Jak zrealizować w Polsce czek ze zwrotem podatku z Wielkiej Brytanii?

W Wielkiej Brytanii z czekami spotykamy się dość często. Zdarza się, że otrzymujemy je jako formę wypłaty, albo zwrotu nadpłaconego podatku. Jak jednak zrealizować taki czek będąc w Polsce?

Większość Polaków mieszkających w ojczyźnie o czekach słyszała tylko z amerykańskich filmów, ponieważ nie są one tak popularne jak na zachodzie Europy. Jednak osoby, które mieszkają bądź mieszkały w Wielkiej Brytanii, mają dość często styczność z czekami. Najczęściej czeki możemy otrzymać od HRMC, które w ten sposób zwraca klientowi podatek. Z racji tego, że wielu Polaków mieszkających niegdyś w Wielkiej Brytanii postanowiło opuścić Wyspy i wrócić do Polski, to może zdarzyć się, że otrzymają czek już po wyjeździe z Wielkiej Brytanii.

- Advertisement -

Projekt o PPK przyjęty przez rząd. Polacy będą mogli liczyć na wyższe emerytury?

 

Brytyjski czek w Polsce

Jeśli zaszła sytuacja, że ktoś wrócił do Polski i tam został mu przysłany czek ze zwrotem podatku, to istnieje tutaj kilka opcji. Przede wszystkim, aby uniknąć komplikacji z realizacją czeku, można zwrócić się do HMRC i poprosić o przesłanie pieniędzy na konto. Jednak należy to zrobić zaraz po otrzymaniu informacji o zwrocie podatku logując się na swoje konto w HMRC i tam podając numer konta bankowego, na które mają zostać przesłane pieniądze. 

Jednak nie zawsze może się udać taki zabieg, ponieważ ktoś zwyczajnie może przegapić ten moment i HMRC wyśle już czek. W takim wypadku można zwrócić się do jednego z banków działających w Polsce i tam zrealizować czek. Jednak oferty każdego banku różnią się co do prowizji i czasu oczekiwania, który może wynieść nawet 6 tygodni. Wiele osób zwraca nam uwagę, że placówki polskich banków odmawiają realizacji takich czeków, jednak w takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak zwrócenie się do innego oddziału lub innego banku z tą samą prośbą. Dzieje się tak z racji niezwykle minimalnej znajomości czeków bankowych w Polsce. 

 

 

 

Niektóre polskie banki posiadają w swojej ofercie konta walutowe, które także można wykorzystać do realizacji czeków ze zwrotem podatku z Wielkiej Brytanii. Jednak przeważnie banki posiadające ofertę takich właśnie kont wymagają wpłacenia pewnej kwoty pieniędzy przy ich zakładniu, a czas oczekiwania na realizację czeku może być wyjątkowo długi – jeden z naszych czytelników pisał o 2 miesiącach oczekiwania na pieniądze. 

 

A można taniej?

Oczywiście wiele osób nie będzie zainteresowanych realizacją czeku w polskim banku, który naliczy z tego tytułu dodatkowe opłaty. Z tej sytuacji istnieje jednak wyjście jakim jest… osobista podróż do Wielkiej Brytanii i zrealizowanie w odpowiednim banku naszego czeku. Jednak, aby uniknąć sytuacji rodem z "Misia" Stanisława Barei, można posłużyć się zaufaną osobą mieszkającą w Wielkiej Brytanii, która zrealizuje nasz czek na Wyspach.

Trzeba jednak pamiętać o tym, aby mieć konto w brytyjskim banku, inaczej nie będzie on mógł przelać pieniędzy. Posiadając pieniądze na brytyjskim koncie można bez większych problemów przesłać je na polskie konto korzystając z usług wielu firm, które się tym zajmują. 

Polsce brakuje rąk do pracy. Co piąta firma w PL zatrudnia Ukraińców i Białorusinów

 

Nie likwiduj konta w brytyjskim banku

Warto o tym pamiętać i nie likwidować konta w brytyjskim banku zaraz po powrocie do Polski, ponieważ może ono się jeszcze wiele razy przydać i to w wielu nieprzewidywalnych przypadkach. Jeśli masz czek ze wzrotem podatku i nie masz już konta w banku brytyjskim, to pozostaje Ci wycieczka do Wielkiej Brytanii i tam założenie konta i realizacja czeku lub skorzystanie z oferty polskich banków. 

 

Teksty tygodnia

Czy rząd zmieni znienawidzony podatek spadkowy?

Podatek spadkowy nazywany jest najbardziej znienawidzonym podatkiem w Wielkiej Brytanii. Dlatego propozycja rządu, by objąć nim również środki z funduszy emerytalnych po śmierci świadczeniobiorcy wywołała sprzeciw.

Mortgage w UK: Jak dostać kredyt hipoteczny i kupić pierwszy dom bez stresu?

Planujesz kupno pierwszego domu w UK? Sprawdź, jak działa kredyt hipoteczny, jakie dokumenty są potrzebne i jak uniknąć najczęstszych błędów.

Ile teraz zapłacimy za prąd i gaz? Nowy limit cenowy od lipca

Od 1 lipca w Wielkiej Brytanii obowiązuje nowy limit cenowy na energię, ustalony przez regulatora rynku – Ofgem. Przeciętne gospodarstwo domowe korzystające z prądu i gazu zapłaci rocznie około 1 568 funtów, o mniej więcej 7 proc. mniej względem poprzedniego kwartału.

Wykonujesz ten zawód? Twoją pracę przejmie sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja wpływa na coraz więcej branż. Pracownicy w Wielkiej Brytanii powinni zdobyć nowe umiejętności, ponieważ badania pokazują, że niektóre zawody mogą wkrótce zostać zastąpione przez AI.

W tych dzielnicach Londynu aż strach wyjść na ulicę

Ubiegły rok zakończył się wzrostem liczby ofiar śmiertelnych na drogach w Wielkiej Brytanii – zginęły 1 633 osoby, o 1 proc. więcej niż rok wcześniej – i o 1 proc. za dużo.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie