Jak Polacy spędzają święta Bożego Narodzenia w UK?

Czy polscy imigranci mieszkający na Wyspach „przejmują” lokalne tradycje i zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem? Czy nasi rodacy trzymają się polskiego obyczaju związanego z tymi świętami, czy jednak pod wpływem pobytu adaptują (po części, lub wręcz w całości) brytyjskie w swojej istocie obrządki?

W naszej ojczyźnie święta Bożego Narodzenia są niezwykle silnie zakorzenione. Kojarzą się rodzinną atmosferą, stołem zastawionym tradycyjnymi potrawami i zwyczajami praktykowanymi od wielu pokoleń. Z punktu widzenia polskiego imigranta przeżywanie „christmas season” w Wielkiej Brytanii może okazać się dość dużym szokiem.

Jak Polacy radzą sobie w takiej sytuacji? Czy raczej trzymają się wyniesionego z kraju i domu przywiązania do tradycji, czy raczej (mniej lub bardziej) skłaniają się ku lokalnym sposobom przeżywania tych świąt na Wyspach?

Inny kraj, inne obyczaje

Każdy kraj i każda społeczność może posiadać swoje unikalne tradycje związane z Bożym Narodzeniem. Nie inaczej jest w przypadku Polski i Wielkiej Brytanii, a co więcej, różnice w UK są również w skali regionalnej. Inaczej obchodzi się święta w Walii, a inaczej w Szkocji.

Przede wszystkim dla nas, Polaków, najważniejszym dniem świąt jest Wigilia przypadająca na 24 grudnia. W UK nie przywiązuje się do niej tak wielkiej wagi. Dla Brytyjczyków to po prostu ostatni dzień pracy, a Boże Narodzenia rozpoczyna się dla nich 25 grudnia wraz z Christmas Day. Świętowanie polega na uroczystej kolacji w gronie rodziny i przyjaciół. Na stole znajdują się inne potrawy, prezenty daje się w inny dzień, nie ma tradycji dzielenia się opłatkiem. Różnice są znaczące.

„A oni mają jakieś tradycje?”

W pierwszym rzędzie warto zwrócić uwagę na fakt, iż duża część Polaków mieszkających w UK na pytanie o lokalne świątecznie tradycje odpowiada „ale jakie tradycje?”. – A oni mają jakieś tradycje poza turkey and ham i sklepami drugiego dnia świąt? – komentuje imigrant z Polski. – Halloween bardziej celebrują niż inne święta – komentowała na jednej z polonijnych grup na FB pani Małgorzata.

Sytuacja ta może wynikać z dwóch czynników. Pierwszy z nich może wskazywać na uprzedzenie do wyspiarskich zwyczajów, a nawet ich pewną formę wrogości wobec nich. Zgodnie z mocno konserwatywnym podejściem, trzymany się „naszego” obyczaju, przywiezionego z ojczyzny, a „tutejszy” darzymy niechęcią.

Dobre, bo polskie

– Dlaczego Polak, Polka miałby/miałby przejmować angielskie tradycje? – pyta w ramach jednej z internetowych dyskusji pani Maria. – A dlaczego nie mógłby? A co, jeżeli zwyczaje angielskie podobają mu się bardziej niż polskie? – kontruje Norbert w tej dyskusji. – Każdy spędza, jak chce, a nie jak MUSI – podsumowuje inny uczestnik polemiki. I ta wolność, brak presji na określony sposób spędzania świąt jest jednak pewną zaletą UK.

Drugim z tych czynników może być zwyczajna niewiedza. W silnie zglobalizowanym, nowoczesnym i wielokulturowym brytyjskim społeczeństwie celebrowanie Bożego Narodzenia nie jest tak wyraźne, jak w Polsce. Polacy uwielbiają świętować, a już świętować Boże Narodzenie szczególnie. Nad Wisłą to naprawdę szczególny, wręcz wyjątkowy czas, na Wyspach – niekoniecznie. Jego znacznie jest w UK po prostu inne, a Polacy go nie znają lub nie rozumieją.

– Poczytaj lub się dokładniej rozejrzyj, jest tego sporo więcej niż indyk i szynką. Zarówno w sferze kulinarnej jak i innych – nie brakowało i takich głosów. Warto je przytoczyć i zachęcać wszystkich, aby dowiadywali się więcej o lokalnych zwyczajach.

Jak Polacy spędzają święta w UK?

W większości jednak Polacy, spędzając Boże Narodzenia na Wyspie, o ile nie wracają w tym okresie do Polski, trzymają się „swoich” tradycji. Część całkowicie odrzuca angielskie wynalazki, ale część w ramach „polskich świąt” bierze niech z brytyjskich zwyczajów.

– A nie można jednego i drugiego? U mnie na Wigilię jest wieczerza, a na pierwszy dzień świąt pieczony indyk z warzywami. – komentuje Anna. – U mnie jest pół na pół. Polsko-angielskie święta – dodaje Agata. Z angielskich tradycji dorzuciliśmy xmas crackers. Poza tym ściśle polskie tradycje – zwraca uwagę Ina. – Koncerty kolęd. Wspaniałe, bo mają dobrą protestancką tradycję muzyki na wysokim poziomie nawet w małych parafiach. – pisze Piotr.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Lista dostawców energii oferujących 150 funtów wsparcia w opłatach za rachunki

W ramach Warm Home Discount można zaoszczędzić kilkadziesiąt funtów na kosztach ogrzewania. Choć program jest zarządzany przez rząd UK, to środki dla gospodarstw domowych na Wyspach są przez poszczególnych dostawców energii. Których?

Większość brexitowców zaakceptowałaby swobodny przepływ osób

Większość osób, które głosowały za Brexitem, teraz zaakceptowałyby swobodny przepływ osób, aby uzyskać dostęp do jednolitego rynku.

Chiński biznesmen z powiązaniami w KPCh był „bliskim znajomym” księcia Andrzeja

Mężczyzna, znany publicznie, jako H6, miał mieć silne powiązana z chińskim rządem, co w połączeniu z osobistymi relacjami z członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej, stanowiło zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Partia Pracy deportuje nielegalnych imigrantów z UK w najszybszym tempie od lat

Po dojściu do władzy Partia Pracy okazała się zaskakująco skuteczne w walce z nielegalną migracją do UK.

Imigranci zatrudnieni na holenderskiej budowie mają mieszkać… w stajni

Holenderska firma budowlana zatrudnia 32 imigrantów i chce zapewnić im zakwaterowanie w niewielkiej wiosce Erp, zlokalizowanej w prowincji Brabancja Północna. Pracownicy migrujący mieliby zamieszkać... w stajni.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Dodatkowe kontrole graniczne w Holandii – co zmienia się od 9 grudnia?

W dniu dzisiejszym, 9 grudnia 2024 weszły w życie przepisy, które wprowadzają dodatkowe kontrole na holenderskich granicach.

Bez telefonu nie polecisz. Cyfryzacja w Ryanair

Ryanair wprowadza ważne zmiany. Linie lotnicze odchodzą zupełnie od papierowych kart pokładowych. W efekcie bez telefonu nie polecisz. Odprawa będzie wyłącznie w wersji cyfrowej. Co zrobić, gdy rozładuje Ci się telefon?

Tragiczne skutki huraganu Darragh. Dwie osoby nie żyją

Dwóch kierowców zginęło przygniecionych przez drzewa powalone przez huragan Darragh. Natomiast ćwierć miliona osób zostało odciętych od prądu.

Najtańszy supermarket w UK (listopad 2024). Gdzie za świąteczne zakupy zapłacimy najmniej?

Która z sieci supermarketów działających na terenie Wielkiej Brytanii w listopadzie 2024 roku okazała się najtańsza?

Bank Anglii ostrzega przed wzrostem kredytów hipotecznych

Około 4,4 miliona gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii może odczuć wzrost rat kredytów hipotecznych w ciągu najbliższych trzech lat.

Brytyjskie emerytury za granicą pozostaną zamrożone

Osoby pobierające brytyjskie emerytury, które mieszkają poza Wielką Brytanią, nie mogą liczyć na podwyżki State Pension.