Konsul spotkał się z Polakami przebywającymi w ośrodku deportacyjnym w Gatwick

W czwartek 30 marca Konsul Generalny RP w Londynie spotkał się ze swoimi rodakami przebywającymi w ośrodku deportacyjnym Brook House Immigration Removal Centre, zlokalizowanym nieopodal lotniska w Gatwick.

"Opieka nad obywatelami polskimi ze strony polskich służb konsularnych pozostaje wśród priorytetów urzędu konsularnego w Londynie" – zapewnia Grzelczyk. W Brook House dyplomata spotkał się z 10 Polaków. W sumie w ośrodku przebywa ich 18. Warto dodać, że są to ludzie, które w jakiś sposób popadły w konflikt z obowiązującym w UK prawem, były skazane prawomocnym wyrokiem lub zostały zatrzymane przez policję i – jej zdaniem – naruszyły w określony sposób obowiązujące przepisy. 

- Advertisement -

Ci ludzie już wyjechali z powodu Brexitu! Kim są i dlaczego zdecydowali się na tak desperacki krok?

Polakom, i nie tylko, zatrzymanym w centrum deportacyjnym nie przysługuje niestety pomoc prawna z urzędu. Mogą się jednak odwoływać od decyzji o ewentualnej deportacji na własną rękę. Niestety, usługi tego typu nie są tanie – kosztują nierzadko nawet kilku tysięcy funtów. Dodatkowym utrudnieniem jest w wielu przypadkach brak znajomości języka angielskiego u zatrzymanych.

"Opieka nad obywatelami polskimi ze strony polskich służb konsularnych pozostaje wśród priorytetów urzędu konsularnego w Londynie. Po zapoznaniu się z sytuacją Polaków w Brook House podjęliśmy już interwencje w najważniejszych sprawach dotyczących dostępu do opieki medycznej. Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie, w ramach posiadanych kompetencji, podejmie starania mające na celu udzielenie zainteresowanym niezbędnej pomocy w innych kwestiach zgłoszonych podczas spotkania" – czytamy w specjalnym oświadczeniu na stronie ambasady RP w Londynie.

Rząd Theresy May wprowadza kluczowe zmiany, które wpłyną na nasze portfele!

"Pomoc prawna ze strony polskiej ambasady nie jest możliwa, ale kontaktujemy się z organizacjami brytyjskimi, które mogą interweniować. Od danego przypadku zależy jednak, czy tego się podejmą" – komentował Konsul Generalny.

Nie jest to pierwsze spotkanie Krzysztofa Grzelczyka z Polakami szykującymi się do deportacji. 10 lutego 2017 roku wizytował centrum deportacyjne Campsfield House w Oxfordshire.

Grafika: Twitter

Teksty tygodnia

Zakaz pobierania dodatkowych opłat za bagaż podręczny w samolotach

Posłowie Parlamentu Europejskiego zagłosowali za zakazem pobierania przez linie lotnicze dodatkowych opłat za bagaż podręczny.

Kanapka z samolotu może kosztować cię grzywnę

Planujesz wakacyjny lot z Wielkiej Brytanii do jednego z krajów Unii Europejskiej liniami Ryanair, Jet2, Easyjet lub TUI? Uważaj, co zabierasz ze sobą na pokład. Kością niezgody bywa... kanapka z samolotu.

Gotówka na stacji? Tylko do końca czerwca. Shell zmienia zasady

Od 1 lipca 2025 roku kierowcy w Niemczech nie będą mogli wypłacać gotówki kartą płatniczą na stacjach paliw koncernu Shell. Decyzja obejmuje aż 1300 punktów.

Przyjechała do UK studiować. Błędy Home Office uniemożliwiły jej podjęcie pracy

Studentka, która przyjechała do Wielkiej Brytanii pięć lat temu, tkwi w zawieszeniu i nie może podjąć pracy ze względu na błędy Home Office.

Najlepiej płatne zawody w Niemczech. O jakie kwalifikacje warto się postarać?

Euronews Business przyjrzał się najwyższym wynagrodzeniem w Niemczech. Jakie są zatem najlepiej płatne zawody w tym kraju?

Przeczytaj także