Darmowe kursy prawa jazdy, mieszkania i ulgi podatkowe. Tak Szwecja pomoże skruszonym bojownikom ISIS!

Szwecja rozważa wprowadzenie kontrowersyjnego planu pomagania powracającym z Iraku i Syrii bojownikom organizacji terrorystycznych.

Pomysł włodarzy miasta Lund, leżącego w południowej Szwecji, wywołał duże kontrowersje wśród mieszkańców tego kraju. Bojownicy islamscy powracający do Szwecji z Bliskiego Wschodu mają otrzymać pomoc od państwa.

- Advertisement -

„Nie zatrudniłabym kobiety noszącej burkę” – która znana polityk wypowiedziała te słowa?

Islamiści walczący dla organizacji terrorystycznych mają mieć między innymi opłacone przez państwo kursy prawa jazdy, a poza tym mają oni też otrzymać pomoc w znalezieniu mieszkania (chyba że po prostu dostaną od władz lokale socjalne). Skruszonym bojownikom tzw. Państwa Islamskiego władze chcą także zaproponować ulgi podatkowe oraz niższe opłaty administracyjne. Ma to im pomóc w ponownej integracji ze szwedzkim społeczeństwem.

Anna Sjostrand, przedstawicielka lokalnych władz w Lund, tłumaczyła, że region ten musi radzić sobie z powracającymi radykałami islamskimi w taki sam sposób, jak z przestępcami, którzy opuszczają więzienia po odsiedzeniu wyroku.

„Kiedy temat ten pojawił się po raz pierwszy, to zastanawialiśmy się, jak my sobie z tym poradzimy” – powiedziała Sjostrand.

„Jednak szybo zdaliśmy sobie sprawę, że musimy pomóc tym osobom wrócić do społeczeństwa dokładnie w taki sam sposób, jak pomagamy wychodzącym z więzienia przestępcom”.

Anna Sjostrand oparła swoją koncepcję o raport sporządzony przez szwedzkiego kryminologa Christoffera Carlssona. Powiedział on, że osoba opuszczająca środowisko ekstremistów najczęściej potrzebuje pomocy z zewnątrz, żeby móc to zrobić.

„Jest to kwestia społeczna, ekonomiczna i materialna. Potrzebujemy, żeby te osoby z powrotem zintegrowały się na rynku pracy, a do tego potrzebne jest im prawo jazdy i dach nad głową” – powiedział Christoffer Carlsson.

„Kiedy opuszczają szeregi organizacji terrorystycznych, to oczekują zmiany w swoim życiu, chcą robić coś innego. Jeśli nie będą mieli pomocy z naszej strony, to ciężko będzie im to zrobić”.

Carlsson jest przekonany, że jeśli osoby opuszczające organizacje ekstremistyczne nie będą mogły liczyć na pomoc państwa, to nie będą one w ogóle brały pod uwagę możliwości powrotu do Szwecji.

Polacy, jak muzułmanie – kogo bardziej NIENAWIDZĄ Brytyjczycy?

„Nawet jeśli [islamiści] zdecydują się je [organizacje terrorystyczne] opuścić, to bez wsparcia z naszej strony będą one miały zawsze możliwość powrotu do terrorystów”.

Pomysł nie spodobał się części Szwedów, którzy stwierdzili, że jest to kpina ze wszystkich ofiar terroryzmu oraz ich rodzin i bliskich.

Teksty tygodnia

Chaos w Broadstairs. Bójki i grabieże to codzienność w nadmorskiej miejscowości

W nadmorskim miasteczku w Wielkiej Brytanii doszło do gwałtownych bójek, które wywołały strach wśród mieszkańców. W obawie przed kradzieżami lokalne biznesy zaczęły zamykać się wcześniej. W ubiegłym tygodniu w Broadstairs w hrabstwie Kent zapanował chaos, a na ulicach wybuchła bójka z udziałem wielu osób.

Letnia wyprzedaż na AliExpress 2025. Jak zaoszczędzić jeszcze więcej na zakupach?

Zbliża się koniec wielkiej promocji AliExpress. Zyskaj do -80% rabatu i dodatkowe zwroty za zakupy. Sprawdź, co warto upolować!

Jak przygotować się na wojnę? Rządowe rady na trudne czasy

Niestabilność polityczna oraz kolejne powstające punkty zapalne powodują, że coraz częściej rządy wydają oficjalne dokumenty i porady dotyczące tego, jak przygotować się na wojnę lub inna kryzysową sytuację.

EasyJet uruchamia nowe zimowe połączenia z Wielkiej Brytanii

Sezon zimowy 2025 zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie dla pasażerów z południowo-zachodniej Anglii. Popularny przewoźnik easyJet ogłosił uruchomienie czterech nowych tras z lotniska w Bristolu.

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie