Jak bardzo zdrożała żywność w UK w ciągu ostatniego roku?

Analitycy prokonsumenckiej organizacji „Which?” zbadali wzrost cen żywności w największych sieciach handlowych w Wielkiej Brytanii w skali roku. Wnioski, do jakich doszli i wynik obliczeń, jakie wykonali, nie napawają optymizmem… 

W sumie zanalizowano ceny aż 26 000 produktów dostępnych w ośmiu supermarketach (Aldi, Asda, Lidl, Morrisons, Ocado, Sainsbury’s, Tesco i Waitrose). Przebadano wahania kosztów ich zakupu w okresie trzech miesięcy do końca kwietnia 2023 w porównaniu z rokiem ubiegłym. Niestety, wnioski niekiedy są wręcz zatrważające. Niektóre artykuły spożywcze podwoiły swoją cenę. Najbardziej radykalne przykłady obejmują  Aberdoyle Dairies Natural Cottage Cheese 300 g w Lidlu, który zdrożał z 67 pensów do 1,34 GBP (wzrost o 100,9%). Kiełbaski polskiej marki Morliny dostępne w Asdzie (350 g) zdrożały z 1,25 GBP do 2,42 GBP (wzrost o 93,8%). Czteropak brązowej cebuli w Morrisons kosztuje już nie 65 pensów, tylko 1,24 GBP (wzrost o 90,8%).

- Advertisement -

Co zdrożało najbardziej?

Co więcej, w grupie artykułów będących podstawowymi produktami żywnościowymi obejmującymi mięso, ryby i warzywa ceny nadal rosły z miesiąca na miesiąc, ale w innych przypadkach (mleko, masło, wyroby piekarnicze) to tempo nieznacznie spadło. 

Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż teoretycznie najtańsze produkty żywnościowe, sprzedawane pod marką własną danego marketu i oferowane jako „budżetowe” (najtańsze) poszły najmocniej do góry, średnio aż o 25 proc. Z pewnością najmocniej uderzy to w rodziny o niższych dochodach, które dokonując wyborów konsumenckich, po prostu kupują to, co najtańsze.

Kwestie wzrostu cen zbada Competition and Markets Authority (CMA)

Warto w tym miejscu zaznaczyć również, iż Competition and Markets Authority (CMA) ogłosiło, że przeprowadzi audyt związany z wysokością cen artykułów spożywczych w Wielkiej Brytanii. Urząd do spraw związanych z konkurencją ma sprawdzić, czy właśnie na tym tle nie doszło do jakichś nieprawidłowości i czy konsumenci nie byli zmuszenia do przepłacania.

— To bardzo niepokojące, że ceny produktów takich, jak mięso, ser i warzywa wciąż gwałtownie rosną — komentowała Sue Davies z „Which?". — Premier Rishi Sunak spotyka się dziś z szefami supermarketów w celu omówienia problemu inflacji i namawiamy go, aby zwrócił się do wielkich sieci do znacznie większych działań w zakresie zaopatrzenie sklepów w podstawowe, niedrogie produkty spożywcze, które wspierają zdrowe diety, zwłaszcza na obszarach, gdzie odsetek ludzi najbardziej potrzebujących jest największy — zaznaczała.

Jak zmieniły się ceny w ciągu ostatnich 12 miesięcy według danych „Which?”:

Inflacja według kategorii żywności:

Warzywa – 15,3%
Mięso – 15,0%
Świeże owoce – 10,2%
Sery – 25,5%
Dania gotowe schłodzone – 13,9%
Jogurty – 21,8%
Ryby – 16,5%
Napoje energetyczne – 11,1%
Pieczywo – 19,3%
Ciastka – 19,4%
Wyroby cukiernicze – 16,5%
Woda – 20,3%
Herbatniki  – 17,2%
Masła i smarowidła – 21,6%
Napoje gazowane – 12,8%
Płatki – 16,1%
Czekolada – 15,1%
Chipsy – 17,7%
Soki – 17,9%
Mleko – 22,9%

Inflacja według marek dostępnych w sklepach:

Produkty sprzedawane pod znanymi markami – 13,8%
Produkty sprzedawane pod marką własną danego marketu – 20,2%
Produkty sprzedawane pod marką własną danego marketu (budżetowe) – 25,0%
Produkty sprzedawane pod marką własną danego marketu (premium) – 13,5%

Inflacja według poszczególnych supermarketów

Aldi – 22.9%
Asda – 17.5%
Lidl – 24.9%
Morrisons – 18.4%
Ocado – 11.0%
Sainsbury's – 14.7%
Tesco – 14.5%
Waitrose – 13.1%

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk — będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Młodzi ludzie w UK coraz częściej kradną w sklepach z powodu zbyt wysokich cen. Za jakie produkty nie chcą płacić?

Mieszkańcy UK boją się łatki „nierobów na benefitach”. Do kieszeni osób potrzebujących nie trafia nawet £19 mld rocznie

Imigranci sezonowi potrzebni w UK do uniknięcia kryzysu żywnościowego

 

Teksty tygodnia

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni. Nastąpił po tym, jak szef Banku Anglii zasugerował obniżkę stóp procentowych.

Aby było taniej, pacjenci muszą zacząć jeść w szpitalach posiłki roślinne

Wprowadzenie roślinnych posiłków do szpitalnych stołówek to nie tylko chwilowy trend, ale przede wszystkim przemyślana strategia zdrowotna i ekonomiczna. Przykłady z Portugalii i Nowego Jorku inspirujące Wielką Brytanię pokazują, że dieta oparta na roślinach może pozytywnie wpłynąć na kondycję pacjentów oraz finanse systemów opieki zdrowotnej.

Konserwatyści chcą odebrać zasiłki chorobowe imigrantom

Konserwatyści twierdzą, że imigrantom należy zabronić ubiegania się o zasiłek dla niepełnosprawnych (PIP) i dodatki chorobowe do Universal Credit.

Masz wąż ogrodowy? Uważaj! Za jego użycie grozi spora grzywna

Od 22 lipca mieszkańcy wybranych części Anglii będą musieli ograniczyć zużycie wody – wszystko przez brak deszczu i gwałtownie rosnące zapotrzebowanie. Złamanie zakazu może poskutkować karą w wysokości 1000 funtów.

Kryzys dentystyczny w NHS. Coraz więcej pacjentów szuka pomocy poza systemem

Usługi dentystyczne NHS w najgorszym stanie od dekad. Polacy szukają pomocy poza systemem. Sprawdź, jak odpowiada na to klinika Smile4Life z Nottingham.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie