Jedzenie na wynos zdrożeje? Rząd planuje wprowadzenie nowego podatku

Co wspólnego mają ze sobą morskie ptaki i amatorzy curry na wynos? Nie chodzi tu niestety o to, że bywalcy barów z fast-foodem chętnie dokarmiają mewy i rybitwy – wręcz przeciwnie. Wyrzucane przez nich plastikowe opakowania rok rocznie przyczyniają się do śmierci ponad miliona ptaków. W związku z tym, rząd zamierza ograniczyć ilość tego typu odpadów – podnosząc ich ceny. 

Rząd rozważa wprowadzenie nowego podatku, który obejmowałby jednorazowe opakowania do jedzenia na wynos oraz inne plastikowe pojemniki. Kanclerz Phillip Hammond ma w najbliższych miesiącach zapoznać się z badaniami, na temat tego, jak dochody z podatków mogą przełożyć się na poprawę kondycji środowiska naturalnego. Jak wynika bowiem z dotychczasowych doniesień, sytuacja z roku na rok jest coraz gorsza. 

1000 funtów podatku za każdego pracownika z UE! Po Brexicie nie będzie pracy dla Polaków?

Do oceanu trafia rocznie około ośmiu milionów ton plastikowych odpadów. Kolorowe skrawki przyciągają wzrok ptaków, ryb i innych zwierząt, nieświadomych tego, że dieta złożona z odpadków niechybnie doprowadzi do ich śmierci. W ten sposób kończy co roku milion ptaków i ssaków morskich. 

Nowy podatek miałby stanowić kolejny element 25-letniego rządowego planu ochrony środowiska. Jednym z jego punktów, które już weszły w życie, jest podatek od plastikowych torebek. Okazuje się, że opłata w wysokości 5 p. przynosi pożądany skutek. Jak wynika z  rządowych danych, od momentu jej wprowadzenia na Wyspach zużyto o ponad 9 miliardów torebek mniej.

Informację o opodatkowaniu plastikowych opakowań z entuzjazmem przyjęły środowiska pro-ekologiczne. Tisha Brown z Greenpeace stwierdziła, że zanieczyszczeni oceanów to palący problem, do którego rozwiązania muszą przyczynić się wszystkie kraje: „Zanieczyszczenie plastikiem zagraża nie tylko żółwiom, wielorybom czy ptakom. Plastik przedostaje się do wody w naszych kranach, trafia do napojów, do piwa… Mimo, że inicjatywa rządu to na razie tylko zapowiedź, powinna być traktowana poważnie. Zanieczyszczenie oceanów to sprawa paląca. Miejmy nadzieję, że będzie to pierwszy krok w stronę zaprzestania produkcji jednorazowych plastikowych opakowań” – stwierdziła przedstawicielka Greenpeace.

McDonald's szykuje Maxit? Fast food ucieka na Wyspy przed unijnymi kontrolami i podatkami

Teksty tygodnia

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które wybierają się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Niemcy zaostrzą kontrole graniczne i politykę wobec imigrantów

Niemcy chcą zaostrzyć swoją politykę imigracyjną. Nowy minister spraw wewnętrznych, Alexander Dobrindt zamierza zwiększyć kontrole graniczne.

Brytyjskie emerytury za granicą pozostaną zamrożone

Osoby pobierające brytyjskie emerytury, które mieszkają poza Wielką Brytanią, nie mogą liczyć na podwyżki State Pension.

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

Hotele zmieniane w ośrodki dla nielegalnych imigrantów. Ludzie wyszli na ulice!

Lista miast mających zapewnić noclegi dla migrantów wzbudza oburzenie w UK. Hotele zmieniane są w ośrodki dla imigrantów. W Dover wybuchły protesty przeciw zabijaniu miejscowości turystycznych.

Przeczytaj także