Kościół katolicki w szoku: Irlandia miażdżącą przewagą przyjmuje małżeństwa homoseksualne

Irlandia stała się pierwszym krajem, który sprawę wprowadzenia możliwości zawierania związków małżeńskich przez osoby tej samej płci przyjęto w drodze powszechnego referendum.

Do urn poszło nieco ponad 60 procent Irlandczyków. Zwolennicy związków jednopłciowych oddali 1 201 607 głosów, a przeciwnicy – 734 300, co oznacza, że małżeństwa homoseksualne poparło 62,1 procent irlandzkiego społeczeństwa.

- Advertisement -

Historyczny wynik odnotowano niewiele ponad dwie dekady po tym, jak homoseksualizm przestał być w Irlandii uznawany za przestępstwo. Analitycy podkreślają, że w kraju uważanym do tej pory za ostoję konserwatywnych katolickich wartości, tak wyraźna manifestacja poparcia dla liberalizacji norm społecznych jest wydarzeniem niezwykłym.

„Nie wyobrażaliśmy sobie, że kiedykolwiek będziemy mieć dostęp do tej sfery życia. Związki partnerskie, wprowadzone w 2010, były jedynie narzędziem dyskryminacji, na którą musieliśmy się godzić, aby móc okazać swoje zaangażowanie i determinację do tworzenia rodziny. Trudno było postrzegać to jako sukces. Dzisiejsze zwycięstwo – to co innego” –  tłumaczy Olivia McEvoy z National LGBT Federation.

Irlandia jest dwudziestym krajem na świecie, w którym małżeństwa homoseksualne są legalne. Osoby tej samej płci mogą zawierać związki we wszystkich państwach położonych na Wyspach Brytyjskich za wyjątkiem Irlandii Północnej.

Teksty tygodnia

Podwyżki, podatki, wypłaty i zmiany, których nie możesz przeoczyć – finanse w lipcu

Lipiec 2025 zapowiada się jako miesiąc pełen istotnych wydarzeń...

Jak pachnie w Birmingham? Pół roku strajku śmieciarzy

Pół roku strajku śmieciarzy w Birmingham boleśnie obnaża problemy, jakie są codziennością w Wielkiej Brytanii i, na co dzień, sprytnie ukrywają się pod płaszczykiem zgrabnej narracji.

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Ceny żywności w UK gwałtownie rosną. Wszystkiemu winne upały

Najwięksi detaliści w Wielkiej Brytanii alarmują, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na plony, co powoduje wzrost cen żywności. Ostatnia fala upałów w kraju przyniosła rekordowe temperatury. Jak poinformowało British Retail Consortium (BRC), roczna inflacja cen żywności w czerwcu wyniosła 3,7 procent.

Tragedia 12-letniego Polaka w UK. Zginął przez popularny internetowy challenge

Polska rodzina z West Yorkshire przestrzega przed zagrożeniami związanymi z mediami społecznościowymi. Dwunastoletni Sebastian zmarł w wyniku udziału w internetowym wyzwaniu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie