Choroba tuż przed emeryturą? Co zrobić w takiej sytuacji?

Istnieją sytuacje, w których zaledwie parę lat przed przejściem na emeryturę, stan zdrowia danej osoby nie pozwala na dalszą pracę. Co zrobić w takiej sytuacji, jeśli w Wielkiej Brytanii nie ma możliwości pójścia na wcześniejszą emeryturę?

Zgodnie z zasadami w Wielkiej Brytanii, aby kwalifikować się do emerytury państwowej (State Pension), musimy mieć minimum 10 lat opłaconych składek National Insurance. Jednak dostać pełną emeryturę możemy dopiero po 35 latach opłaconych składek.

- Advertisement -

Wiek emerytalny w Wielkiej Brytanii

Wiek emerytalny zależny jest od daty urodzenia. Mężczyźni urodzeni przed kwietniem 1951 roku i kobiety urodzone przed kwietniem 1953 roku przechodzą na emeryturę zgodnie ze starymi zasadami (w wieku 65-67 lat).

Inaczej jest z młodszymi osobami. Wiek emerytalny wynosi 68 lat dla wszystkich osób, które urodziły się po 5 kwietnia 1978 roku. Aby obliczyć wysokość swojego wieku emerytalnego, można to zrobić na stronie rządowej: https://www.gov.uk/state-pension-age

Choroba przed przejściem na emeryturę

W przypadku poważnej choroby lub niepełnosprawności, która uniemożliwia dalszą pracę przed ukończeniem wieku emerytalnego, pracownikowi przysługują świadczenia. Mogą one pomóc w pokryciu kosztów utrzymania i opieki.

Na jednej z grup na Facebooku poruszono podobny temat. Użytkowniczka napisała: „Mam pytanie. Czy jest możliwość starania się o rentę lub wcześniejszą emeryturę w UK? Mój tata pracuje tu 14 lat, do wieku emerytalnego zostało mu 2 lata. Niestety miał udar i na razie nie wiemy, co dalej mamy robić, czy w ogóle wróci do sprawności. Proszę o pomoc, co możemy zrobić w tej sytuacji i gdzie ewentualnie składać jakieś dokumenty”.

Jak już wspomnieliśmy, w Wielkiej Brytanii osobom, które potrzebują stałej opieki w wyniku niepełnosprawności, może przysługiwać prawo do zasiłku. Wysokość świadczenia zależy od stopnia niepełnosprawności.

Personal Independence Payment (PIP)

PIP przysługuje osobom znajdującym się w wieku przedemerytalnym, które cierpią na długotrwałą chorobę fizyczną lub psychiczną, lub są niepełnosprawne i utrudnia im to codzienne funkcjonowanie oraz poruszanie się (lub jedno i drugie).

Kolejnym kryterium do tego, aby otrzymywać tego rodzaju świadczenie, jest konieczność mieszkania w Wielkiej Brytanii przez co najmniej dwa z ostatnich trzech lat i przebywanie na Wyspach w momencie składania wniosku o zasiłek.

Personal Independence Payment składa się z dwóch części – na życie codzienne i części mobilnościowej. Wpływ na to, czy będą nam przysługiwały dwie części PIP, czy jedna, ma nasz stan, a nie to czy i jak wysokie mamy oszczędności.

PIP nie jest wypłacany w zależności od stanu zdrowia i niepełnosprawności danej osoby, ale od tego, jak stan zdrowia i niepełnosprawność wpływają na codzienne życie i zdolność do wykonywania codziennych czynności.

Employment and Support Allowance

Jeśli jesteśmy niezdolni do wykonywania pracy – z powodu niepełnosprawności lub złego stanu zdrowia, przysługuje nam zasiłek Employment and Support Allowance (ESA). Pomaga on w pokryciu kosztów utrzymania.

Constant Attendance Allowance

Constant Attendance Allowance jest rodzajem dodatku na stałą opiekę. Świadczenie to przyznawane jest osobom chorym lub niepełnosprawnym. Wysokość dodatku zależy od stopnia niepełnosprawności, a także zakresu opieki, jakiej potrzebujemy. Co jednak istotne – jeśli otrzymujemy Constant Attendance Allowance, nie możemy już dostać Attendance Allowance. Możemy jednak uzyskać dopłatę do Constant Attendance Allowance.

Disability premiums

Disability premiums to dodatkowe kwoty, o które są powiększane niektóre świadczenia. Można je otrzymać, gdy znajdujemy się w wieku przedemerytalnym i pobieramy PIP lub Disability Living Allowance lub inne zasiłki.

O dodatki nie musimy się ubiegać, jeśli się do nich kwalifikujemy, gdyż przyznawane są one automatycznie.

Teksty tygodnia

Limitowanie miejsca dla dzieci imigrantów w niemieckich szkołach

Niemiecka minister edukacji, Karin Prien z CDU podzieliła się kontrowersyjnym pomysłem, aby szkoły ograniczyły liczbę dostępnych miejsc dla dzieci imigrantów.

Zamieszki w holenderskim mieście przeciwko zakwaterowaniu imigrantek

W holenderskim mieście, Drenthe, odbyły się nocne zamieszki przeciwko zakwaterowaniu grupy nastoletnich imigrantek.

Fałszywe ojcostwa, fikcyjne meldunki. System socjalny traci miliony przez cwaniaków!

Niemieckie urzędy pracy informują o coraz częstszych przypadkach wyłudzania świadczeń. Przybiera to formę zorganizowanych działań. System socjalny na cwaniactwie ludzi traci miliony rocznie.

Pracownicy na większą ochronę w pracy muszą jeszcze poczekać. Wiemy, jak długo

Nowe przepisy dotyczące ochrony pracowników przed niesprawiedliwym zwolnieniem miały wejść w życie w 2026 roku. Jednak już wiadomo, że w przyszłym roku nowe prawo pracy w pełnym kształcie jednak w życie nie wejdzie.

Matka ukryła zwłoki dzieci w workach na śmieci. Uniknie więzienia

31-letnia Egle Zilinskaite z Cardiff otrzymała wyrok w zawieszeniu za ukrycie w domu szczątków dwójki martwych noworodków. Sąd ustalił, że kobieta urodziła dzieci samodzielnie, bez pomocy medycznej, a następnie ukryła ich ciała w swoim mieszkaniu.

Przeczytaj także