Councile mają pieniądze na programy społeczne, ale nie potrafią ich wydać

Najnowsze wnioski dotyczące programów społecznych mających na celu wyrównywanie szans między poszczególnymi regionami w Wielkiej Brytanii są niepokojące. Okazuje się, że wiele councilów ma środki na niezbędne programy, ale nie potrafi ich wydać. Na przeszkodzie w tym względzie stoi kilka czynników.

W UK są pieniądze na wyrównywanie poziomów życia. Ale są źle dystrybuowane

Po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, dofinansowanie programów mających na celu wyrównywanie poziomów życia w poszczególnych regionach odbywa się za pomocą specjalnego funduszu – UK Shared Prosperity Fund (UKSPF). Fundusz ten został utworzony w kwietniu 2022 r. i miał zastąpić fundusze strukturalne UE. Pieniądze z funduszu bezpośrednio trafiają do lokalnych placówek w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Główne obszary, które wspiera fundusz, to „społeczności i miejsca”, „wsparcie lokalnych przedsiębiorstw” oraz „ludzie i umiejętności”.

- Advertisement -

Niestety, dziennikarze „The Observer” ujawnili właśnie, że zdecydowana większość councilów nie wydaje wszystkich dostępnych pieniędzy z liczącego kilka miliardów funduszu. Dane pokazują, że nie wydano aż 43 proc. z 429 mln funtów. Żadna gmina na północy Anglii, Szkocji czy Walii nie wydała całej kwoty przeznaczonej na inwestycje. Głównym tego powodem jest zbyt późne przekazywanie samorządom środków pieniężnych. Ale poza biurokracją i wydłużaniem się całego procesu przyznawania pieniędzy, problemem jest także niebranie pod uwagę przez centralne organy ekspertyz przygotowywanych na poziomie lokalnym.

Biurokracja w UK będzie mniejsza?

UK Shared Prosperity Fund obejmuje 2,6 mld funtów do wydania do 2025 roku. Środki są zatem ogromne i tylko trzeba by usprawnić proces ich wydawania. Rząd obiecuje zmniejszenie poziomu biurokracji w przyznawaniu funduszy, a także ograniczenie środków, które idą na cele administracyjne. Poza tym samorządy mają zyskać możliwość „podejmowania decyzji na prawdziwie lokalnym szczeblu”.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

10 zmian finansowych, które wchodzą w życie w listopadzie 2023

Co czwarta osoba korzysta z pożyczek na pokrycie bieżących wydatków

Zapłaciła 10 000 funtów, żeby wziąć ślub z samą sobą

Teksty tygodnia

Chaos w Broadstairs. Bójki i grabieże to codzienność w nadmorskiej miejscowości

W nadmorskim miasteczku w Wielkiej Brytanii doszło do gwałtownych bójek, które wywołały strach wśród mieszkańców. W obawie przed kradzieżami lokalne biznesy zaczęły zamykać się wcześniej. W ubiegłym tygodniu w Broadstairs w hrabstwie Kent zapanował chaos, a na ulicach wybuchła bójka z udziałem wielu osób.

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Reforma systemu opieki socjalnej zatrzymana!

Narastający bunt w Partii Pracy zmusił Keira Starmera do refleksji i zatrzymania się w mozolnym i zdeterminowanym dążeniu do reform PIP i Universal Credit. Czy reforma systemu opieki socjalnej została zatrzymana na dobre?

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Ceny domów w UK spadają. Wszystko przez kupujących żądających zniżek

Z najnowszego raportu Nationwide Building Society wynika, że w czerwcu ceny domów w Wielkiej Brytanii odnotowały największy miesięczny spadek od ponad dwóch lat. Powodem są kupujący, którzy coraz częściej oczekują znaczących obniżek cen.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie