Donald Trump podpisał ustawę wspierającą roszczenia organizacji żydowskich wobec Polski!

Prezydent USA, Donald Trump podpisał kontrowersyjną dla wszystkich Polaków ustawę wspierającą żądania organizacji żydowskich wobec Polski.

Donald Trump podpisał kontrowersyjną ustawę, zgodnie z którą organizacje żydowskie wysuwające wobec Rzeczypospolitej żądania zwrotu nieruchomości pozostawionych po polskich obywatelach wyznania judaistycznego, otrzymają wsparcie administracji amerykańskiej. Polskie władze twierdzą, że ustawa nie ma bezpośredniego wpływu na Polskę. 

- Advertisement -

Uwaga kierowcy: Od czerwca w Polsce obowiązują nowe przepisy drogowe!

Ustawa 447, bo o niej mowa dotyczy spadkowego mienia, które pozostało po obywatelach II RP wyznania żydowskiego. Daje ona prawo amerykańskiemu departamentowi stanu, do wspomagania instytucji zrzeszających ofiary Holokaustu w dążeniu do restytucji pożydowskiego mienia w krajach, które podpisały w 2009 roku deklarację Terezińską. Pomoc ze strony amerykańskiego rządu ma polegać przede wszystkim na uruchamianiu kanałów dyplomatycznych. 

Według polskiego ministra spraw zagranicznych, Jacka Czaputowicza amerykańska ustawa dyskryminuje osoby, które nie mają pochodzenia żydowskiego, ponieważ dotyczy tylko i wyłącznie żądań żydowskich. Czaputowicz stwierdził ponadto, że polskie prawo traktuje w równy sposób wszystkich, a nie tylko część społeczeństwa. 

"Postawa amerykańskiego kongresu nie jest dobra, ponieważ daje ona przywileje tylko społeczności żydowskiej. Uważam, że Polacy mieszkający w USA mogą poczuć się z tego powodu pokrzywdzeni" – powiedział Czaputowicz. 

 

 

 

Polski minister przypomniał też, że w czasie II Wojny Światowej po stronie polskiej walczyli również Polacy nie będący wyznania judaistycznego. Wielu z nich później znalazło się w USA i oni również zostawili w Polsce swoje mienie, które po wojnie przeszło na własność komunistycznego państwa. 

Przyjęcie ustawy 447 będzie skutkowało tym, że amerykański departament sprawiedliwości będzie zobowiązany przedstawiać w corocznym raporcie informacje o przestrzeganiu praw człowieka w państwach świata lub przestrzeganiu wolności religijnej. Będzie musiał także przedstawiać sprawozdanie o realizowaniu postanowień Deklaracji Terezińskiej. Deklaracja ta została przyjęta w imieniu Polski w 2009 przez ówczesnego sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Władysława Bartoszewskiego. Deklaracja ta nie ma jednak mocy prawnej, ale wzywa do zajęcia się roszczeniami ofiar Holokaustu i odzyskiwania ich mienia. 

Aplikowanie o brytyjski paszport utrudnione. Możesz mieć problemy nawet, jeśli jesteś po rozwodzie

Amerykańska Polonia podjęła próby zablokowania ustawy poprzez naciski na kongresmenów, ale akcja nie powiodła się. Jej organizatorzy zwracają uwagę, że daje ona możliwość przejęcia majątków pożydowskich przez osoby nie mające żadnego związku z faktycznymi ofiarami. W 2009 roku, w czasie podpisywania Deklaracji Terezińskiej Bartoszewski stwierdził, że "nie może być mowy" o przejęciu mienia ofiar Holokaustu na kogoś innego niż prawowici spadkobiercy. Dodać należy, że według polskiego prawa, jeśli mienie nie ma legalnych spadkobierców, to jest zajmowane przez skarb państwa. 

 

Teksty tygodnia

Ważne zmiany w statusie zasiedlenia dla imigrantów z UE

16 lipca Wielka Brytania wprowadza ważne zmiany w statusie zasiedlenia, które dotyczą imigrantów z UE, w tym Polaków. Związane są one z ciągłością pobytu na Wyspach i kwalifikowania się do otrzymania Settled Status.

Fale upałów mogą wywoływać 34 tys. zgonów rocznie w samej Wielkiej Brytanii

Eksperci alarmują, że w Anglii i Walii liczba zgonów spowodowanych falami upałów może znacznie wzrosnąć. Naukowcy przeanalizowali piętnaście scenariuszy obejmujących najbliższe pięćdziesiąt lat, uwzględniając różne poziomy globalnego ocieplenia, stopień przystosowania społeczeństwa, starzenie się populacji oraz lokalne różnice klimatyczne.

Polacy będą wyjeżdżać z Wysp? Brytyjska gospodarka słabnie

Wielka Brytania dla Polaków przestaje być atrakcyjnym krajem? Brytyjska gospodarka znowu zaliczyła spadek, największy w sektorach, gdzie pracuje wielu naszych rodaków.

Apteki internetowe nie mogą już obiecywać „cudownych” zastrzyków odchudzających

Wielka Brytania zmienia zakres dozwolonej reklamy leków na receptę, zwłaszcza tych mających wpływ na kontrolę apetytu. Apteki internetowe nie mogą już promować zastrzyków regulujących łaknienie jako kuracji odchudzających.

W Wielkiej Brytanii zakwitły rzeki, a ludzie wpadają do nich myśląc, że to trawa

. Woda pokrywa się gęstą rzęsą. Kanały wyglądają jak trawa. W efekcie wiele osób przypadkowo wpada do wody.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie