Funt brytyjski w impasie. Szterlinga osłabia zwiększające się ryzyko braku umowy ws. Brexitu

Funt rozpoczął ten tydzień na niższym poziomie, na co wpływ ma zwiększające się ryzyko związane z brakiem porozumienia z Unią Europejską w sprawie umowy dotyczącej Brexitu.  Druzgocący wpływ na brytyjską walutę miało piątkowe stwierdzenie Theresy May, że negocjacje znalazły się w impasie.

Do opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię pozostało niewiele czasu, marzec 2019 zbliża się wielkimi krokami, a negocjacje dotyczące Brexitu znalazły się w impasie – jak przyznała w piątek Theresa May. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta, ryzyko braku umowy dotyczącej wyjścia z UE wzrasta, a funt… maleje.

- Advertisement -

 

 

Przyśpieszone wybory jedynym ratunkiem przed no-deal Brexit?

Dzisiaj rano za brytyjską walutę musieliśmy zapłacić 1.114 euro i 1.31 dolara. Relacja funt – złoty nie jest jednak najgorsza. W poniedziałek szterling był wart 4.80 złotego. Eksperci ostrzegają, że w najbliższym czasie brytyjska waluta będzie znajdować się „na łasce Brexitu” w związku z niewielką ilością danych i informacji rynkowych, które miałyby znaczący wpływ na funta.

 

Mimo pojawiających się głosów na temat tego, że Wielka Brytania może opuścić Unię Europejską bez umowy nie skazując się na katastrofę, notowania szterlinga nadal pozostają słabe. Wiadomości ekonomiczne także nie są budujące – ujawniono, że zobowiązania netto w sektorze publicznym osiągnęły deficyt 5.9 miliardów funtów w sierpniu, czyli o wiele więcej niż przewidywano (istniała nadzieja, że wyniosą jedynie 2.9 miliardów).

Analitycy finansowi obawiają się, że w nadchodzących dniach kurs funta spadnie jeszcze bardziej, jednak bez gwałtownego tąpnięcia.

Theresa May po szczycie w Salzburgu: Prawa obywateli UE w Zjednoczonym Królestwie zostaną zachowane niezależnie od wyniku negocjacji

Teksty tygodnia

Kryzys dentystyczny w NHS. Coraz więcej pacjentów szuka pomocy poza systemem

Usługi dentystyczne NHS w najgorszym stanie od dekad. Polacy szukają pomocy poza systemem. Sprawdź, jak odpowiada na to klinika Smile4Life z Nottingham.

Polacy będą wyjeżdżać z Wysp? Brytyjska gospodarka słabnie

Wielka Brytania dla Polaków przestaje być atrakcyjnym krajem? Brytyjska gospodarka znowu zaliczyła spadek, największy w sektorach, gdzie pracuje wielu naszych rodaków.

Imigrant, który „udawał homoseksualizm”, aby dostać azyl w UK złożył apelację

40-letni mężczyzna starał się o azyl w Wielkiej Brytanii, twierdząc, że jako homoseksualista byłby narażony na niebezpieczeństwo po powrocie do Bangladeszu.

Fale upałów mogą wywoływać 34 tys. zgonów rocznie w samej Wielkiej Brytanii

Eksperci alarmują, że w Anglii i Walii liczba zgonów spowodowanych falami upałów może znacznie wzrosnąć. Naukowcy przeanalizowali piętnaście scenariuszy obejmujących najbliższe pięćdziesiąt lat, uwzględniając różne poziomy globalnego ocieplenia, stopień przystosowania społeczeństwa, starzenie się populacji oraz lokalne różnice klimatyczne.

Eksperci ostrzegają: popularny lek zwiększa ryzyko demencji nawet o 40%

Niepokojące wyniki badań wskazują, że popularny lek stosowany na ból dolnej części pleców może zwiększać ryzyko problemów z pamięcią nawet o 40 procent. Chodzi o Neurontin – preparat zawierający gabapentynę, którą NHS zatwierdziła na początku lat 90. do leczenia bólu neuropatycznego i padaczki.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie