Ilu bezdomnych mieszka w Londynie? Brytyjska stolica to „epicentrum kryzysu bezdomności”

Jaka jest realna skala bezdomności w Anglii? Ile w Londynie jest osób znajdujących się w kryzysie bezdomności? Brytyjska stolica znajduje się w „epicentrum kryzysu bezdomności” i wszystko wskazuje na to, że w 2023 roku będzie tylko gorzej.

Według najnowszych danych jedna na 58 osób mieszkająca w brytyjskiej stolicy jest osobą znajdującą się w kryzysie bezdomności. Wskaźnik bezdomności w Londynie w chwili obecnej jest wyższy niż w kontekście całej Anglii, gdzie tylko jedna osoba na 208 była pozbawiona przysłowiowego dachu nad głową. Krajowy współczynnik jest więc prawie trzy razy niższy w porównaniu do największego miasta w UK. Ogółem w stolicy liczbę bezdomnych szacuje się obecnie na około 150 tysięcy. Dodajmy, że jeszcze niedawno było ich… więcej! Pięć lat temu liczba ta wynosiła 170 000.

- Advertisement -

Rok 2023 ma być jeszcze gorszy niż 2022

Organizacja charytatywna Shelter określa liczbę osób „śpiących pod gołym niebem” w całej Anglii na 271 000. Co więcej, prognozy na rok 2023 nie nastrajają optymizmem. Można spodziewać się „gwałtownego wzrostu” zjawisk związanych z bezdomnością w Londynie, a i zapewne w całym kraju również tyle, że z mniejszą dynamiką.

„Nowy rok powinien być czasem nadziei, ale nie dotyczy to 271 000 bezdomnych, którzy stoją w obliczu naprawdę ponurego 2023 roku” – komentowała Polly Neate, dyrektor naczelna Shelter. „Ponieważ prywatne czynsze i koszty utrzymania wciąż rosną, tysiące ludzi nie tylko borykają się z zimą pełną finansowych zmartwień, ale są narażeni na ryzyko utraty dachu nad głową”.

Londyn jest epicentrum kryzysu bezdomności

„Nasi doradcy znajdujący się na »pierwszej linii« niestrudzenie pracują, aby pomóc ludziom, którzy desperacko chcą uniknąć bezdomności – od rodziców, którzy robią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić strzęp normalnego życia rodzinnego, gdy utknęli w awaryjnym mieszkaniu B&B, po osobę przerażoną kolejną nocą na ulicy” – podsumowuje Neate.

„Te druzgocące liczby pokazują, że Londyn pozostaje epicentrum kryzysu bezdomności” – to z kolei komentarz Darrena Rodwella, przedstawiciela lokalnych władz z ramienia Partii Pracy, który zajmuje się kwestiami związanymi z rewitalizacją miasta i mieszkalnictwem. „Każdy zasługuje na stały dom, ale chroniczny brak przystępnych cenowo mieszkań w stolicy oznacza, że zbyt wielu londyńczyków traci swoje domy i pozostaje zależnych od tymczasowego zakwaterowania zorganizowanego przez lokalne władze. Zaznaczam, że te liczby są tak wysokie, że odpowiadają całej populacji londyńskiej dzielnicy”.

Tysiące ludzi jest narażonych na ryzyko utraty dachu nad głową

Dodajmy w tym miejscu, że w Londynie jest więcej bezdomnych dzieci niż w całej Anglii razem wziętej. Z szacunkowej liczby 123 000 bezdomnych dzieci przebywających w domach tymczasowych w Anglii, prawie 74 000 przebywa właśnie w stolicy. Dzieci stanowią prawie połowę (45%) wszystkich osób zarejestrowanych jako bezdomne w danych, które obejmują okres do 30 czerwca, jak czytamy na łamach BBC.

Newham we wschodnim Londynie ma najwyższy poziom bezdomności w stolicy, z jedną na 21 osób dotkniętych bezdomnością. Następnie mamy Westminster z jedną na 27 osób i Haringey w północnym Londynie, gdzie jedna na 33 osoby pozostaje bez domu.

74 000 bezdomnych dzieci w stolicy

Jak czytamy na łamach BBC kobieta, która przedstawia się, jako Natasha (choć nie jest to jej prawdziwe imię) opowiada, że została bezdomna w wieku 22 lat. Była wówczas w piątym miesiącu ciąży i pokłóciła się  z mamą i bratem, z którymi mieszkała. Spędziła 11 dni na ulicy, zanim przeniosła się do tymczasowej kawalerki w południowym Londynie. Mieszka w niej do dziś.

„Moja córka ma już prawie dwa lata. W naszym mieszkaniu nie ma miejsca na pralkę ani piekarnik, więc cały czas przyrządzamy dania w mikrofalówce, bo nie mamy żadnego miejsca do gotowania. Wciąż mamy do czynienia z pleśnią i wilgocią. Z naszej toalety wydobywają się ścieki. Nie mamy wanny, tylko mały prysznic w rogu. Nie mogę nawet porządnie umyć mojej córki, ponieważ smród jest tak okropny” – komentowała kobieta.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Mniej, niż 70% osób zdało test „Life in the UK” w 2022 roku – dlaczego ten test jest taki trudny?

Awaryjne lądowanie na londyńskim lotnisku. Pilotów widziano w maskach tlenowych

Ranking piw 2022. Oto najbardziej cenione piwa na świecie

Teksty tygodnia

Imigrant zaatakował młotkiem cztery osoby w pociągu w Niemczech

W dalekobieżnym pociągu ICE w Dolnej Bawarii w Niemczech 20-letni imigrant zaatakował młotkiem czterech pasażerów, także imigrantów.

Siemens Mobility testuje ultraszybki pociąg nowej generacji

Velaro Novo to nowoczesny pociąg dużych prędkości zaprojektowany przez Siemens Mobility. Chociaż został skonstruowany z myślą o osiąganiu maksymalnej prędkości 360 km/h, w trakcie testów udało mu się pobić ten limit i zbliżyć do 405 km/h. Tym wynikiem ustanowił rekord na linii VDE 8, łączącej północ i południe kraju.

Pracujesz z domu? Uważaj na fałszywe agencje oferujące zwrot podatku

HMRC wydało ostrzeżenie skierowane do wszystkich pracujących z domu. Urząd apeluje o ostrożność przy składaniu wniosków o zwrot podatku. Chodzi o internetowe reklamy, które mogą wprowadzać w błąd i przysporzyć wielu problemów.

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Ryanair odwołał 170 lotów. Dziesiątki tysięcy pasażerów w opałach!

We Francji rozpoczął się dwudniowy strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Kontrolerzy protestują przeciwko planowanym reformom systemu kontroli ruchu, domagają się podwyżek, zwracają uwagę na niedobór personelu i na przestarzałe narzędzia pracy. W związku ze strajkiem Ryanair odwołał aż 170 lotów. To oznacza problemy dla ponad 30 tys. pasażerów.

Przeczytaj także