Czy w UK zamiast dzwonów kościelnych usłyszymy wkrótce wezwanie do modlitwy muezzina?

Na stronie brytyjskiego rządu pojawiła się petycja, w której muzułmanie domagają się większej swobody w zakresie publicznego wzywania się do modlitwy. Petycję podpisało już ponad 25 tys. osób. 

Muzułmanie cieszą się w Wielkiej Brytanii nieograniczoną swobodą w zakresie wyznawania i praktykowania swojej wiary. Jednak z uwagi na to, że Wielka Brytania nie jest krajem tradycyjnie muzułmańskim, to nie mogą oni (poza nielicznymi wyjątkami) wzywać się głośno do modlitwy z minaretu. W odróżnieniu od państw muzułmańskich, gdzie głos muezzina rozbrzmiewa w przestrzeni publicznej 5 razy dziennie, tu, na Wyspach, muzułmanie modlą się generalnie w ciszy. 

Sprawiedliwości stało się zadość – Muzułmański morderca skazany za podpalenie swojej żony

Ale wielu wyznawców Allaha nie chce poprzestać na osiągniętym z władzami brytyjskimi kompromisie i forsuje dalsze ustępstwa. Na stronie rządowej pojawiła się właśnie petycja, w której muzułmanie domagają się zgody na głośne wzywanie się do modlitwy przynajmniej 3 razy dziennie. O pozwolenie na takie praktyki wnoszą oni w dzielnicach, które są licznie zamieszkiwane przez społeczność muzułmańską. 

Polak zabił matkę chorą na Alzheimera podczas egzorcyzmów

Adhan albo islamskie wezwanie  do modlitwy, jest integralną częścią wiary islamskiej. Liczba ludzi praktykujących islam w Wielkiej Brytanii przekracza milion. Niektóre dzielnice zamieszkiwane są przez muzułmanów w ponad 50 proc. […] To dobry czas na to, żeby przeprowadzić eksperyment i pozwolić obszarom gęsto zamieszkanym przez muzułmanów na wprowadzenie głośnego wezwania do modlitwy przynajmniej trzy razy dziennie – czytamy w petycji.
Dokument podpisało już ponad 25 tys. muzułmanów. Szczególnym zainteresowaniem petycja cieszyła się w Hodge Hill w Birmingham, gdzie podpisało ją 765 osób i w East Ham w Londynie, gdzie poparło ją 940 osób. 
 

Recepcjonista usłyszy wyrok za hasła "deportować islamistów" i "islamskie zło"

Teksty tygodnia

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie