Liczba Polaków w UK ciągle spada – powodem niepewność związana z Brexitem i słaby kurs funta

Liczba obywateli Unii Europejskiej zatrudnionych w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się w skali roku o największą ilość od 21 lat, a więc od czasu, gdy rząd zaczął prowadzić oficjalne statystyki w tym zakresie. Wyliczenia Office for National Statistics dotyczą okresu od kwietnia do czerwca 2018 roku, w pórwnaniu z tym samym okresem w roku poprzednim. Ubycie 86 tysięcy pracowników z UE sprawiło, że na Wyspie obecnie znajduje się 2.28 miliona imigrantów ze Wspólnoty. 

Według wyliczeń ONS to właśnie Polacy w największe ilości decydują się na wyjazd z UK. Albo wracją do swojej ojczyzny, albo podejmują pracę w innym unijnym kraju. Jak czytamy na łamach "The Times" niepewność związana z sytuacja po Brexicie jest głównym powodem, dla którego Wielka Brytania staje się coraz mniej atrakcyjnymi miejscem do życia i pracy dla Polaków. Podobne nastroje panują w wielu krajach ze wschodu Europy (a konkretnie w Słowenii, Czechach, Słowacji, Estonii, Litwie, Łotwie i na Węgrzech), a wyjątkami od tej reguły są Rumuni i Bułgarzy. Ich w UK ciągle przybywa. W sumie w rzeczonym okresie przybyło ich na Wyspę więcej, niż 50 tysięcy i razem jest ich już 391 tysięcy.

Brexit: Brytyjskie supermarkety ostrzegają przed 12-procentowymi podwyżkami produktów spożywczych

Z kolei emigracyjna populacja sześciu z ośmiu krajów, które przystąpiły do Unii w 2004 rok ciągle spada. Jeszcze rok temu było ich w sumie 997 tysięcy, teraz już tylko 880 tysięcy. Podobną tendencję da się również dostrzec pośród "starych" członków Wspólnoty – ich populacja zmniejszyła się o 23 tysiące. Niemniej, warto dodać, że pomimo tych spadków obecnie na terenie UK wciąż pracuje więcej unijnych imigrantów, niż przed referendum dotyczącym Brexitu. Poza tym rośnie liczba imigrantów spoza Unii – w rzeczonym okresie zanotowano wzrost na poziomie 74 tysięcy.

Co jest powodem tego, że Polacy tak niechętnie przyjeżdżają do UK? Polski ambasador w Wielkiej Brytanii na łamach "Timesa" wśród głównych przyczyn wskazywał obawy związane z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE oraz niekorzystny kurs funta w relacji do PLN. "Ta niepewność, a także emocjonalny ciężar, jaki powoduje rozdzielenie rodzin migrantów, oznacza, że ​​niektórzy Polacy, którzy od lat mieszkają w Wielkiej Brytanii, mogli zdecydować się na powrót do Polski lub [ci którzy mogli przyjechać] odłożyli decyzję o przyjeździe do UK" – mówił Arkady Rzegocki.

 

 

Wracasz do Polski z dzieckiem urodzonym w Wielkiej Brytanii? Dowiedz się, jakie formalności musisz załatwić

Z kolei Lord Green przewodniczący Migration Watch UK, który prowadzi kampanię na rzecz zmniejszenia poziomu imigracji powiedział, iż "zamartwianie się w związku z wyjazdem pracowników z UE w wyniku Brexitu są wyraźnie nie na miejscu. Obecnie jest ich więcej, niż było przed referendum. Jest potrzeba, aby rząd mocjnie kontrolował migrację, bo liczba imigrantów jest najwięsza od prawie dziesięciu lat".

Teksty tygodnia

Egg Hunt wśród śmieci? W Birmingham góry odpadów nadal rosną

Czy w Birmingham coroczne Egg Hunt odbędzie się między workami ze śmieciami? Czy świąteczny spacer będzie podróżą w labiryncie worków z resztkami i ucieczką przed szczurami wielkimi jak koty?

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie