Minister skarbu zapowiedział, że kwota wolna od podatku w UK wzrośnie do 12,5 tys. funtów

W swoim poniedziałkowym wystąpieniu dotyczącym budżetu 2018 Philip Hammond zapowiedział, że od przyszłego roku podatkowego kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii wzrośnie do 12.5 tysięcy funtów czyli w 60 tys. złotych.

W czasie swojego ponad godzinnego poniedziałkowego wystąpienia Philip Hammond miał wiele dobrych wiadomości dotyczących budżetu, czyli planu finansowego na przyszły rok. Znalazło się w nim wiele interesujących kwestii, jak obniżka podatków, wsparcie dla NHS, wzrost National Living Wage, czy podniesienie kwoty wolnej od podatku do 12,5 tysięcy funtów.

- Advertisement -

 

Budżet 2018: Rząd podnosi stawkę National Living Wage – od kwietnia 2019 w UK zarobimy WIĘCEJ o 4.9%

W przeliczeniu na złotówki daje to 60 tysięcy. W Polsce natomiast kwota wolna od podatku wynosi zaledwie 3091  złotych. Philip Hammond oprócz podniesienia kwoty wolnej od podatku od kwietnia 2019 zamierza także podnieść pierwszy próg podatku dochodowego do 50 tys. funtów rocznie.

Dzięki temu zabiegowi średnio 130 funtów miesięcznie, a 1600 funtów rocznie pozostanie w kieszeni przeciętnego podatnika na Wyspach. Jest to związane z podniesieniem National Living Wage, czyli stawki minimalnej za godzinę pracy z 7.83 do 8.21 funta.

 

 

Do tych informacji warto dodać też kolejną pozytywną wiadomość dotyczącą przedsiębiorców, a mianowicie zmniejszenie podatku dla większości małych firm do 30 proc.

"Wielka Brytania chce dać jasny przekaz o tym, że „jest otwarta dla firm” i myśli o ich rozwoju" – mówi Agnieszka Moryc z firmy Admiral Tax pomagającej Polakom w optymalizacji swoich biznesów. "Za sprawą obranej strategii, czyli obniżaniu podatku dla firm oraz zwiększaniu kwoty wolnej od podatku kraj ten przyciąga do siebie przedsiębiorców jak magnes. Wśród nich znajduje się także wielu Polaków, którzy na Wyspach założyli już 60 tysięcy firm, a ich liczba ciągle rośnie" – dodaje Moryc. 

Brexit nie odstraszył polskich przedsiębiorców. Polacy założyli w UK już ponad 60 tys. firm

Teksty tygodnia

Ważne zmiany w statusie zasiedlenia dla imigrantów z UE

16 lipca Wielka Brytania wprowadza ważne zmiany w statusie zasiedlenia, które dotyczą imigrantów z UE, w tym Polaków. Związane są one z ciągłością pobytu na Wyspach i kwalifikowania się do otrzymania Settled Status.

Fale upałów mogą wywoływać 34 tys. zgonów rocznie w samej Wielkiej Brytanii

Eksperci alarmują, że w Anglii i Walii liczba zgonów spowodowanych falami upałów może znacznie wzrosnąć. Naukowcy przeanalizowali piętnaście scenariuszy obejmujących najbliższe pięćdziesiąt lat, uwzględniając różne poziomy globalnego ocieplenia, stopień przystosowania społeczeństwa, starzenie się populacji oraz lokalne różnice klimatyczne.

Epidemia odry w UK? W Liverpoolu zmarło dziecko

NHS apeluje do rodziców, aby zaszczepili dzieci przeciwko odrze, śwince i różyczce, jeśli nie mają aktualnych szczepień. To reakcja na tragiczny przypadek śmierci dziecka z powodu odry w szpitalu Alder Hey w Liverpoolu.

Czy rząd zmieni znienawidzony podatek spadkowy?

Podatek spadkowy nazywany jest najbardziej znienawidzonym podatkiem w Wielkiej Brytanii. Dlatego propozycja rządu, by objąć nim również środki z funduszy emerytalnych po śmierci świadczeniobiorcy wywołała sprzeciw.

Mortgage w UK: Jak dostać kredyt hipoteczny i kupić pierwszy dom bez stresu?

Planujesz kupno pierwszego domu w UK? Sprawdź, jak działa kredyt hipoteczny, jakie dokumenty są potrzebne i jak uniknąć najczęstszych błędów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie