Jak otrzymać odszkodowanie za spóźniony lub odwołany pociąg w UK?

Brytyjskich przewoźników kolejowych czekają ciężkie czasy – przez zimową pogodę z powodu której ich pociągi jeździły niezgodnie z rozkładem mogą spodziewać się zalewu wniosków o odszkodowania od pasażerów, którzy na przykład nie dojechali do pracy o czasie lub w ogóle.

Jak donosi "Daily Telegraph" opóźnione i odwołane połączenia z powodu złych warunków pogodowych, prac inżynieryjnych i innych czynników w latach 2011-2017 kosztowały Network Rail w sumie 187 miliony funtów w odszkodowaniach dla pasażerów. Wydaje się wam, że to zawrotna suma? No to się trzymajcie – w tym samym czasie NR wypłaciło 2 miliardy funtów innym firmom kolejowym z tego samego powodu!

Uczysz się i masz małe dziecko? Sprawdź, czy przysługuje ci zasiłek Care to Learn!

Co więcej – odszkodowanie przynależne podmiotom gospodarczym było wypłacane automatycznie i dotyczyło opóźnień sięgających choćby jednej minuty. Przeciętni pasażerowie o takich "warunkach" mogą jedynie pomarzyć – według obowiązujących przepisów, aby liczyć na jakąkolwiek rekompensatę finansową dany pociąg musi zaliczyć obsuwę sięgającą przynajmniej pół godziny. W dodatku trzeba wypełnić odpowiedni formularz i wikłać się w skomplikowaną procedurę.

"Ta sytuacja to po prostu skandal" – komentował Tim Loughton, poseł Partii Konserwatywnej, który jest za tym, aby firmy kolejowe "z automatu" kolokwialnie mówiąc wypłacały odszkodowania swoim pasażerom, jeśli ci byli narażeni na opóźnienia. "Firmom płaci się za kiepskie wykonywanie usług, one zarabiają na opóźnieniach i skasowanych połączeniach" – grzmiał.

 

 

Wtóruje mu Stephen Joseph, prezes Campaign for Better Transport, który jest przekonany, że brytyjskie ministerstwo transportu nie chce reformy w tym względzie. "Ludzie są zmuszani do wypełniania skomplikowanej aplikacji i wikłania się w biurokratyczny proces, aby otrzymać jakąkolwiek formę odszkodowania. A to powinno być proste i automatyczne" – komentuje Joseph na łamach serwisu "The Independent".

Co zrobić, aby otrzymać pieniądze? Zasadniczo o zwrot połowy ceny biletu można ubiegać się w przypadku opóźnienia sięgającego pół godziny. Jeśli opóźnienie przekracza 60 minut – jest szansa na pełną kwotę. Jeśli zaś na pociąg trzeba czekać minimum dwie godziny, przewoźnik może sfinansować także bilet powrotny. Reklamacje należy składać w terminie 28 dni od zdarzenia.

Po Brexicie nie wypożyczysz w UE samochodu? Brytyjskie prawo jazdy może stracić ważność za granicą

Po więcej szczegółów odsyłamy na stronę National Rail

Na zakończenie dodajmy, że aż 90% podróżnych nie stara się o zwrot kosztów.

Teksty tygodnia

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie