Lepsze zarobki dla pracowników Royal Mail, JD Sports i British Airways? Inwestorzy rekomendują wprowadzenie Real Living Wage kolejnym firmom

Londyńscy inwestorzy zaapelowali do czołowych brytyjskich firm o wprowadzenie wynagrodzenia opartego na Real Living Wage – chcą, aby w Royal Mail, British Airways i JD Sports płacono (przynajmniej!) £10.75 za godzinę.

Czołowi inwestorzy z londyńskiego City wystosowali list skierowany do dyrektorów takich, firm jak Royal Mail, British Airways i JD Sports, wzywając ich do płacenia swoim pracownikom stawki zgodnej z Real Living Wage. Wśród sygnatariuszy tej korespondencji są przedstawiciele takich funduszy, jak Legal & General Group, Candriam Investors Group, BMO Global Asset Management, Hermes EOS. W sumie kontrolują oni aktywa o wartości prawie 2 miliardów funtów!

Dlaczego przedstawiciele świata wielkich finansów lobbują za podwyższeniem płacy zwykłych pracowników?

CZYTAJ TAKŻE: Prawie połowa mieszkańców UK udaje chorobę, żeby wziąć wolne w pracy. Czy Wam też się zdarza okłamać pracodawcę?

– Sprawa jest jasna: siła robocza, która jest uczciwie wynagradzana, ceniona i szanowana, będzie osiągać lepsze wyniki niż ta, która nie jest. Właśnie dlatego prosimy brytyjskie firmy o rozważenie wprowadzenie wynagrodzenia Living Wage, który stanowi jeden z kluczowych elementów odpowiedzialnego i zrównoważonego biznesu – komentowała na łamach "The Guardian" Pauline Lecoursonnois z Hermes EOS.

Zaniepokojenie niską płacą pracowników wzrosło od czasu kryzysu finansowego. Według Resolution Foundation brytyjscy robotnicy przeżywają najgorszą dekadę w kwestii wzrostu realnych zarobków od czasów… wojen napoleońskich w latach 1803–1815! Dzieje się tak w sytuacji, gdy płace kadry kierowniczej drastycznie rosną.

GORĄCY TEMAT: UWAGA: Już wkrótce wzrośnie stawka Real Living Wage! W Londynie wyniesie £10,75, a w pozostałej części kraju – £9,30

W chwili obecnej ponad 5500 przedsiębiorstw w całej Wielkiej Brytanii wprowadziło regulacje związane z Real Living Wage. Niestety, spośród FTSE-100, listy najwyżej notowanych spółek na londyńskiej giełdzie, tylko 38 przystąpiło do programu.

Tymczasem, w środę powołana przez rząd komisja Low Pay Commission opóźniła publikację zaleceń w sprawie minimalnego wynagrodzenia (National Living Wage), tłumacząc się kampanią przed wyborami powszechnymi. Zaznaczmy, że minimalna stawka godzinowa dla pracowników zgodna z Real Living Wage w Londynie wynosi £10,75, a w pozostałych regionach UK – £9,30.

Przypomnijmy, że stawka Real Living Wage ustalana jest dla całego kraju przez ośrodek Centre for Research in Social Policy (działający przy Uniwersytecie Loughborough), a dla Londynu – przez Greater London Authority (GLA). Podczas ustanawiania kolejnych stawek Living Wage bierze się pod uwagę koszty podstawowych potrzeb w danym mieście/regionie, w tym m.in. koszty mieszkania (spełniającego podstawowe wymogi funkcjonalne), zdrowego odżywiania i opłat za media. Do akcji firmowanej przez fundację Living Wage Foundation przystępuje coraz więcej firm świadomych rosnących kosztów życia w UK

 

Teksty tygodnia

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

Nadchodzi mała fala upałów. Jaka pogoda na maraton?

Synoptycy zapowiadają zbliżającą się małą falę upałów. Czy jednak pogoda na maraton w Londynie będzie sprzyjająca dla biegaczy?

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie