Analitycy prokonsumenckiej organizacji „Which?” zbadali wzrost cen żywności w największych sieciach handlowych w Wielkiej Brytanii w skali roku. Wnioski, do jakich doszli i wynik obliczeń, jakie wykonali, nie napawają optymizmem…
W sumie zanalizowano ceny aż 26 000 produktów dostępnych w ośmiu supermarketach (Aldi, Asda, Lidl, Morrisons, Ocado, Sainsbury’s, Tesco i Waitrose). Przebadano wahania kosztów ich zakupu w okresie trzech miesięcy do końca kwietnia 2023 w porównaniu z rokiem ubiegłym. Niestety, wnioski niekiedy są wręcz zatrważające. Niektóre artykuły spożywcze podwoiły swoją cenę. Najbardziej radykalne przykłady obejmują Aberdoyle Dairies Natural Cottage Cheese 300 g w Lidlu, który zdrożał z 67 pensów do 1,34 GBP (wzrost o 100,9%). Kiełbaski polskiej marki Morliny dostępne w Asdzie (350 g) zdrożały z 1,25 GBP do 2,42 GBP (wzrost o 93,8%). Czteropak brązowej cebuli w Morrisons kosztuje już nie 65 pensów, tylko 1,24 GBP (wzrost o 90,8%).
Co zdrożało najbardziej?
Co więcej, w grupie artykułów będących podstawowymi produktami żywnościowymi obejmującymi mięso, ryby i warzywa ceny nadal rosły z miesiąca na miesiąc, ale w innych przypadkach (mleko, masło, wyroby piekarnicze) to tempo nieznacznie spadło.
Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż teoretycznie najtańsze produkty żywnościowe, sprzedawane pod marką własną danego marketu i oferowane jako „budżetowe” (najtańsze) poszły najmocniej do góry, średnio aż o 25 proc. Z pewnością najmocniej uderzy to w rodziny o niższych dochodach, które dokonując wyborów konsumenckich, po prostu kupują to, co najtańsze.
Kwestie wzrostu cen zbada Competition and Markets Authority (CMA)
Warto w tym miejscu zaznaczyć również, iż Competition and Markets Authority (CMA) ogłosiło, że przeprowadzi audyt związany z wysokością cen artykułów spożywczych w Wielkiej Brytanii. Urząd do spraw związanych z konkurencją ma sprawdzić, czy właśnie na tym tle nie doszło do jakichś nieprawidłowości i czy konsumenci nie byli zmuszenia do przepłacania.
— To bardzo niepokojące, że ceny produktów takich, jak mięso, ser i warzywa wciąż gwałtownie rosną — komentowała Sue Davies z „Which?". — Premier Rishi Sunak spotyka się dziś z szefami supermarketów w celu omówienia problemu inflacji i namawiamy go, aby zwrócił się do wielkich sieci do znacznie większych działań w zakresie zaopatrzenie sklepów w podstawowe, niedrogie produkty spożywcze, które wspierają zdrowe diety, zwłaszcza na obszarach, gdzie odsetek ludzi najbardziej potrzebujących jest największy — zaznaczała.
Jak zmieniły się ceny w ciągu ostatnich 12 miesięcy według danych „Which?”:
Inflacja według kategorii żywności:
Warzywa – 15,3%
Mięso – 15,0%
Świeże owoce – 10,2%
Sery – 25,5%
Dania gotowe schłodzone – 13,9%
Jogurty – 21,8%
Ryby – 16,5%
Napoje energetyczne – 11,1%
Pieczywo – 19,3%
Ciastka – 19,4%
Wyroby cukiernicze – 16,5%
Woda – 20,3%
Herbatniki – 17,2%
Masła i smarowidła – 21,6%
Napoje gazowane – 12,8%
Płatki – 16,1%
Czekolada – 15,1%
Chipsy – 17,7%
Soki – 17,9%
Mleko – 22,9%
Inflacja według marek dostępnych w sklepach:
Produkty sprzedawane pod znanymi markami – 13,8%
Produkty sprzedawane pod marką własną danego marketu – 20,2%
Produkty sprzedawane pod marką własną danego marketu (budżetowe) – 25,0%
Produkty sprzedawane pod marką własną danego marketu (premium) – 13,5%
Inflacja według poszczególnych supermarketów
Aldi – 22.9%
Asda – 17.5%
Lidl – 24.9%
Morrisons – 18.4%
Ocado – 11.0%
Sainsbury's – 14.7%
Tesco – 14.5%
Waitrose – 13.1%
Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk — będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:
Imigranci sezonowi potrzebni w UK do uniknięcia kryzysu żywnościowego