Czy obłożenie 350 najbogatszych rodzin w Wielkiej Brytanii podatkiem od majątku w wysokości 2 proc. to dobry pomysł? Najnowsze badanie pokazuje, że wygenerowane w ten sposób 22 mld funtów rocznie pozwoliłyby na skuteczniejszą walkę z kryzysem kosztów utrzymania na Wyspach.
Podatek od majątku jest sprawiedliwy?
Analiza przeprowadzona przez Tax Justice UK, the Economic Change Unit i New Economics Foundation (NEF) wskazuje, że podatek w wysokości 2 proc. od aktywów powyżej 10 mln funtów pozwoliłby wygenerować nawet 22 miliardy funtów rocznie w celu ulżenia reszcie społeczeństwa w trakcie kryzysu kosztów życia. Takim podatkiem mogłoby zostać objętych 350 najbogatszych rodzin w Wielkiej Brytanii, a pieniądze generowane z nowej daniny, tzw. solidarnościowej, pomogłyby na finansowanie budowy 145 000 przystępnych cenowo domów rocznie.
Instytucje odpowiedzialne za przeprowadzenie najnowszego badania wskazują, że tego typu podatki od majątku istnieją w przynajmniej kilku krajach Europy, w tym w Norwegii, Hiszpanii i Szwajcarii. Dodatkowe daniny, nakładane na ogromne indywidualne majątki, pomogły w tych krajach na zmniejszenie nierówności i złagodzenie obecnego kryzysu kosztów życia. Eksperci wzywają więc także i rząd UK do aktywnego przyjrzenia się takiemu rozwiązaniu i do przeprowadzenia pilnej reformy, która usunęłaby „fundamentalne niesprawiedliwości w systemie podatkowym, polegające na tym, że dochody z pracy są opodatkowane wyżej niż dochody z inwestycji, czynszów i spadków”.
Najbogatsi nie ponoszą wystarczającej odpowiedzialności za resztę społeczeństwa?
Ekonomista z think tanku NEF Łukasz Krebel nie ma wątpliwości, że najbogatsze rodziny w UK powinny wziąć na siebie więcej w sytuacji wszechobecnego kryzysu ekonomicznego w Wielkiej Brytanii. – Tegoroczna lista najbogatszych pokazuje, że w czasach, gdy tak wielu z nas zmaga się z kosztami życia, najbogatsi w społeczeństwie nadal mają się świetnie. Jednak ta elitarna grupa nie jest tak opodatkowana jak ci z nas, którzy zarabiają na życie, co pozostawia nam mniej pieniędzy na inwestycje w szpitale, szkoły i parki. Możemy dzielić się bogactwem, które wszyscy tworzymy, podnosząc podatki dla bardzo bogatych. W ten sposób możemy naprawić nasze usługi publiczne, inwestować w naszą przyszłość poprzez lokalnie wytwarzaną energię z wiatru i słońca oraz tworzyć miejsca pracy i dobrze prosperujące dzielnice dla wszystkich naszych rodzin – mówi analityk.
Z opublikowanej w zeszłym tygodniu, dorocznej listy bogaczy „The Sunday Times” wynika, że 250 najbogatszych rodzin w UK dysponuje obecnie łącznym majątkiem w wysokości 748 mld funtów. To wzrost w porównaniu z 704 mld funtów w roku poprzednim. Na liście najbogatszych znajduje się też premier Rishi Sunak wraz z żoną Akshatą Murty, którzy z 529 mln funtów zajmują 275. miejsce na 350. Jednocześnie trzeba zauważyć, że mniej niż jedna czwarta ze 100 najbogatszych ludzi na liście „The Sunday Times” widnieje też na dorocznej liście podmiotów, które płacą w UK największe kwoty w ramach podatków.
Dodajmy wreszcie, że od czasu pandemii w Wielkiej Brytanii gwałtownie wzrosła liczba miliarderów – w 2020 roku było ich 147, a w roku 2022 już 171. Każdy z nich dysponuje majątkiem o średniej wartości 4 mld funtów. Ciekawostką jest natomiast fakt, że w 1990 roku, gdy „The Sunday Times” po raz pierwszy opublikował swoją listę najbogatszych, w UK było zaledwie 15 miliarderów.
Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk: