Councile mają pieniądze na programy społeczne, ale nie potrafią ich wydać

Najnowsze wnioski dotyczące programów społecznych mających na celu wyrównywanie szans między poszczególnymi regionami w Wielkiej Brytanii są niepokojące. Okazuje się, że wiele councilów ma środki na niezbędne programy, ale nie potrafi ich wydać. Na przeszkodzie w tym względzie stoi kilka czynników.

W UK są pieniądze na wyrównywanie poziomów życia. Ale są źle dystrybuowane

Po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, dofinansowanie programów mających na celu wyrównywanie poziomów życia w poszczególnych regionach odbywa się za pomocą specjalnego funduszu – UK Shared Prosperity Fund (UKSPF). Fundusz ten został utworzony w kwietniu 2022 r. i miał zastąpić fundusze strukturalne UE. Pieniądze z funduszu bezpośrednio trafiają do lokalnych placówek w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Główne obszary, które wspiera fundusz, to „społeczności i miejsca”, „wsparcie lokalnych przedsiębiorstw” oraz „ludzie i umiejętności”.

Niestety, dziennikarze „The Observer” ujawnili właśnie, że zdecydowana większość councilów nie wydaje wszystkich dostępnych pieniędzy z liczącego kilka miliardów funduszu. Dane pokazują, że nie wydano aż 43 proc. z 429 mln funtów. Żadna gmina na północy Anglii, Szkocji czy Walii nie wydała całej kwoty przeznaczonej na inwestycje. Głównym tego powodem jest zbyt późne przekazywanie samorządom środków pieniężnych. Ale poza biurokracją i wydłużaniem się całego procesu przyznawania pieniędzy, problemem jest także niebranie pod uwagę przez centralne organy ekspertyz przygotowywanych na poziomie lokalnym.

Biurokracja w UK będzie mniejsza?

UK Shared Prosperity Fund obejmuje 2,6 mld funtów do wydania do 2025 roku. Środki są zatem ogromne i tylko trzeba by usprawnić proces ich wydawania. Rząd obiecuje zmniejszenie poziomu biurokracji w przyznawaniu funduszy, a także ograniczenie środków, które idą na cele administracyjne. Poza tym samorządy mają zyskać możliwość „podejmowania decyzji na prawdziwie lokalnym szczeblu”.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

10 zmian finansowych, które wchodzą w życie w listopadzie 2023

Co czwarta osoba korzysta z pożyczek na pokrycie bieżących wydatków

Zapłaciła 10 000 funtów, żeby wziąć ślub z samą sobą

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Podwyżka rachunków za energię od października. O ile wzrosną?

Od 1 października nastąpi podwyżka rachunków za energię ze względu na decyzję Ofgemu o wzroście pułapu cenowego.

Polacy masowo przyjmują ten suplement. Choć może zwiększać ryzyko zawału i udaru

Brytyjscy naukowcy dowodzą, że suplementy z kwasami omega-3 mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zawałów i udarów.

Kobiecie wstrzymano Universal Credit, po wyznaczeniu wizyty w nieistniejącym Job Centre

Mieszkanka Rock Ferry w Merseyside dowiedziała się o wstrzymaniu Universal Credit po tym, jak umówiono ją na wizytę w nieistniejącym urzędzie Job Centre.

Samotność? Stres? Bariera językowa? Jak Yellow Scarf pomaga Polakom na emigracji

Kwestie związane ze zdrowiem psychicznym mają ogromne znaczenie dla jakości życia każdego człowieka. W świadomości ludzi umacnia się coraz mocniejsze przekonanie o tym, że dobra kondycja mentalna jest przynajmniej tak samo istotna, jak dobra kondycja fizyczna.

Polski kardiolog w UK po raz 10 nie zdał egzaminu z języka angielskiego

Polski kardiolog już po raz PIĄTY został zawieszony w pełnieniu swoich obowiązków w ramach NHS, po tym, jak po raz DZIESIĄTY nie zdał egzaminu z języka angielskiego. 65-letni Tomasz F. zaznacza, że brytyjskim systemem zdrowotnym zarządzają „niehumanitarni biurokraci”.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie