Londyn i terytoria zamorskie UK – tu pierze się blisko 40 proc. brudnych pieniędzy na świecie

Przodowanie w tym zestawieniu zdecydowanie nie przysparza Wielkiej Brytanii chluby. Statystyki pokazują, że w Londynie i w krajach o statusie brytyjskich terytoriów zamorskich pierze się blisko 40 proc. brudnych pieniędzy na świecie.

Wielka Brytania wie, że ma problem z praniem brudnych pieniędzy

Rząd Wielkiej Brytanii wie, że ma problem z praniem brudnych pieniędzy. Problem ten dotyczy zwłaszcza niektórych terytoriów zamorskich, które nie chcą podporządkować się Londynowi w zakresie stosownych regulacji. Obecny Minister spraw zagranicznych UK David Cameron próbował działać w tym obszarze jeszcze wtedy, gdy był premierem. Ale jego inicjatywa przedstawiona w 2013 r. na szczycie G8 w Irlandii Północnej dotycząca utworzenia publicznego rejestru rzeczywistych beneficjentów spółek nie przyniosła większych zmian. Sprzeciwiły się jej wówczas m.in. Brytyjskie Wyspy Dziewicze, powszechnie uznawane za jeden z najbardziej atrakcyjnych rajów podatkowych. I kraj, w którym pierze się mnóstwo pieniędzy pochodzących z działalności przestępczej.

Pranie brudnych pieniędzy – w tej kwestii trzeba zrobić więcej

O problemie prania brudnych pieniędzy mówił właśnie na spotkaniu think tanku Bright Blue Andrew Mitchell, zastępca Ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii. – W kwestii prania brudnych pieniędzy ważne jest, aby przyznać, że Wielka Brytania jest w to zamieszana. Według niektórych szacunków, 40 proc. brudnych pieniędzy na całym świecie – pieniędzy często kradzionych w Afryce i Afrykańczykom przez skorumpowanych biznesmenów, zawziętych polityków i władców wojennych itd. – 40 proc. tych pieniędzy przechodzi przez Londyn, terytoria zamorskie i dependencje korony brytyjskiej – podkreślił Mitchell.

I dodał: – Dependencje korony brytyjskiej i terytoria zamorskie nie zrobiły tyle, ile się od nich oczekuje. Jeśli te terytoria zamorskie i dependencje chcą mieć naszego króla i naszą flagę, muszą także zaakceptować nasze wartości. Dlatego tak bardzo zależy nam na tym, aby brudne pieniądze nie mogły przez te kraje przepływać.

Teksty tygodnia

Wielka Brytania redefiniuje płeć. Transkobiety poza prawem?

Brytyjski Sąd Najwyższy wydał kontrowersyjne orzeczenie. Rowling nie kryje zadowolenia. Co to oznacza dla transpłciowych kobiet?

Różnice w tradycjach wielkanocnych w Polsce i UK

Zarówno polskie, jak i brytyjskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są bogate i różnią się ze względu na regiony.

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Egg Hunt wśród śmieci? W Birmingham góry odpadów nadal rosną

Czy w Birmingham coroczne Egg Hunt odbędzie się między workami ze śmieciami? Czy świąteczny spacer będzie podróżą w labiryncie worków z resztkami i ucieczką przed szczurami wielkimi jak koty?

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie