Fot. YouTube
Choć nieco niepozorny, język jest narządem iście niezwykłym. Język jest nie tylko najsilniejszym mięśniem, jaki posiada człowiek, ale jest też świetnym… informatorem, żeby nie powiedzieć, denuncjatorem. Po tym bowiem, jak wygląda nasz język, można stwierdzić, czy nasz organizm trawią jakieś choroby.
Język jest narządem lekko niedocenianym, choć trudno sobie bez niego wyobrazić mówienie czy choćby spożywanie posiłków. A dodatkowo, jak twierdzą lekarze (zwłaszcza lekarze – dentyści) wygląd języka wiele mówi o zdrowiu człowieka. Warto zatem już teraz otworzyć przed lustrem usta i zamiast przyglądać się zębom, zwrócić uwagę właśnie na język. Jeśli język pokrywa biały nalot lub grudki, albo jeśli nie daj boże jest on obrzęknięty, to znaczy, że w organizmie dzieje się coś złego.
Biały nalot na języku
Biały nalot na języku może mieć różne przyczyny. Z jednej strony może to być efekt niewystarczającej higieny jamy ustnej, a z drugiej także skutek palenia papierosów lub nadużywania alkoholu. Ale białe plamy na języku mogą też świadczyć o zakażeniu drożdżakami, w tym zwłaszcza popularną Candidą albicans (bielnikiem białym). Candida albicans występuje naturalnie w niewielkich ilościach w przewodzie pokarmowym, a także w układach moczowo-płciowym i oddechowym człowieka, gdzie stanowi składnik mikroflory i gdzie jej rozrost jest hamowany przez tzw. „dobre bakterie”. Gdy jednak liczba tych ostatnich gwałtownie się zmniejszy (najczęściej poprzez przyjmowanie antybiotyków), to drożdżaki mogą doprowadzić do grzybicy.
Język malinowy/język truskawkowy
Innym powodem do zmartwienia może być tzw. język malinowy/język truskawkowy. Tak o tym narządzie mówimy wówczas, gdy jest on silnie czerwony, a jego brodawki trawi stan zapalny. Język truskawkowy/malinowy najczęściej występuje u dzieci i może być objawem m.in. choroby Kawasakiego (dziecięcej choroby zapalnej małych i średnich naczyń krwionośnych), szkarlatyny (inaczej płonicy, czyli ostrej choroby zakaźnej wieku dziecięcego wywołanej przez paciorkowca grupy A), odry a nawet zespołu wstrząsu toksycznego.