Londyn i terytoria zamorskie UK – tu pierze się blisko 40 proc. brudnych pieniędzy na świecie

Przodowanie w tym zestawieniu zdecydowanie nie przysparza Wielkiej Brytanii chluby. Statystyki pokazują, że w Londynie i w krajach o statusie brytyjskich terytoriów zamorskich pierze się blisko 40 proc. brudnych pieniędzy na świecie.

Wielka Brytania wie, że ma problem z praniem brudnych pieniędzy

Rząd Wielkiej Brytanii wie, że ma problem z praniem brudnych pieniędzy. Problem ten dotyczy zwłaszcza niektórych terytoriów zamorskich, które nie chcą podporządkować się Londynowi w zakresie stosownych regulacji. Obecny Minister spraw zagranicznych UK David Cameron próbował działać w tym obszarze jeszcze wtedy, gdy był premierem. Ale jego inicjatywa przedstawiona w 2013 r. na szczycie G8 w Irlandii Północnej dotycząca utworzenia publicznego rejestru rzeczywistych beneficjentów spółek nie przyniosła większych zmian. Sprzeciwiły się jej wówczas m.in. Brytyjskie Wyspy Dziewicze, powszechnie uznawane za jeden z najbardziej atrakcyjnych rajów podatkowych. I kraj, w którym pierze się mnóstwo pieniędzy pochodzących z działalności przestępczej.

- Advertisement -

Pranie brudnych pieniędzy – w tej kwestii trzeba zrobić więcej

O problemie prania brudnych pieniędzy mówił właśnie na spotkaniu think tanku Bright Blue Andrew Mitchell, zastępca Ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii. – W kwestii prania brudnych pieniędzy ważne jest, aby przyznać, że Wielka Brytania jest w to zamieszana. Według niektórych szacunków, 40 proc. brudnych pieniędzy na całym świecie – pieniędzy często kradzionych w Afryce i Afrykańczykom przez skorumpowanych biznesmenów, zawziętych polityków i władców wojennych itd. – 40 proc. tych pieniędzy przechodzi przez Londyn, terytoria zamorskie i dependencje korony brytyjskiej – podkreślił Mitchell.

I dodał: – Dependencje korony brytyjskiej i terytoria zamorskie nie zrobiły tyle, ile się od nich oczekuje. Jeśli te terytoria zamorskie i dependencje chcą mieć naszego króla i naszą flagę, muszą także zaakceptować nasze wartości. Dlatego tak bardzo zależy nam na tym, aby brudne pieniądze nie mogły przez te kraje przepływać.

Teksty tygodnia

Reformy reform – warsztaty przed przyznaniem świadczenia i zmiany tylko dla nowych wnioskodawców

DWP wprowadza warsztaty przed przyznaniem świadczenia PIP oraz zapowiada zmiany jedynie dla nowych świadczeniobiorców. Jakie zmiany pociągnie za sobą reforma reform?

Zmiana limitu wpłat na konta oszczędnościowe?

Czy 15 lipca kanclerz skarbu ogłosi zmiany stawek  kwoty wolnej od opodatkowania na ISA? W efekcie, czy konta oszczędnościowe przestaną być korzystne dla Brytyjczyków? 

Met Office ostrzega: powodzie w Wielkiej Brytanii niemal pewne. Ludzie powinni przygotować zestawy awaryjne

Met Office wydało ostrzeżenie, apelując do mieszkańców o przygotowanie się na intensywne opady deszczu i możliwe powodzie. Upały, które jeszcze niedawno dawały się we znaki, mają już odejść w zapomnienie.

Ilu imigrantów zostało w UK po wygaśnięciu wiz? Home Office tego nie wie

Home Office nie wie, czy imigranci opuszczają Wielką Brytanię, czy zostają, aby nielegalnie pracować po wygaśnięciu wiz.

„Niech muzyka połączy nas z Janem Pawłem II”

artykuł powstał na zamówienie klienta Wyjątkowe koncerty ku czci Papieża-Polaka...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie