Jak Polacy spędzają święta Bożego Narodzenia w UK?

Czy polscy imigranci mieszkający na Wyspach „przejmują” lokalne tradycje i zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem? Czy nasi rodacy trzymają się polskiego obyczaju związanego z tymi świętami, czy jednak pod wpływem pobytu adaptują (po części, lub wręcz w całości) brytyjskie w swojej istocie obrządki?

W naszej ojczyźnie święta Bożego Narodzenia są niezwykle silnie zakorzenione. Kojarzą się rodzinną atmosferą, stołem zastawionym tradycyjnymi potrawami i zwyczajami praktykowanymi od wielu pokoleń. Z punktu widzenia polskiego imigranta przeżywanie „christmas season” w Wielkiej Brytanii może okazać się dość dużym szokiem.

Jak Polacy radzą sobie w takiej sytuacji? Czy raczej trzymają się wyniesionego z kraju i domu przywiązania do tradycji, czy raczej (mniej lub bardziej) skłaniają się ku lokalnym sposobom przeżywania tych świąt na Wyspach?

Inny kraj, inne obyczaje

Każdy kraj i każda społeczność może posiadać swoje unikalne tradycje związane z Bożym Narodzeniem. Nie inaczej jest w przypadku Polski i Wielkiej Brytanii, a co więcej, różnice w UK są również w skali regionalnej. Inaczej obchodzi się święta w Walii, a inaczej w Szkocji.

Przede wszystkim dla nas, Polaków, najważniejszym dniem świąt jest Wigilia przypadająca na 24 grudnia. W UK nie przywiązuje się do niej tak wielkiej wagi. Dla Brytyjczyków to po prostu ostatni dzień pracy, a Boże Narodzenia rozpoczyna się dla nich 25 grudnia wraz z Christmas Day. Świętowanie polega na uroczystej kolacji w gronie rodziny i przyjaciół. Na stole znajdują się inne potrawy, prezenty daje się w inny dzień, nie ma tradycji dzielenia się opłatkiem. Różnice są znaczące.

„A oni mają jakieś tradycje?”

W pierwszym rzędzie warto zwrócić uwagę na fakt, iż duża część Polaków mieszkających w UK na pytanie o lokalne świątecznie tradycje odpowiada „ale jakie tradycje?”. – A oni mają jakieś tradycje poza turkey and ham i sklepami drugiego dnia świąt? – komentuje imigrant z Polski. – Halloween bardziej celebrują niż inne święta – komentowała na jednej z polonijnych grup na FB pani Małgorzata.

Sytuacja ta może wynikać z dwóch czynników. Pierwszy z nich może wskazywać na uprzedzenie do wyspiarskich zwyczajów, a nawet ich pewną formę wrogości wobec nich. Zgodnie z mocno konserwatywnym podejściem, trzymany się „naszego” obyczaju, przywiezionego z ojczyzny, a „tutejszy” darzymy niechęcią.

Dobre, bo polskie

– Dlaczego Polak, Polka miałby/miałby przejmować angielskie tradycje? – pyta w ramach jednej z internetowych dyskusji pani Maria. – A dlaczego nie mógłby? A co, jeżeli zwyczaje angielskie podobają mu się bardziej niż polskie? – kontruje Norbert w tej dyskusji. – Każdy spędza, jak chce, a nie jak MUSI – podsumowuje inny uczestnik polemiki. I ta wolność, brak presji na określony sposób spędzania świąt jest jednak pewną zaletą UK.

Drugim z tych czynników może być zwyczajna niewiedza. W silnie zglobalizowanym, nowoczesnym i wielokulturowym brytyjskim społeczeństwie celebrowanie Bożego Narodzenia nie jest tak wyraźne, jak w Polsce. Polacy uwielbiają świętować, a już świętować Boże Narodzenie szczególnie. Nad Wisłą to naprawdę szczególny, wręcz wyjątkowy czas, na Wyspach – niekoniecznie. Jego znacznie jest w UK po prostu inne, a Polacy go nie znają lub nie rozumieją.

– Poczytaj lub się dokładniej rozejrzyj, jest tego sporo więcej niż indyk i szynką. Zarówno w sferze kulinarnej jak i innych – nie brakowało i takich głosów. Warto je przytoczyć i zachęcać wszystkich, aby dowiadywali się więcej o lokalnych zwyczajach.

Jak Polacy spędzają święta w UK?

W większości jednak Polacy, spędzając Boże Narodzenia na Wyspie, o ile nie wracają w tym okresie do Polski, trzymają się „swoich” tradycji. Część całkowicie odrzuca angielskie wynalazki, ale część w ramach „polskich świąt” bierze niech z brytyjskich zwyczajów.

– A nie można jednego i drugiego? U mnie na Wigilię jest wieczerza, a na pierwszy dzień świąt pieczony indyk z warzywami. – komentuje Anna. – U mnie jest pół na pół. Polsko-angielskie święta – dodaje Agata. Z angielskich tradycji dorzuciliśmy xmas crackers. Poza tym ściśle polskie tradycje – zwraca uwagę Ina. – Koncerty kolęd. Wspaniałe, bo mają dobrą protestancką tradycję muzyki na wysokim poziomie nawet w małych parafiach. – pisze Piotr.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wzruszający hołd dla Jordana, zmarłego 10-latka polskiego pochodzenia

Vanessa napisała i nagrała piosenkę ku pamięci swojego brata Jordana, który zmarł tuż po Bożym Narodzeniu w 2023 roku w wieku 10 lat.

Protest zablokuje Londyn

Na sobotę 18.01.2025 roku zapowiadane są w Londynie protesty, które zablokują część najważniejszych ulic miasta. Gdzie będą utrudnienia i czego dotyczą demonstracje?

Generał Maczek bohaterem w Bredzie

Holenderskie miasto ma w swojej historii mocny polski akcent. Breda w wyjątkowy sposób uczciła pamięć bohaterów II wojny światowej. Zachowanie mieszkańców zaskakuje.

Polski imigrant zadźgał swojego rodaka przed kościołem

Polski imigrant mieszkający w Holandii padł ofiarą nożownika. Jak się okazało, domniemanym sprawcą tego przestępstwa jest... inny Polak

W 2024 prawie 170 tys. pracowników handlu detalicznego straciło pracę w UK

Prawie 170 000 pracowników zatrudnionych w brytyjskim sektorze retail straciło pracę w mijającym roku. Głównym powodem takiej sytuacji były upadki rozpoznawalnych marek.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zapadł wyrok w sprawie zakatowania 10-letniej Sary Sharif

Śmierć dziesięciolatki, która ponad rok temu poruszyła wszystkich w końcu doczekała się sprawiedliwości. Ojciec, macocha i wujek zostali uznani winnymi. Czekają na wyrok.

Ceny w UK znowu rosną – inflacja na najwyższym poziomie od marca 2024

Inflacja w Wielkiej Brytanii rośnie drugi miesiąc z rzędu. Indeks CPI, będący na Wyspach miarą tempa wzrostu cen w gospodarce, wyniósł 2,6 proc. w listopadzie 2024, w skali rocznej.

Ryanair ostrzega, na co uważać przy przewożeniu prezentów świątecznych

Podróżni, którzy mają zaplanowany lot przed świętami, dostali ostrzeżenie dotyczące zasad przewożenia prezentów świątecznych.

Wzrost płac w UK przyspieszył do poziomu 5,2% w październiku 2024

Jak wynika z oficjalnego komunikatu przekazanego przez Office for National Statistics odnotowano znaczący wzrost średnich zarobków pracowników w okresie ostatnich trzech miesięcy do października.

Zakończono śledztwo w sprawie śmierci Polaków

We wrześniu 2024 roku na granicy niemiecko-holenderskiej znaleziono ciała dwóch młodych Polaków. Właśnie zakończono śledztwo. Czy tajemnica została rozwikłana? Co wiemy w sprawie?

Karol III ma odwiedzić Polskę w przyszłym roku w ramach wyjątkowych uroczystości

Według brytyjskich mediów król Karol III ma w styczniu 2025 roku przyjechać do Polski. Brytyjski monarcha odwiedzi naszą ojczyznę w związku z uroczystościami 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.