Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do Opola szybciej niż się spodziewano. Zarówno Opole jak i Wrocław ma uchronić przed falą kulminacyjną gigantyczny zbiornik Racibórz Dolny. Jest on w stanie przyjąć 185 mln metrów sześciennych wody z wezbranej Odry.

Olbrzymi zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny ma spłaszczyć falę powodziową w Opolu i Wrocławiu. W niedzielę rozpoczęto jego wypełnianie, a w poniedziałek po południu był on wypełniony w około 50 proc. Czy zda egzamin w przypadku fali kulminacyjnej?

- Advertisement -

Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

We wtorek szczyt fali powodziowej dotrze do Opola (a nie w środę, jak wcześniej przewidywano). Natomiast pod koniec tygodnia pojawi się we Wrocławiu. Według przewidywań poziom rzeki w Opolu nie przekroczy 7 metrów, jednak służby cały czas monitorują sytuację.

Z dotychczasowych informacji wynika, że Opole nie jest zagrożone. Przechodząca tamtędy fala nie nałoży się na powódź zmierzającą z Nysy Kłodzkiej. Informacja ta jest bardzo ważna dla Wrocławia.

Pomoc dla Opola

Miasto Opole przygotowało dla mieszkańców 110 tysięcy worków i piasek do wykorzystania na zabezpieczenie domów. Aby odebrać worki, należy skontaktować się z MCZK i zadzwonić pod numer 77 44 61 077 lub 77 54 11 340.

Od poniedziałku w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu przy ul. Strzelców Bytomskich 1 dyżurują pracownicy i członkowie opolskiego sztabu WOŚP. Natomiast harcerze z ZHP w Opolu są dostępni w siedzibie hufca przy ul. Jagiellonów 86C (od wtorku do piątku od godz. 17.00 do 20.00). Aby skontaktować się ze sztabem WOŚP w Opolu, należy zadzwonić pod numer 77 454 27 14 lub wysłać e-mail na adres [email protected]

Mieszkańcy miasta usuwają skutki powodzi
Mieszkańcy miasta usuwają skutki powodzi / fot. Getty Images

Wrocław zagrożony?

Sytuacja powodziowa coraz bardziej niepokoi także mieszkańców Wrocławia, którzy spodziewają się fali kulminacyjnej pod koniec tygodnia. W poniedziałek w posiedzeniu sztabu kryzysowego uczestniczyli m.in. premier Donald Tusk, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, szef MSWiA Tomasz Siemoniak i przedstawiciele służb ratunkowych.

Premier zaznaczył, że w rozporządzeniu dotyczącym stanu klęski żywiołowej mogą pojawić się zmiany:

Postanowiliśmy działać elastycznie, sytuacja jest dynamiczna. Rozporządzenie jest skonstruowane w taki sposób, że każdego dnia będziemy gotowi z szefem MSWiA do wprowadzania koniecznych zmian, a więc uzupełniania go o ewentualne nowe powiaty czy gminy jeśli uznamy, że stan klęski żywiołowej ułatwi nam działania ochronne i ratunkowe – powiedział Donald Tusk.

Według hydrologa obecnego na posiedzeniu sztabu kryzysowego kluczowy w przypadku ryzyka nałożenia się na siebie fal powodziowych jest zbiornik Racibórz.

Trzeba dołożyć wszelkich starań, żeby [fale powodziowe] następowały po sobie. W tym celu konieczne jest właściwe funkcjonowanie zbiornika Racibórz. Nasze prognozy wskazują, że we Wrocławiu fala powodziowa będzie przechodzić pod koniec tego tygodnia – powiedział hydrolog.

Obecnie sytuacja we Wrocławiu jest pod kontrolą, działa także bez zakłóceń port lotniczy. Według prezydenta miasta, Jacka Sutryka miasto jest lepiej zabezpieczone przed powodzią niż w roku 1997, dzięki czemu mieszkańcy mogą nie odczuć tak dotkliwie przejścia szczytu fali powodziowej.

Teksty tygodnia

Rodzice mogą otrzymać nawet 200 funtów na mundurki szkolne. Trzeba działać szybko

Trwają wakacje, ale już wkrótce rodzice i dzieci będą musieli zadbać o szkolne mundurki, artykuły papiernicze i ogólne przygotowanie do nowego roku szkolnego. Dofinansowanie na mundurki może znacząco odciążyć domowy budżet i pomóc rodzinom poradzić sobie z rosnącymi kosztami wyprawki.

Brytyjska flaga w szkole. Kolejni uczniowie ukarani za noszenie symboli narodowych

W Wielkiej Brytanii wciąż głośno o sprawie 12-latki ukaranej za założenie sukienki z motywem brytyjskiej flagi na szkolną imprezę. Teraz pojawiły się doniesienia, że uczniowie innej szkoły również ponieśli konsekwencje za noszenie narodowej flagi podczas szkolnego święta kultury.

Budżet UK w kryzysie. O inflacji i zadłużeniu, jakich dawno Wielka Brytania nie widziała

Budżet UK w kryzysie. To nie przesada, ale coraz częściej powtarzane ostrzeżenie ekonomistów, polityków i niezależnych instytucji.

Brytyjskie domy pełne wilgoci. To skutek rządowych programów ociepleń

Brytyjski rząd ostrzega przed poważnym zagrożeniem dla zdrowia wynikającym z wadliwie zainstalowanej izolacji ścian. Dotyczy to dziesiątek tysięcy domów objętych programami „ECO4” oraz „Great British Insulation Scheme (GBIS)”. Były one inicjatywami mającymi na celu poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych.

Gigantyczna podwyżka rachunków za wodę i odwołanie Ofwat

Rząd zdecydował o reformie systemu wodno-kanalizacyjnego i odwołaniu Ofwat. Rewolucja będzie się wiązała z podwyżką rachunków za wodę i to dużą...

Przeczytaj także