List od Czytelnika: Czy potrzebuję paszportu dla psa lub kota, jak wracam z nim do Polski?

Na redakcyjną skrzynkę "Polish Express" jeden z naszych czytelników przysłał maila z pytaniem o paszport dla swojego zwierzaka. Spieszymy z odpowiedzią!

Odpowiedź brzmi tak – do podróży między UK, a krajami Unii Europejskiej jest potrzebny paszport. Zwierzaki po krajach Wspólnoty oraz krakach niezrzeszonych (Andora, Monako, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria, San Marino, Watykan) podróżują według znormalizowanych wymogów zawartych w EU Pet Travel Scheme. Przede wszystkim dokument zwany UE Pet Passport dotyczy psów, kotów oraz fretek. Można go wyrobić w każdym z krajów unijnych.

- Advertisement -

Jak to się robi w UK?

Tylko u Nas darmowy poradnik „POWRÓT DO POLSKI”

Procedura rozpoczyna się u weterynarza, który posiada odpowiednie uprawnienia (Official Veterinarinas). Wszystkie formalności związane z procedurami wyrabiania "psiego paszportu" mogą potrwać przynajmniej cztery tygodnie. Warto mieć to na uwadze, ponieważ kluczową kwestią w przewożeniu zwierząt są szczepienia. Karencja okresu szczepień wynosi 21 dni, a odrobaczania w przypadku psów sięga od 24 do 120 godzin. Oznacza to, że na 24-120h przed samym odlotem zwierze musi zostać poddane odpowiedniemu zabiegowi poświadczonemu przez weterynarza!

Przed założeniem paszportu konieczne jest wszczepienie mikroczipu. Są dwa rodzaje mikroczipów – jeden zgodny z wymaganiami normy ISO 11784, a drugi zgodny z wymaganiami Aneksu A do normy ISO 11785. Jeśli mikroczip nie spełnia wymagań żadnej z powyższych norm, to właściciel zwierzęcia (ew. osoba odpowiedzialna za zwierzę w imieniu właściciela) musi posiadać osobny czytnik i musi zapewnić możliwość odczytania jego numeru podczas kontroli. Na tym etapie można założyć UE Pet Passport.

Wracasz do Polski z UK? Oto co musisz wiedzieć o przewozie zwierząt domowych

Drugim wymogiem, o którym zdecydowanie nie mogą zapomnieć właściciele psów, kotów i fretek, jest ich zaszczepienie przeciwko wściekliźnie. Szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od daty jego dokonania (w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej trzeciego miesiąca życia) albo w dniu podania dawki przypominającej szczepionki (czyli w przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych w terminach wyznaczonych przez lekarza).

PODKREŚLAMY, że psy i koty poniżej trzeciego miesiąca życia NIE MOGĄ wyjeżdżać za granicę. Powód? Ze względów zdrowotnych tak młodych zwierząt się nie szczepi.

Właściciele psów muszą pamiętać jeszcze o odrobaczaniu. Dokonuje się go za KAŻDYM razem, gdy planuje się przekroczenie granicy. Odrobaczenie psa musi odbyć od 24 do 120 godzin przed planowaną podróżą i przeprowadza je weterynarz. Każda tego typu operacja jest odnotowywana w paszporcie.

Po więcej informacji odsyłamy na oficjalną stronę rządową: Bringing your pet dog, cat or ferret to the UK

Teksty tygodnia

Lotnisko zamknięte od dekady wkrótce zacznie działać. Renowacja pochłonie gigantyczną kwotę

Lotnisko Manston w hrabstwie Kent, zamknięte przez ostatnie 10 lat, ma zostać ponownie otwarte już w 2028 roku. Pierwotnie będzie działało jako hub przeładunkowy cargo. W przyszłości przewidywane jest uruchomienie stamtąd regularnych lotów pasażerskich.

Reformy reform – warsztaty przed przyznaniem świadczenia i zmiany tylko dla nowych wnioskodawców

DWP wprowadza warsztaty przed przyznaniem świadczenia PIP oraz zapowiada zmiany jedynie dla nowych świadczeniobiorców. Jakie zmiany pociągnie za sobą reforma reform?

13 samobójstw, ponad 700 osób niesłusznie skazanych – skandal w Post Office to zniszczone życie tysięcy ludzi

W Wielkiej Brytanii ponad 700 pracowników Post Office zostało błędnie skazanych, a ich życie zostało - dosłownie - zniszczone. Teraz walczą w sądzie o oczyszczenie z zarzutów i odszkodowania.

Podatki w Wielkiej Brytanii odstraszają nawet najbogatszych

Luksusowe dzielnice Londynu pustoszeją. Natomiast system podatkowy, z atrakcyjnego, staje się opresyjny. Obecnie podatki w Wielkiej Brytanii odstraszają nawet najbogatszych.

Ilu imigrantów zostało w UK po wygaśnięciu wiz? Home Office tego nie wie

Home Office nie wie, czy imigranci opuszczają Wielką Brytanię, czy zostają, aby nielegalnie pracować po wygaśnięciu wiz.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie