Dramatyczna sytuacja w szkołach i szpitalach. W budynkach nadal jest azbest, przez który umierają ludzie

Azbest, który nadal znajduje się w wielu budynkach szkolnych i szpitalnych, zagraża zdrowiu i życiu pracowników, uczniów i pacjentów w Wielkiej Brytanii. Związki zawodowe, specjaliści i parlamentarzyści podnieśli alarm w obliczu skali problemu.

Pojawiły się nowe obawy w związku wciąż alarmującą ilością azbestu pozostającego w wymagających remontu szkołach i szpitalach po tym, jak nowa analiza wykazała, że w ostatnich latach ​​prawie 150 pracowników służby zdrowia i edukacji zmarło na raka w związku z obecnością tego szkodliwego materiału w budynkach, w których pracowali.

- Advertisement -

Azbest przyczyną śmierci 147 pracowników 

Według oficjalnych danych od 2017 roku wśród pracowników służby zdrowia i edukacji zmarło 147 osób. Eksperci uważają, że liczba ta jest prawdopodobnie znacznie niedoszacowana ze względu na sposób, w jaki czyjś zawód jest odnotowywany w aktach zgonu.

Około 94 pracowników szkół i 53 pracowników służby zdrowia w Anglii zmarło na międzybłoniaka, zgodnie z analizą danych z aktów zgonu zarejestrowanych przez Office for National Statistics (ONS). Międzybłoniak jest formą raka zwykle związaną z długotrwałym narażeniem na działanie azbestu.

Alarmująca sytuacja w szkołach i szpitalach

Sytuacja stała się alarmująca i rośnie liczba skarg ze strony NHS, a także wśród dyrektorów szkół na stan budynków szpitalnych i szkolnych. Obawy potęgują się w związku z tym, że budżety dotyczące remontów szkół i szpitali były mocno ograniczane od czasu rozpoczęcia przez rząd oszczędzania w 2010 roku.

Statystyki dotyczące zgonów zostały dostarczone przez ONS na prośbę posłanki Liberalnych Demokratów, Muniry Wilson, która badała stan budynków szkolnych. Spośród zmarłych 94 pracowników oświaty 39 pracowało w szkołach podstawowych i przedszkolach, 21 w szkołach średnich i 21 w szkołach wyższych. Pozostałych 13 to personel zajmujący się dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, starsi specjaliści ds. edukacji i inspektorzy Ofsted.

Z kolei spośród 53 zmarłych pracowników służby zdrowia 36 było pielęgniarkami lub położnymi, dwie osoby terapeutami, a 15 zostało sklasyfikowanych jako „specjaliści medyczni”, co obejmuje szereg zawodów, takich jak lekarze, psycholodzy i radiolodzy.

Zagrożone życie i zdrowie uczniów i nauczycieli

Rząd znajduje się już pod naciskiem laburzystów i innych partii, aby ujawnił tajne dane dotyczące stanu budynków szkolnych. „The Observer” podał w zeszłym roku, że wewnętrzne dokumenty rządowe sugerowały, iż niektóre budynki szkolne stanowiły „zagrożenie dla życia” z powodu ich złego stanu technicznego.

Wynika to z ubiegłorocznej decyzji Health and Safety Executive (HSE) dotyczącej uruchomienia programu inspekcji w całej Wielkiej Brytanii, w jaki sposób szkoły zarządzają ryzykiem związanym z azbestem. Naukowcy podejmują próby rozpoczęcia badań nad bieżącym wpływem azbestu na nauczycieli i uczniów.

Statystycy z kolei wykryli odsetek zgonów z powodu międzybłoniaka, który „graniczy z istotnością statystyczną” wśród nauczycieli urodzonych w latach 1955-1974. Związki zawodowe planują współpracę z profesorem Julianem Peto, który bada tę kwestię od wielu lat.

Katalog zaniedbań

Kevin Courtney, ze związku National Education Union, wezwał do szeroko zakrojonego programu dotyczącego inwestycji w budynki szkolne.

– Wydatki kapitałowe na budynki szkolne załamały się od 2010 roku, a realny spadek wyniósł 50 procent. To po prostu zwiększa problemy na przyszłość i nie rozwiązuje problemu szeroko rozpowszechnionego w szkołach azbestu, który powinien był zostać rozwiązany lata temu. Jest to katalog zaniedbań, którym należy pilnie zaradzić, kładąc nacisk na modernizację budynków edukacyjnych, aby były bezpieczne i zrównoważone – powiedział.

Wilson z kolei powiedziała, że ciągły problem z azbestem może nadal prowadzić do niepotrzebnych zgonów.

– Te druzgocące liczby pokazują tragiczny koszt ludzki wynikający z lat niedoinwestowania w nasze budynki szkolne i szpitalne. Żaden nauczyciel ani pielęgniarka nie powinni narażać swojego zdrowia, gdy każdego dnia pojawiają się w pracy. Rząd powinien podjąć pilne działania w celu zidentyfikowania i usunięcia azbestu z obszarów wysokiego ryzyka, takich jak korytarze i klatki schodowe. Zamiast tego szkoły muszą pomijać rutynowe czynności konserwacyjne, aby zrównoważyć księgi. Każda rozpadająca się szkoła i szpital jest konkretnym znakiem wieloletniego konserwatywnego zaniedbania naszych usług publicznych – dodała posłanka.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Ryanair zaczyna letnią wyprzedaż biletów z wyjątkowymi ofertami na maj i czerwiec

Ryanair ostrzega podróżnych, którzy mają zaplanowane loty w tym tygodniu

Brytyjczyk nasłał komorników na Wizz Air. Wściekł się, gdy przez wiele miesięcy nie odzyskał pieniędzy za odwołane przez przewoźnika loty

Teksty tygodnia

Tragiczny wypadek na budowie mostu w Niemczech. Wśród ofiar dwaj Polacy

We wtorek, 20 maja 2025 roku, w niemieckim mieście Horb am Neckar (Badenia-Wirtembergia) doszło do tragicznego wypadku na budowie mostu drogowego. Około godziny 12:30 z wysokości blisko 70 metrów spadła gondola robocza.

Polka pomaga tysiącom rodaków rozwieść się bezpiecznie w Anglii. Jak to robi?

Anna Montgomery pomaga Polakom w Anglii przejść przez rozwód bezpiecznie i z planem. Zobacz, jak uniknąć błędów i nie stracić majątku.

Wracają paszporty dla zwierząt – nowe zasady i koszty

Porozumienie pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią dotyczącą korzystania z bramek paszportowych na lotniskach ułatwi życie także właścicielom zwierząt. Wrócą bowiem paszporty dla zwierząt.

Neonazistowska organizacja rozbita. Wśród zatrzymanych 14-latek!

W Niemczech przeprowadzono zakrojone na szeroką skalę śledztwo, w wyniku której rozbito organizacje radykalne i eksternistyczne. Neonazistowska organizacja została częściowo rozbita.

Słabe standardy budowlane zwiększają rachunki za energię o 1000 funtów

Jak wynika z najnowszej analizy, przez słabe standardy budowlane właściciele nowych domów płacą wyższe rachunki za energię.

Przeczytaj także