List od Czytelnika: Czy potrzebuję paszportu dla psa lub kota, jak wracam z nim do Polski?

Na redakcyjną skrzynkę "Polish Express" jeden z naszych czytelników przysłał maila z pytaniem o paszport dla swojego zwierzaka. Spieszymy z odpowiedzią!

Odpowiedź brzmi tak – do podróży między UK, a krajami Unii Europejskiej jest potrzebny paszport. Zwierzaki po krajach Wspólnoty oraz krakach niezrzeszonych (Andora, Monako, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria, San Marino, Watykan) podróżują według znormalizowanych wymogów zawartych w EU Pet Travel Scheme. Przede wszystkim dokument zwany UE Pet Passport dotyczy psów, kotów oraz fretek. Można go wyrobić w każdym z krajów unijnych.

- Advertisement -

Jak to się robi w UK?

Tylko u Nas darmowy poradnik „POWRÓT DO POLSKI”

Procedura rozpoczyna się u weterynarza, który posiada odpowiednie uprawnienia (Official Veterinarinas). Wszystkie formalności związane z procedurami wyrabiania "psiego paszportu" mogą potrwać przynajmniej cztery tygodnie. Warto mieć to na uwadze, ponieważ kluczową kwestią w przewożeniu zwierząt są szczepienia. Karencja okresu szczepień wynosi 21 dni, a odrobaczania w przypadku psów sięga od 24 do 120 godzin. Oznacza to, że na 24-120h przed samym odlotem zwierze musi zostać poddane odpowiedniemu zabiegowi poświadczonemu przez weterynarza!

Przed założeniem paszportu konieczne jest wszczepienie mikroczipu. Są dwa rodzaje mikroczipów – jeden zgodny z wymaganiami normy ISO 11784, a drugi zgodny z wymaganiami Aneksu A do normy ISO 11785. Jeśli mikroczip nie spełnia wymagań żadnej z powyższych norm, to właściciel zwierzęcia (ew. osoba odpowiedzialna za zwierzę w imieniu właściciela) musi posiadać osobny czytnik i musi zapewnić możliwość odczytania jego numeru podczas kontroli. Na tym etapie można założyć UE Pet Passport.

Wracasz do Polski z UK? Oto co musisz wiedzieć o przewozie zwierząt domowych

Drugim wymogiem, o którym zdecydowanie nie mogą zapomnieć właściciele psów, kotów i fretek, jest ich zaszczepienie przeciwko wściekliźnie. Szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od daty jego dokonania (w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej trzeciego miesiąca życia) albo w dniu podania dawki przypominającej szczepionki (czyli w przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych w terminach wyznaczonych przez lekarza).

PODKREŚLAMY, że psy i koty poniżej trzeciego miesiąca życia NIE MOGĄ wyjeżdżać za granicę. Powód? Ze względów zdrowotnych tak młodych zwierząt się nie szczepi.

Właściciele psów muszą pamiętać jeszcze o odrobaczaniu. Dokonuje się go za KAŻDYM razem, gdy planuje się przekroczenie granicy. Odrobaczenie psa musi odbyć od 24 do 120 godzin przed planowaną podróżą i przeprowadza je weterynarz. Każda tego typu operacja jest odnotowywana w paszporcie.

Po więcej informacji odsyłamy na oficjalną stronę rządową: Bringing your pet dog, cat or ferret to the UK

Teksty tygodnia

Reformy reform – warsztaty przed przyznaniem świadczenia i zmiany tylko dla nowych wnioskodawców

DWP wprowadza warsztaty przed przyznaniem świadczenia PIP oraz zapowiada zmiany jedynie dla nowych świadczeniobiorców. Jakie zmiany pociągnie za sobą reforma reform?

Ile osób w Wielkiej Brytanii nie płaci podatku lokalnego i co za to grozi?

Ile osób w UK nie płaci podatku lokalnego i jakie są tego przyczyny? Co grozi za dług oraz jak wyglądają średnie stawki?

13 samobójstw, ponad 700 osób niesłusznie skazanych – skandal w Post Office to zniszczone życie tysięcy ludzi

W Wielkiej Brytanii ponad 700 pracowników Post Office zostało błędnie skazanych, a ich życie zostało - dosłownie - zniszczone. Teraz walczą w sądzie o oczyszczenie z zarzutów i odszkodowania.

Jak pachnie w Birmingham? Pół roku strajku śmieciarzy

Pół roku strajku śmieciarzy w Birmingham boleśnie obnaża problemy, jakie są codziennością w Wielkiej Brytanii i, na co dzień, sprytnie ukrywają się pod płaszczykiem zgrabnej narracji.

Pasożyty i gronkowce. Jak bezpieczne są publiczne baseny?

Baseny istnieją w UK i USA od 19-tego wieku. Od tamtej pory istnieją problemy z utrzymaniem ich w odpowiednim stanie. Nawet teraz, kilkaset lat później, wciąż jest to wyzwanie. Zarówno publiczne baseny, jak i te prywatne mogą być wylęgarnią dla bakterii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie