Jak się okazuje, niekonicznie trzeba znać (niełatwy, dodajmy!) język niderlandzki, aby podjąć pracę w Holandii.
Jak wynika z danych przedstawionych przez Indeed, umiejętność porozumiewania się w języku, w którym mówią rdzenni mieszkańcy „Kraju tulipanów” wcale nie jest oczywistym wymaganiem ze strony lokalnych pracodawców.
Jak podaje jedna z największych witryn rekrutacyjnych w Holandii, w przypadku 8 proc. ofert pracy nie jest wymagana (jakakolwiek!) znajomość języka niderlandzkiego. Kandydaci nie muszą ani mówić, ani rozumieć tego, w jaki sposób porozumiewają się mieszkańcy Holandii. Warto również dodać, iż brak tego typu wymogów jest szczególnie obecny w niektórych z sektorów gospodarki. Jakich konkretnie?
Praca w Holandii bez znajomości niderlandzkiego?
Niderlandzkiego nie trzeba znać w zawodach związanych z hotelarstwem, logistyką czy usługami w zakresie sprzątania. W mniejszym stopniu dotyczy to również transportu oraz sektora beauty. Z kolei w działach kadr, w branży IT, czy do pracy żłobkach nadal wymagana jest znajomości języka niderlandzkiego.
– Holenderski rynek pracy jest zorientowany międzynarodowo – powiedział dyrektor Indeed Benelux Stan Snijders, jak cytujemy a serwisem NL Times. – W sektorach takich jak sprzątanie i logistyka widzimy, że pracodawcy coraz chętniej zatrudniają pracowników o pochodzeniu innym niż holenderskie, nawet jeśli nie mówią oni po niderlandzku. Wynika to głównie z faktu, że w tych sektorach często występują duże niedobory. Zniknięcie bariery językowej ułatwia obsadzanie tych wakatów – wyjaśnia Snijders
„Holenderski rynek pracy jest zorientowany międzynarodowo”
Dodajmy, iż Indeed działa również w wielu krajach Europy. Jak sytuacja ma się zatem w innych państwach? W Hiszpanii 6 proc. wakatów nie obejmuje wymogu znajomości języka hiszpańskiego. We Francji i Włoszech odsetek ten sięga 4 proc. wakatów, w przypadku języka francuskiego lub włoskiego. W Wielkiej Brytanii i Niemczech liczba ta wynosi około 3 proc.
Dodajmy, iż stopa bezrobocia w Holandii wynosi obecnie 3,7 proc. (dane za sierpień 2024). Liczba wolnych etatów w gospodarce sięga prawie 420 tysięcy, liczba zarejestrowanych osób pozostających bez zatrudnienia to 374 tysiące.