosłej wzrósł z 82,50 funta do 88,50 funta. Natomiast koszt złożenia wniosku o paszport dla dziecka przez Internet wzrósł z 53,50 funta do 57,50 funta. A w przypadku złożenia wniosku za pośrednictwem poczty – cena wzrosła z 64 funtów do 69 funtów.

Natomiast złożenie wniosku pocztą o paszport dla osoby dorosłej kosztuje obecnie 100 funtów, a kosztowało 93 funty.

Home Office stwierdziło, że druga podwyżka opłaty za paszport pozwoli na ulepszenie usług, bo wcześniejsza podwyżka nie dawała takich możliwości.

Co również istotne – koszt paszportu wzrasta, jeśli składamy wniosek z zagranicy lub gdy musimy wyrobić ten dokument w trybie pilnym.

Bezpłatne paszporty

Wyrobienie brytyjskiego paszportu jest bezpłatne dla osób urodzonych 2 września 1929 roku lub wcześniej.

Przed ubiegłoroczną podwyżką opłaty paszportowe nie były podwyższane przez pięć lat. A standardowy wniosek o paszport dla osoby dorosłej kosztował 75,50 funtów.

Mimo ogólnego wzrostu cen na całym świecie, a także kosztów produkcji, brytyjski paszport należy obecnie do jednego z najdroższych w Europie. Pod tym względem Wielką Brytanię wyprzedzają tylko takie kraje jak Szwajcaria (koszt paszportu w przeliczeniu na brytyjską walutę to 122 funty) i Dania (103 funty).

Ostrzega się też osoby podróżujące na brytyjskim paszporcie przed unijną zasadą tzw. „10-letniego paszportu”. Związana jest ona z tym, że paszporty ponad 10-letnie nie są akceptowane po Brexicie przez kraje Unii Europejskiej. Przed wprowadzeniem pobrexitowych przepisów wniosek o nowy paszport złożyło aż 32 miliony osób.

Według krytyków podwyżki cen nowych paszportów, wiele osób narzeka na opóźnienia w wyrabianiu tych dokumentów. Co z kolei wpłynęło negatywnie na ich plany dotyczące podróży. Jak podało National Audit Office – w pierwszych miesiącach po pandemii, w 2022 roku około 360 000 osób czekało na wyrobienie paszportu ponad 10 tygodni.

Teksty tygodnia

To będzie najsuchsza wiosna w historii i raczej rekordowo suche lato

Tegoroczna wiosna jest obecnie najsuchszą wiosną w historii. A brak deszczu w większości rejonów Wysp ma się utrzymać przez kolejne 10 dni.

Transport publiczny w Holandii – cięcia i ograniczenia w kursach autobusów

Drastyczne cięcia w transporcie publicznym w Holandii. W efekcie oszczędności wiele miejsc na mapie kraju będzie odczuwało duże ograniczenia w komunikacji.

Justyna Steczkowska na Eurowizji 2025: „Gaja” w półfinale już 13 maja!

Justyna Steczkowska, jedna z najbardziej charakterystycznych i cenionych artystek polskiej sceny muzycznej, już 13 maja stanie na eurowizyjnej scenie z utworem „Gaja”. I zrobi to w wielkim stylu.

Rynek pracy w UK coraz słabszy. Najgorzej w budowlance i handlu

Rynek pracy w UK nadal słabnie. Odnotowano spadek osób zatrudnionych. Zmniejszyła się także liczba wolnych miejsc pracy.

Koniec z settled status dla imigrantów po 5 latach pobytu

W ramach nowej polityki imigracyjnej brytyjski rząd zamierza skończyć z przyznawaniem settled status imigrantom po 5 latach pobytu.

Przeczytaj także