Housing Benefit, czyli zasiłek mieszkaniowy, to świadczenie, które przyznawane jest na pokrycie całości albo części czynszu – w mieszkaniu komunalnym, socjalnym albo w mieszkaniu wynajmowanym od prywatnego właściciela.
Kto może liczyć na zasiłek Housing Benefit?
O przyznanie zasiłku mieszkaniowego Housing Benefit może wnioskować każda osoba – zarówno pracująca, jak i bezrobotna, która potrzebuje pomocy w płaceniu czynszu.
Nie wszystkie jednak okoliczności pozwalają na pobieranie zasiłku Housing Benefit, ponieważ z zasiłku nie mogą skorzystać:
- Osoby, których oszczędności przekraczają sumę 16 tys. funtów;
- Osoby, które mieszkają w domu bliskiego krewnego;
- Osoby, które studiują w pełnym wymiarze godzin i nie posiadają dzieci albo zaświadczenia o niepełnosprawności;
- Cudzoziemcy, którzy w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego szukają pracy;
- Cudzoziemcy, którzy wnioskują o azyl na terenie Wielkiej Brytanii albo których pobyt jest przez Wielką Brytanię sponsorowany;
- Cudzoziemcy, którzy podlegają kontroli imigracyjnej i którzy są w posiadaniu zaświadczenia niezezwalającego im na pobieranie zasiłków.
Zasady przyznawania Housing Benefit
O Housing Benefit może wnioskować tylko jedna osoba, dlatego w przypadku par (małżeństw lub związków cywilnych), może się o niego starać tylko jeden z partnerów. Zasiłek może zostać przyznany osobie wnioskującej na pokrycie albo całego czynszu, albo tylko pewnej jego części, a wszystko to zależy od następujących czynników:
- Rodzaju nieruchomości – mieszkanie może być komunalne, socjalne albo należeć do prywatnego właściciela;
- Wielkości kwalifikującego się czynszu, czyli czynszu rozsądnego dla odpowiedniej nieruchomości w konkretnej dzielnicy;
- Posiadania bądź nie wolnego pokoju, ponieważ jeden wolny pokój to 14 proc. mniej zasiłku, a dwa wolne pokoje – 25 proc. mniej;
- Dochodu gospodarstwa domowego, które obejmuje też zasiłki, oszczędności (od ponad 6 tys. funtów) i emerytury;
- Okoliczności, tzn. liczby dzieci i osób niepełnosprawnych w gospodarstwie domowym.
Trzeba też wiedzieć, że zasiłek nie pokrywa opłat za wodę (w tym ciepłą), ogrzewanie i prąd, a zatem jeśli w cenie najmu opłaty te są już wliczone, to przy ustalaniu wysokości zasiłku muszą one zostać odjęte od końcowej wysokości czynszu.
Procedura ubiegania się o Housing Benefit
Aby otrzymać zasiłek Housing Benefit należy wypełnić stosowny formularz „HCTB” i wysłać go albo do siedziby władz lokalnych, albo do Jobcentre Plus. Adresat wypełnionego wniosku nie jest jednak obojętny, ponieważ z Jobcentre Plus należy się kontaktować wtedy, gdy pobieramy już jakieś zasiłki.
Child Benefit – zasiłek na dziecko. Kto może się o niego ubiegać?