Król Karol III z wizytą w siedzibie POSK

W środę 5 lutego 2025 roku jego wysokość Karol III odwiedził POSK (Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny) w londyńskim Hammersmith. Król spotkał się z przedstawicielami polskich środowisk w Wielkiej Brytanii.

Podczas wizyty w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym brytyjskiemu monarsze towarzyszyli ambasador RP w Wielkiej Brytanii Piotr Wilczek i prezes Ośrodka Marcin Kalinowski. Królowi towarzyszył także dyrektor ośrodka do spraw komunikacji i wizerunku Wiktor Moszczyński.

Wizyta brytyjskiego monarchy w POSK

„Po wizycie w Polsce, a zwłaszcza po doświadczeniach w związku z odwiedzinami w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau w ramach rocznicowych obchodów, Jego Wysokość wyraził chęć spotkania się z polską diasporą i podzielenia się z nimi swoimi doświadczeniami” – jak czytamy na oficjalnej stronie FB POSK.

W ramach pierwszej części swojej wizyty król Karol III obejrzał wystawę obrazów autorstwa Feliksa Fabiana, weterana II wojny światowej. Był po niej oprowadzany przez historyczkę sztuki i malarkę Joannę Ciechanowską wraz z dr Dobrosławą Platt. To właśnie ona przygotowała tę ekspozycję. Jednocześnie pełni funkcję dyrektorki biblioteki POSK, jak czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

„Prezentowane dzieła, przedstawiające dom artysty w Polsce i jego wspomnienia z podróży, należą do rodziny znanej działaczki społecznej Lili Stern-Pohlman” – jak podaje dodatkowo PAP.

Warto dodać, iż Feliks Fabian to wybitny artysta polsko-żydowskiego pochodzenia. Większą część swojego życia spędził właśnie w Londynie. Wystawa poświęcona jego twórczości „odzwierciedla głębokie więzi kulturowe łączące nasze dwa narody”, jak czytamy w komunikacie Ambasady RP w Londynie.

Polska diaspora ugościła króla Karola III

Następnie król Karol III w POSK spotkał się z przedstawicielami różnych środowisk polskiej społeczności na Wyspach. Brytyjski monarcha ściskał dłonie i rozmawiał z liderami polskich organizacji, dziennikarzami z polskich mediów, nauczycielami i artystami. Karol III spotkał się także z uczniami szkół sobotnich i harcerzami. Rozmawiał między innymi z weteranem II wojny Eugeniuszem Niedzielskim. W sumie w Sali Malinowej spotkał się z około setką członków POSK, jak czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

– Była to bardzo swobodna rozmowa, prawie jak sąsiad z sąsiadem – podkreślał Moszczyński w komentarzu dla PAP`u.

Galeria zdjęć z wizyty króla Karol III w siedzibie POSK (fot: Getty Images)

„To znaczące spotkanie podkreśliło żywą obecność i trwały wpływ diaspory polskiej w Wielkiej Brytanii” – jak czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez Ambasadę RP w Londynie.

Oprócz tego, podczas wizyty króla odbył się również koncert Joanny Kacperek. Młoda pianistka zaprezentowała się w repertuarze Fryderyka Chopina. Z kolei młodzieżowy zespół teatralny POSK pod kierownictwem dyrektorki ds. kultury POSK Żanety Brudzińskiej wykonał znane polskie piosenk. Były to m.in. „Czerwone maki na Monte Cassino” czy „Serce w plecaku”.

Prezent dla króla

Dodajmy, iż król otrzymał również tłumaczenie „Raportu Witolda”, relacji rotmistrza Witolda Pileckiego z obozu w Auschwitz. Prezent ten został przekazany przez redaktorkę naczelną polonijnego portalu British Poles, Marię Byczynski.

– Pomyśleliśmy, że to będzie najlepszy sposób na nawiązanie do sytuacji, która miała miejsce podczas wizyty króla Karola w Polsce. Chodziło nam o to, by zwrócić uwagę na rolę Polaków w wydarzeniach w Auschwitz – komentował redaktor portalu Tomasz Modrzejewski, jak podaje PAP.

– Chcieliśmy rzucić światło na to, że Polacy stanowili drugą największą grupę ofiar obozu Auschwitz. No ale także byli tacy ludzie jak rotmistrz Pilecki. Zaangażowani w dostarczanie aliantom zachodnim informacji na temat tego, co działo się w tych obozach zagłady – dodawał Modrzejewski.

Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny w skrócie: POSK (ang. Polish Social and Cultural Association) jest to polska instytucja kultury działająca w Londynie w dzielnicy Hammersmith. Największe centrum polskiej społeczności w UK zostało założone z inicjatywy prof. Romana Wajdy 23 lipca 1964 roku.

Teksty tygodnia

Komu służby graniczne mogą anulować pre-settled status. Czy mogą także cofnąć setlled-status?

Pracownicy służb granicznych otrzymali uprawnienia do tego, aby anulować pre-settled status obywateli UE, którzy nie spełniają wymogów.

Ogromny sukces skrajnej prawicy w wyborach lokalnych w Wielkiej Brytanii. Co to oznacza dla Polaków?

Lokalne wybory w UK pokazały, jak wiele zmieniło się na przestrzeni ostatniego roku. Największy sukces odniosła partia Reform UK. Co sukces Reforma UK oznacza dla Polaków?

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Czy Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Według raportu The Economist mediana zarobków Polaków w Wielkiej Brytanii nieznacznie przewyższyła medianę zarobków Brytyjczyków. Czy zatem Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Świadczenie dla chorych i niepełnosprawnych – punktacja i zasady

Po zmianach DWP wiele osób odczuwa chaos w zasadach przyznawania Personal Independence Payment (PIP). Przedstawiamy zasady punktacji.

Przeczytaj także