Joanna Jurek – genialna nastolatka studiuje w Wielkiej Brytanii

W maju ubiegłego roku polskie media obiegła informacja o nastolatce, która wynalazła innowacyjny sposób dostarczania leku na raka trzustki. Postanowiliśmy sprawdzić jak od tego czasu potoczyły się losy Joanny Jurek.

Joanna Jurek, będąc jeszcze uczennicą liceum w Piotrkowie Trybunalskim, opracowała metodę dostarczania leku na raka trzustki, dzięki której precyzyjnie trafiał w miejsce skupiska komórek nowotworowych bez naruszania zdrowych tkanek. Jej nowatorska praca doceniona została nie tylko w Polsce, gdzie Joanna została laureatką konkursu E(x)plory, ale także w USA – tam zdobyła 4. miejsce na Intel ISEF, gdzie młodzi naukowcy z całego świata mogą zaprezentować swoje dokonania.

Choć metoda jest niesamowicie trudna i wymaga jeszcze wielu badań aby mogła zostać zastosowana powszechnie, to jak mówi Joanna „trzymam rękę na pulsie, doszkalam się ile mogę i szukam możliwości dalszego rozwoju projektu.”

Jeżeli komuś wydaje się, że 19-letnia obecnie Joanna spoczęła na laurach, jest w błędzie. Jeszcze będąc w liceum zaczęła współpracować z Dominiką Bakalarz z Opola nad nowym projektem o nazwie Origami BioBandage. Projekt w pewnym stopniu bazuje na materiale wykorzystanym w poprzednim projekcie Joanny, jednak dotyczy innych problemów zdrowotnych- złamań czy osteoporozy.

Najprościej mówiąc, chodzi o stworzenie bioimplantu, który po umieszczeniu w organizmie rozłoży się jak origami, lecząc tym samym dolegliwości kostne. Projekt ten znów zdobył nie tylko prestiżowe nagrody w Polsce, ale zapewnił dziewczynom drugie miejsce w finałach europejskich EUCYS 2015 w Mediolanie oraz nagrodę specjalną. Joanna i Dominika pracują nadal, by ich projekt z medycznym origami mógł być wykorzystany w praktyce.

Joanna, chcąc dalej rozwijać swoje umiejętności, zdecydowała się na studia na Ulster University w Irlandii Północnej. Nie tylko chęć studiowania nauk biomedycznych w języku angielskim kierowała wyborem dziewczyny, ale także fakt, że polskie uczelnie na pierwszym stopniu nie oferowały kierunków, o których marzyła. Biorąc pod uwagę kilka czynników, oraz to,  jaki rozwój może zapewnić Uniwersytet w Ulsterze, wybór dla Joanny okazał się jasny.

Jak zapewnia genialna nastolatka, nie zamierza zwalniać tempa. Chce skończyć studia i myśli o rozpoczęciu drugiego kierunku studiów – biznesu. Nie tylko planuje dalej rozwijać z Dominiką projekt Origami BioBandage, ale pragnie działać w sferach popularnonaukowych i dzielić się swoją wiedzą. Nie bez powodu została ambasadorką programu Adamed Smart Up – pokazuje młodszym jak rozwijać swe umiejętności w zakresie nauk chemicznych bądź biologicznych.

Trzymamy kciuki za Joannę. Oby wszystkie jej zamierzenia się spełniły! Pewnie nie raz jeszcze będziemy mogli napisać o jej wspaniałych dokonaniach.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Dzieci, które zabijają – czy liczba takich zabójstw w UK rośnie?

Ostatnie morderstwa, w tym Brianny Ghey, Shawna Seesahai i...

Keir Starmer obiecuje nowe podejście do rozmów z Brukselą. Ale w relacjach UK-UE już zgrzyta

Keir Starmer stawia na znaczącą zmianę w stosunkach UK-UE. Ale między Brukselą i i Londynem już zgrzyta w sprawie programu dla młodych

Atak kwasem przed szkołą w Londynie. Dwoje nastolatków przebywa w szpitalu

Przed budynkiem szkoły w północno-zachodnim Londynie nieznany sprawca dokonał ataku kwasem. Ucierpiało dwoje nastolatków.

Ten supermarket dostarczy ci zakupy także w nocy. To dobry pomysł?

Nie masz jak zrobić zakupów nawet online? Co-op dla takich jak Ty wprowadzi od tego miesiąca usługę dostawy zakupów 24/7

Polacy masowo przyjmują ten suplement. Choć może zwiększać ryzyko zawału i udaru

Brytyjscy naukowcy dowodzą, że suplementy z kwasami omega-3 mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zawałów i udarów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie