Kontrola i monitoring pracowników – co można, a czego nie?

W Wielkiej Brytanii pracodawcy mogą na różny sposób kontrolować i monitorować swoich pracowników. Zbierane dane podlegają jednak ścisłej ochronie, a sam proces ich gromadzenia również poddany jest ścisłym regułom.

Monitoring pracowników w zakładzie pracy

Co do zasady pracodawcy w Wielkiej Brytanii mają prawo do kontrolowania i monitorowania swoich podwładnych. Mogą to robić w różnoraki sposób, na przykład:

  • poprzez rejestrowanie pracy przy pomocy kamer CCTV;
  • poprzez testowanie pracowników na obecność narkotyków;
  • poprzez przeszukiwanie toreb pracowników;
  • poprzez weryfikowanie zawartości poczty elektronicznej pracownika lub sprawdzanie przeglądanych przez niego stron internetowych.

Kamery CCTV i monitoring e-maili

Wykorzystanie kamer CCTV w miejscu pracy, a także monitoring poczty elektronicznej musi się znaleźć w regulaminie pracy lub w umowie o pracę. Pracodawca ma obowiązek poinformować pracowników:

  • o fakcie, że są monitorowani w miejscu pracy;
  • co na przykład oznacza rozsądna liczba osobistych e-maili i rozmów telefonicznych, wysłanych lub przeprowadzonych w trakcie pracy;
  • o fakcie, że jakiekolwiek wysyłanie osobistych e-maili lub prowadzenie rozmów telefonicznych nie jest dozwolone.

Kamery CCTV nie mogą być zamontowane wszędzie. Dotyczy to na przykład toalet.

Sprawdzanie rzeczy osobistych pracowników i testy na obecność narkotyków

Zasady dotyczące sprawdzania rzeczy osobistych pracowników powinny w każdej firmie mieć formę pisemną. Każde takie przeszukanie musi zostać wykonane:

  • przy poszanowaniu prywatności pracownika;
  • przez osobę tej samej płci;
  • w obecności świadka.

Jeśli z kolei chodzi o testy na obecność narkotyków, to pracodawcy muszą mieć na nie zgodę pracowników. Zazwyczaj pracownik taką zgodę wyraża w momencie zatrudnienia, a stosowna polityka firmy i przepisy BHP stanowią część umowy lub regulaminu pracy, z którym pracownik ma obowiązek się zapoznać.

Pracodawcy nie mogą jednak nadużywać prawa do testowania pracowników na obecność narkotyków i powinni:

  • ograniczyć takie testy tylko do tych pracowników, którzy muszą zostać przetestowani;
  • upewnić się, że testy przeprowadzane są na losowych próbach pracowników i że nie są do nich wskazywane konkretne osoby;
  • upewnić się, że jeśli do testu została jednak wskazana konkretna osoba, to że takie działanie miało szczególne uzasadnienie.

Pracownik może nie wyrazić zgody na zrobienie testu na obecność narkotyków, ale wówczas pracodawca, jeśli wykaże, że miał uzasadnione podstawy do przeprowadzenia takiego testu, może pociągnąć pracownika do odpowiedzialności dyscyplinarnej.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Brytyjczycy chcą powrotu do UE. Premier pod presją

W ciągu zaledwie trzech tygodni 36 000 osób podpisało petycję za powrotem do UE. Keir Starmer znalazł się pod nową presją w sprawie Brexitu.

Problem z wizami dla imigrantów po 31 grudnia 2024

Elektroniczne wizy dla imigrantów mogą stać się poważnym problemem po 31 grudnia 2024 roku. Szczególnie w przypadku podróży międzynarodowych.

Strajk rolników w Londynie przeciwko zmianom w Inheritance Tax

Już dziś, we wtorek 19 listopada, tysiące rolników planują w samym centrum Londynu protestować przeciwko zmianom w Inheritance Tax zaproponowanym przez rząd Partii Pracy.

Czy trzeba płacić abonament TV, aby oglądać Netflixa?

W związku z coraz większą popularnością platform streamingowych, coraz mniej osób ogląda tradycyjną telewizję.

Skandaliczne zachowanie 45-letniego Polaka podczas lotu z Bristolu

Skandaliczne zachowanie Polaka lecącego samolotem z Bristolu. Nasz rodak nie tylko zachowywał się w sposób agresywny na pokładzie maszyny, nie stosując się do poleceń załogi, ale również zaatakował interweniującego w tej sprawie strażnika granicznego.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Skrajny prawicowiec Tommy Robinson pójdzie do więzienia

Tommy Robinson został skazany na 18 miesięcy więzienia po tym, jak przyznał się do obrazy sądu i fałszywych oszczerstw wobec uchodźcy.

Pasażerka Ryanaira dostała karę, bo jej bagaż był „potencjalnie za duży”

45-letnia Brytyjka musiała zapłacić 75 funtów grzywny na lotnisku Stansted. Kara w Ryanairze była jednak nie do końca uzasadniona.

Polski imigrant skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki

Polski imigrant w Holandii skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki. Nasz rodak za kratkami spędzi cztery lata. Holenderski sąd, który wydał wyrok w sprawie, określił 27-letniego Pawła C., jako osobę "tchórzliwą i pozbawioną skrupułów”.

Kosmetyki, które każda mama powinna mieć. Twoja skóra i maluch ci podziękują!

Ciąża to zarówno jeden z najbardziej wyjątkowych, jak i...

Chorobowe i urlop wypoczynkowy w Holandii

Pracując w Holandii podlegasz takim samym prawom jak Holendrzy. Jednak zasady przyznawania urlopu czy zwolnień lekarskich różnią się od tych w Polsce. Sprawdź szczegóły.

Po powrocie z emigracji Polacy czują się jak obcy ludzie. Nawet w swoich rodzinnych stronach

Jak Polacy radzą sobie po reemigracji? Jakie mają przemyślenia na temat życia w Polsce? Zdania są tu podzielone