Krótka historia samochodowych gigantów

Toyota

Firma została założona przez Sakichi Toyodę w 1918 i początkowo była automatycznym warsztatem tkackim. Kiedy pan Toyoda przebywał w Europie i Stanach Zjednoczonych, zainteresował się motoryzacją, dzięki temu już w 1933 roku utworzony został otwarty dział samochodów w rodzinnej firmie. Dlaczego dzisiaj marka jest znana pod nazwą Toyota i skąd ta drobna, ale dostrzegalna różnica? W alfabecie japońskim słowo Toyota ma 7 linii, natomiast słowo Toyota ma ich 8, a liczba ta jest w Japonii uważana za szczęśliwą.

- Advertisement -

Toyota

 

Alfa Romeo

Historia tej marki zaczyna się od pioniera włoskiej motoryzacji Alexandra Darracqa, który w 1909 r. założył firmę sprzedającą samochody pod marką Darracq. Jednak popadł on w kłopoty finansowe i okoliczni przedsiębiorcy wykupili jego fabrykę, którą nazwali „Anonima Lombarda Fabbrica Automobili”, czyli „Lombardzka Fabryka Samochodów Spółka Akcyjna”. W 1918 r. kierownictwo firmy zatrudniło inżyniera Nicola Romeo, którego nazwisko stało się drugim członem nazwy. Logo firmy jest herbem miasta Mediolan, ponieważ fabryka firmy znajduje się w pobliżu tego miasta.

Alfa Romeo

Cadillac

Fabrykę amerykańskich, luksusowych krążowników założył w 1890 roku Henry Leland. Początkowo był to warsztat, który produkował części dla firmy Ford. Gdy dwaj inwestorzy Forda, William Murphy i Lemuel Bowen, zjawili się w warsztacie Lelanda, ten zainteresował ich swoim silnikiem. Zaproponował stworzenie marki o nazwie Cadillac. Skąd nazwa? Od nazwiska francuskiego kawalera, który założył miejscowość Ville d’Etroit, dzisiaj znane jako Detroit, które to w wieku XX stała się centrum amerykańskiego przemysłu samochodowego.

Cadillac

 

Ferrari

Nazwa marki pochodzi od nazwiska jej założyciela Enzo Ferrariego. Słynne i charakterystyczne logo wzięło się od włoskiego pilota Francesco Baracca, który na swoim samolocie miał namalowanego czarnego rumaka opierającego się na tylnych nogach. Ferrari był pod wielkim wrażeniem jego umiejętności więc postanowił użyć takiego samego loga do swoich samochodów. Poza tym czarny koń, we Włoszech jest uważany za symbol szczęścia. Natomiast żółty kolor na logo jest odniesieniem do Modeny, której jest kolorem.

collage

 

Kia

Firma została założona w 1944 i na początku istnienia produkowała części do rowerów, a od 1951 także rowery. Później firma produkowała motocykle, a już w 1970 roku powstał ich pierwszy silnik. Nazwa firmy składa się z dwóch członów: pierwszy to „ki” i oznacza „powstać”, „wychodzić” oraz drugi „a” i w języku koreańskim oznacza Azję. Nazwę tłumaczy się jako „powstać w Azji” lub „wyjść z Azji”.

Kia

 

Lamborghini

Historia powstania tej firmy jest jedną z bardziej oryginalnych. Ferruci Lamborghini miał firmę produkującą traktory oraz był wielkim miłośnikiem samochodów wyścigowych. Kiedyś, podczas dyskusji z Enzo Ferrarim wyraził niezadowolenie ze swojego Ferrari i zaproponował mu kilka poprawek ulepszających konstrukcję samochodu. Enzo się oburzył i stwierdził, że nie będzie słuchał porad jakiegoś traktorzysty. Lamborghini postanowił udowodnić kto jest lepszy i po roku zademonstrował legendarne Lamborghini 350 GTV. Byk w logotypie firmy wziął się od znaku zodiaku założyciela firmy.

Lamborghini

Opel

W 30. minionego wieku firma Opel produkowała bardzo popularną ciężarówkę o nazwie „Blitz” – błyskawica. Na chłodnicy widoczny był napis „Opel Blitz” ułożony w błyskawicę. „O” wzięło się od nazwiska założyciela firmy Adam Opla i początkowo przecinane było przez sterowiec. Po wojnie firma zdecydowała się zastąpić sterowiec błyskawicą „Blitza”.

collage2

 

Skoda

Twórca firmy, Ferdynand Skoda od dzieciństwa zafascynowany był powieściami Karola Maya o Indianach. Fascynacja była tak wielka, że wybrał się on na wycieczkę po Ameryce wraz z indiańskim przewodnikiem. Jego zdjęcie z profilu zawiesił w swoim biurze, a po jego śmierci wieszano to zdjęcie w biurach całej firmy. Współczesne logo zaproponował anonimowy autor na początku lat 20. Przedstawia ono głowę Indianina wraz z pióropuszem oraz strzałę.

Skoda

 

Volvo

Mówi się, że firma została założona 25 lipca 1924 w jednej z goteborskich restauracji przez Gustava Larsona i Assara Gabrielsona, którzy przypadkiem się tam spotkali. Nazwę wzięli od reaktywowanej firmy produkującej łożyska samochodowe. „Volvere” po łacinie oznacza „toczenie”, natomiast w pierwszej osobie liczby pojedynczej czasownik ten brzmi „volvo”. Logo firmy to nic innego jak starożytny symbol żelaza, uzupełniony o ukośny pasek, który początkowo miał tylko trzymać napis, ale potem na stałe wszedł do logotypu. Oprócz samochodów firma produkowała także kuchenki, palniki gazowe, przyczepy kempingowe i krzesła biurowe.

Volvo

 

Volkswagen

Niechlubne są początki firmy. Firma powstała na zlecenie Adolfa Hitlera, który chciał stworzyć „samochód dla ludu”, w którym zmieściło by się dwoje dorosłych i dwoje dzieci. Samochód został nazwany „Volkswagen”, czyli po niemiecku „samochód dla ludu”. Tak powstał zaprojektowany przez Ferdynanda Porshe, legendarny „Garbus”. Logo powstało w wyniku konkursu, który wygrał Franz Xavier.

Volkswagen

Teksty tygodnia

Apteki internetowe nie mogą już obiecywać „cudownych” zastrzyków odchudzających

Wielka Brytania zmienia zakres dozwolonej reklamy leków na receptę, zwłaszcza tych mających wpływ na kontrolę apetytu. Apteki internetowe nie mogą już promować zastrzyków regulujących łaknienie jako kuracji odchudzających.

Ile teraz zapłacimy za prąd i gaz? Nowy limit cenowy od lipca

Od 1 lipca w Wielkiej Brytanii obowiązuje nowy limit cenowy na energię, ustalony przez regulatora rynku – Ofgem. Przeciętne gospodarstwo domowe korzystające z prądu i gazu zapłaci rocznie około 1 568 funtów, o mniej więcej 7 proc. mniej względem poprzedniego kwartału.

Ta rzadka moneta może być warta krocie. Ważny jest jeden detal

To żadna tajemnica, że rzadkie monety potrafią być niezwykle cenne. Niektóre z nich są warte nawet kilkaset razy więcej, niż wynosi ich nominał.

Epidemia odry w UK? W Liverpoolu zmarło dziecko

NHS apeluje do rodziców, aby zaszczepili dzieci przeciwko odrze, śwince i różyczce, jeśli nie mają aktualnych szczepień. To reakcja na tragiczny przypadek śmierci dziecka z powodu odry w szpitalu Alder Hey w Liverpoolu.

W Wielkiej Brytanii zakwitły rzeki, a ludzie wpadają do nich myśląc, że to trawa

. Woda pokrywa się gęstą rzęsą. Kanały wyglądają jak trawa. W efekcie wiele osób przypadkowo wpada do wody.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie