Farage podżegał do nienawiści. Jego odpowiedź? “Dajcie spokój”

Były przywódca UKIP “zdecydowanie odrzuca” oskarżenia jakoby nawoływał do nienawiści rasowej. Twierdzi, że ponad 42 tysiące osób, które podpisały się pod petycją o postawienie go przed sądem powinny “dać sobie spokój”.

Brytyjska prokuratura sprawdzi, czy w czasie kampanii przed referendum o Brexit Nigel Farage nawoływał do nienawiści na tle rasowym i religijnym. Działania te zostały podjęte na wniosek 42 691 osób, które podpisały się pod petycją o postawienie byłego lidera UKIP przed sądem. Oskarżenie nabiera obecnie znamion symbolicznych, bowiem od 23 czerwca liczba ataków na tle rasowym, w tym wobec Polaków, znacząco wzrosła.

- Advertisement -

Farage nawołuje do głosowania na Trumpa! Nie wystarczy mu Brexit?

Farage wydaje się tym faktem niewzruszony i odrzuca wszelkie zarzuty pod swoim adresem jako bezpodstawne. Jego zdaniem ani on, ani nik z jego obozu nie nawoływał podczas kampanii do nienawiści na jakimkolwiek tle.

Pytany o opinię na temat osób, które domagają się jego ukarania, odpowiedział: “Sugeruję, żeby zajęli się swoimi sprawami i przyjęli w końcu do wiadomości, że już dawno po referendum. Wojna się skończyła” – stwierdził Farage. I dodał: “Zabierzmy się zatem za budowę szczęśliwego, pokojowo nastawionego, wielokulturowego społeczeństwa”. Czyżby silił się na ironię?

GettyImages-540654056

Oskarżenia, jakoby Farage miał podżegać do nienawiści pojawiły się wraz z plakatem, jakim brexitowcy firmowali swoją kampanię. Zdjęcie, opatrzone nagłówkiem: “Breaking Point” ( “Punkt krytyczny”) przedstawiało tłum uchodźców, głównie śniadego koloru skóry, próbujących przedostać się przez granicę. Problem w tym, że referendum w ogóle nie dotyczyło kwestii uchodźczych, a zdjęcia nie wykonano nawet w UK, tylko w jednym z państw Europy Centralnej.

Pytany wprost, czy nawoływał do nienawiści rasowej, Farage stwierdził: “Oczywiście, że nie. Zaznaczyliśmy natomiast, i to miał ilustrować plakat, że Unia Europejska nas zawiodła”.

Nigel Farage: „Theresa May nie ochroni nas przed imigrantami!”

Teksty tygodnia

Ilu imigrantów zostało w UK po wygaśnięciu wiz? Home Office tego nie wie

Home Office nie wie, czy imigranci opuszczają Wielką Brytanię, czy zostają, aby nielegalnie pracować po wygaśnięciu wiz.

Ukraińcom odmówiono azylu w UK. Według Home Office mogą wrócić do domów

Home Office odrzuca wnioski Ukraińców o azyl w UK twierdząc, że mogą już bezpiecznie wrócić do swojego kraju. Niektórzy jednak mówią, że nie mają do czego wracać.

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Jaka czeka nas pogoda w lipcu po rekordowo gorącym czerwcu?

Po najcieplejszym czerwcu w historii Anglii synoptycy ujawnili, jaka czeka nas pogoda w lipcu. Zdecydowanie nie jest to koniec upałów.

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie