Kontrola i monitoring pracowników – co można, a czego nie?

W Wielkiej Brytanii pracodawcy mogą na różny sposób kontrolować i monitorować swoich pracowników. Zbierane dane podlegają jednak ścisłej ochronie, a sam proces ich gromadzenia również poddany jest ścisłym regułom.

Monitoring pracowników w zakładzie pracy

Co do zasady pracodawcy w Wielkiej Brytanii mają prawo do kontrolowania i monitorowania swoich podwładnych. Mogą to robić w różnoraki sposób, na przykład:

- Advertisement -
  • poprzez rejestrowanie pracy przy pomocy kamer CCTV;
  • poprzez testowanie pracowników na obecność narkotyków;
  • poprzez przeszukiwanie toreb pracowników;
  • poprzez weryfikowanie zawartości poczty elektronicznej pracownika lub sprawdzanie przeglądanych przez niego stron internetowych.

Kamery CCTV i monitoring e-maili

Wykorzystanie kamer CCTV w miejscu pracy, a także monitoring poczty elektronicznej musi się znaleźć w regulaminie pracy lub w umowie o pracę. Pracodawca ma obowiązek poinformować pracowników:

  • o fakcie, że są monitorowani w miejscu pracy;
  • co na przykład oznacza rozsądna liczba osobistych e-maili i rozmów telefonicznych, wysłanych lub przeprowadzonych w trakcie pracy;
  • o fakcie, że jakiekolwiek wysyłanie osobistych e-maili lub prowadzenie rozmów telefonicznych nie jest dozwolone.

Kamery CCTV nie mogą być zamontowane wszędzie. Dotyczy to na przykład toalet.

Sprawdzanie rzeczy osobistych pracowników i testy na obecność narkotyków

Zasady dotyczące sprawdzania rzeczy osobistych pracowników powinny w każdej firmie mieć formę pisemną. Każde takie przeszukanie musi zostać wykonane:

  • przy poszanowaniu prywatności pracownika;
  • przez osobę tej samej płci;
  • w obecności świadka.

Jeśli z kolei chodzi o testy na obecność narkotyków, to pracodawcy muszą mieć na nie zgodę pracowników. Zazwyczaj pracownik taką zgodę wyraża w momencie zatrudnienia, a stosowna polityka firmy i przepisy BHP stanowią część umowy lub regulaminu pracy, z którym pracownik ma obowiązek się zapoznać.

Pracodawcy nie mogą jednak nadużywać prawa do testowania pracowników na obecność narkotyków i powinni:

  • ograniczyć takie testy tylko do tych pracowników, którzy muszą zostać przetestowani;
  • upewnić się, że testy przeprowadzane są na losowych próbach pracowników i że nie są do nich wskazywane konkretne osoby;
  • upewnić się, że jeśli do testu została jednak wskazana konkretna osoba, to że takie działanie miało szczególne uzasadnienie.

Pracownik może nie wyrazić zgody na zrobienie testu na obecność narkotyków, ale wówczas pracodawca, jeśli wykaże, że miał uzasadnione podstawy do przeprowadzenia takiego testu, może pociągnąć pracownika do odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Teksty tygodnia

Czy składki społeczne będą pożerać nawet połowę pensji?

Starzejące się społeczeństwo i problemy z dopięciem budżetu sprawiają, że coraz więcej rządów sięga coraz głębiej do kieszeni osób pracujących. Podatki, zamrożone progi podatkowe, dodatkowe opłaty

Sama myśl o powrocie do biura na stałe denerwuje pracowników

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Hays wynika, że blisko 40 proc. pracownikom pogorszyło się samopoczucie po doniesieniach o firmach zaostrzających zasady obecności w biurze.

Śmiertelne wypadki w pracy – najwięcej wśród przyjezdnych pracowników

W Holandii pracownicy z zagranicy zmagają się z bardzo trudnymi warunkami w pracy. Przestarzały sprzęt i wyśrubowane normy nie do zrealizowania dla ludzi powodują liczne problemy.

Zakażenia salmonellą. Fali infekcji winne pomidory?

Lekarze alarmują - zakażenia salmonellą w Wielkiej Brytanii rosną w zaskakującym tempie. Nieproporcjonalnie do danych o infekcjach z poprzednich lat i do liczby zakażeń w Europie.

W tych dzielnicach Londynu aż strach wyjść na ulicę

Ubiegły rok zakończył się wzrostem liczby ofiar śmiertelnych na drogach w Wielkiej Brytanii – zginęły 1 633 osoby, o 1 proc. więcej niż rok wcześniej – i o 1 proc. za dużo.

Przeczytaj także