KE zadecyduje o przyszłość tradycyjnej wędzonej kiełbasy

Decyzja Komisji Europejskiej zakazująca stosowania, jak się okazuje szkodliwych dla zdrowia aromatów dymu wędzarniczego, może oznaczać koniec kultowej holenderskiej kiełbasy. Jaki los urzędnicy unijni zgotują rookworstowi?

Specjalna komisja UE zadecyduje o losie soczystej, wędzonej kiełbasy, będącej częścią tradycyjnej kuchni holenderskiej. Pochodząca z prowincji Geldria kiełbasa rookworst zaczęła zyskiwać popularność od XVIII wieku i po dziś dzień niezmiennie pojawia się na stołach Holendrów. Dość powiedzieć każdego roku – zwłaszcza zimą i w okolicach jesini – zjadają oni około 50–60 milionów takich wędzonych kiełbasek. Już dziś, w środę 24 kwietnia 2024 roku ma zostać podjęta decyzja co do ewentualnej przyszłości tego przysmaku, jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego „Dutch News”.

Czym jest rookworst?

Organ wykonawczy Unii Europejskiej, odpowiedzialny za bieżącą politykę UE podejmie decyzję w sprawie stosowania aromatów dymu wędzarniczego nie tylko przy wyrobie rookworstu, ale także i innych produktów. Efektem tych działań są badania, które wykazały, iż w ramach wytwarzania takiego aromatu powstają szkodliwe substancje chemiczne, które są powiązane z większym prawdopodobieństwem zachorowania na raka oraz niepłodnością.

Zasadniczym problemem jest współczesny proces wytwarzania rookworsta na masową skalę. W związku, z czym naturalna otoczka z jelit została zastąpiona jelitem sztucznym, a mięso wieprzowe… nie jest nawet wędzona w dymie wędzarniczym! Zamiast tego do ugotowanego wcześniej mięsa dodaje się sztuczny aromat imitujący zapach wędzenia. W Holandii taki prawdziwy, tradycyjny rookworst kupić coraz trudniej, choć bywa dostępny w niektórych sklepach rzeźniczych.

Co może oznaczać zakaz Komisji Europejskiej?

Jak podaje „Dutch News”, w tradycyjny sposób rookworst był wytwarzany aż do lat 70. XX wieku, przez dwie główne holenderskie marki, Hema i Unox. Z tych metod również zrezygnowano ze względu na szkodliwy wpływ dymu drzewnego na zdrowie ludzkie i środowisko. Co dalej z rookworstem? – Jeśli wprowadzony zostanie zakaz stosowania obecnych aromatów, prawdopodobnie nastąpi okres przejściowy, w którym będziemy mogli szukać innych rozwiązań pozwalających zachować smak – komentował rzecznik Unilever na łamach „Algemeen Dagblad”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Mural w Holandii uznany za najpiękniejszy na świecie

Echoes of Harmony to 20-metrowy mural w Holandii, który uznano za najpiękniejszy na świecie pod względem wpływu społecznego.

W Holandii brakuje pracowników. Luki wypełniają imigranci

Imigranci są dużą pomocą dla holenderskich firm, które narzekają na brak pracowników. Niedobory siły roboczej widoczne są w wielu sektorach.

Skuty w kajdanki Polak pobity przez Holendrów

Po tym, jak interweniowała policja i nasz rodak został skuty kajdankami, napastnicy wymierzyli mu jeszcze kilka ciosów.

W 2024 holenderski PKB wzrósł, a bezrobocie było na stabilnym poziomie

PKB Holandii rósł w czwartym kwartale bardziej niż gospodarki jej głównych partnerów handlowych i innych krajów UE.

Polak stracił prawo jazdy za prędkość

Pośpiech bywa zgubny. Przekonał się o tym Polak, który stracił prawo jazdy za prędkość. Przekroczył ją ponad dwukrotnie. Holenderska policja nie mogła przejść obojętnie obok szarżującego kierowcy.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport