Jakie zasady obowiązują pary w systemie dotyczącym statusu zasiedlenia, EU Settlement Scheme?

Jeśli partner lub partnerka osoby będącej obywatelem UE mieszkającym w UK, chce złożyć wniosek o settled lub pre-settled status na podstawie związku rodzinnego, a sam/-a pochodzi spoza UE, podlega pewnym zasadom ustanowionym przez Home Office. Nie wszystkie jednak są łatwe w interpretacji. 

 

- Advertisement -

Jakie zasady dotyczą par w EU Settlement Scheme?

Wśród pytań, które czytelnicy przesyłają do naszej redakcji, znalazła się kwestia związana z ubieganiem się o status zasiedlenia przez partnerkę/partnera pochodzącego spoza UE. Jakie są zatem regulacje zawarte w EU Settlement Scheme dotyczące par, z których jedna osoba jest imigrantem/imigrantką z UE, a druga imigrantem/imigrantką spoza UE?

Podstawową zasadą jest to, aby osoba (pochodząca spoza UE) starająca się o settled lub pre-settled status, znajdowała się w „trwałym związku” z obywatelem lub obywatelką UE jeszcze przed 31 grudnia 2020 roku.

Sam wymóg „trwałego związku” sprawia już więcej trudności w interpretacji. Co to jednak oznacza w kategoriach brytyjskiego Home Office?

„Trwały związek” według Home Office

W ramach dowodu na to, że związek między imigrantem/imigrantką spoza UE i obywatelem/obywatelką UE jest „trwały”, Home Office zwykle oczekuje potwierdzenia, że para żyje w związku podobnym do małżeńskiego lub partnerskiego od co najmniej 2 lat. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dopuszcza jednak „inny ważny dowód na trwałość związku”, co jest akurat lepszą wiadomością dla par, które są w związku od niedawna, ale przed 31 grudnia 2020.

Wśród innych wymogów Home Office na potwierdzenie tego, że związek jest „trwały”, znajduje się m.in. współodpowiedzialność za dziecko.

Jeśli weźmiemy pod uwagę zasadę, że związek powinien być „trwały” przed 31 grudnia 2020 roku i dodamy do niej kryterium trwałości przekładające się na czas 2 lat, to z prostego rachunku wynika nam, że przed 31 grudnia związek powinien mieć już 2-letni staż.

Teksty tygodnia

Masz wąż ogrodowy? Uważaj! Za jego użycie grozi spora grzywna

Od 22 lipca mieszkańcy wybranych części Anglii będą musieli ograniczyć zużycie wody – wszystko przez brak deszczu i gwałtownie rosnące zapotrzebowanie. Złamanie zakazu może poskutkować karą w wysokości 1000 funtów.

Apteki internetowe nie mogą już obiecywać „cudownych” zastrzyków odchudzających

Wielka Brytania zmienia zakres dozwolonej reklamy leków na receptę, zwłaszcza tych mających wpływ na kontrolę apetytu. Apteki internetowe nie mogą już promować zastrzyków regulujących łaknienie jako kuracji odchudzających.

Epidemia odry w UK? W Liverpoolu zmarło dziecko

NHS apeluje do rodziców, aby zaszczepili dzieci przeciwko odrze, śwince i różyczce, jeśli nie mają aktualnych szczepień. To reakcja na tragiczny przypadek śmierci dziecka z powodu odry w szpitalu Alder Hey w Liverpoolu.

W Wielkiej Brytanii zakwitły rzeki, a ludzie wpadają do nich myśląc, że to trawa

. Woda pokrywa się gęstą rzęsą. Kanały wyglądają jak trawa. W efekcie wiele osób przypadkowo wpada do wody.

Aby było taniej, pacjenci muszą zacząć jeść w szpitalach posiłki roślinne

Wprowadzenie roślinnych posiłków do szpitalnych stołówek to nie tylko chwilowy trend, ale przede wszystkim przemyślana strategia zdrowotna i ekonomiczna. Przykłady z Portugalii i Nowego Jorku inspirujące Wielką Brytanię pokazują, że dieta oparta na roślinach może pozytywnie wpłynąć na kondycję pacjentów oraz finanse systemów opieki zdrowotnej.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie