Nicola Sturgeon zapowiedziała, że Szkocja już wkrótce powróci do Unii Europejskiej. Niepodległość to teraz jedyna opcja?

Fot. Getty

Nicola Sturgeon zapowiedziała, że Szkocja powróci za niedługo do Unii Europejskiej. Słowa Pierwszej Minister potwierdził inny członek rządu, który stwierdził, że niepodległość to teraz jedyna opcja, jaka pozostała Szkocji. 

- Advertisement -

Z początkiem tygodnia Parlament Szkocji w Holyrood stosunkiem 92 do 30 głosów zagłosował za odrzuceniem nowej umowy handlowej UK – UE wynegocjowanej przez rząd Borisa Johnsona. W reakcji na wejście umowy w życie w dniu wczorajszym, 31 grudnia o godz. 23, Nicola Sturgeon zamieściła na Twitterze zdjęcie ze słowami „Europa i Szkocja”, które łączy serce miłości. Pierwsza Minister Szkocji zaznaczyła także, że Szkocja już wkrótce z powrotem znajdzie się w Unii Europejskiej, a jeden z ministrów w jej rządzie potwierdził, że niepodległość kraju wydaje się teraz dla Szkocji najlepszą opcją. 

Szkocja poszkodowana przez Brexit 

Władze Szkocji nie mają wątpliwości, że ich kraj został poszkodowany w referendum ws. Brexitu w 2016 r., ponieważ Szkoci zagłosowali w przeważającej mierze za pozostaniem w Unii Europejskiej (za było wówczas 68 proc. obywateli Szkocji, a przecie 38 proc.). Nic więc dziwnego, że teraz Holyrood będzie dążył do uzyskania niepodległości i rozpoczęcia procesu negocjacyjnego. – Jestem zaangażowana, by wejść na legalną i zgodną z konstytucją ścieżkę związaną z uzyskaniem niepodległości. Jako niezależny członek Unii Europejskiej Szkocja byłaby partnerem i budowniczym pomostów – byłaby nie tylko pomostem do budowania silniejszej gospodarki i bardziej sprawiedliwego społeczeństwa, ale też pomostem ułatwiającym porozumienie między UE a Wielką Brytanią – napisała Nicola Sturgeon na łamach „Politico”. 

 

 

Teksty tygodnia

Ważne zmiany w statusie zasiedlenia dla imigrantów z UE

16 lipca Wielka Brytania wprowadza ważne zmiany w statusie zasiedlenia, które dotyczą imigrantów z UE, w tym Polaków. Związane są one z ciągłością pobytu na Wyspach i kwalifikowania się do otrzymania Settled Status.

Braki leków w aptekach. Puste półki kosztują życie

Wielka Brytania regularnie zmaga się problemem pustych półek w aptekach. Problem zamiast maleć, rozrasta się. Braki leków w aptekach to codzienny problem milionów ludzi. Jakich preparatów najczęściej nie ma?

Błędne decyzje rady miejskiej niszczą życie

Temat mieszkań socjalnych w Wielkiej Brytanii to niezwykle wrażliwy...

Imigrant, który „udawał homoseksualizm”, aby dostać azyl w UK złożył apelację

40-letni mężczyzna starał się o azyl w Wielkiej Brytanii, twierdząc, że jako homoseksualista byłby narażony na niebezpieczeństwo po powrocie do Bangladeszu.

Ile teraz zapłacimy za prąd i gaz? Nowy limit cenowy od lipca

Od 1 lipca w Wielkiej Brytanii obowiązuje nowy limit cenowy na energię, ustalony przez regulatora rynku – Ofgem. Przeciętne gospodarstwo domowe korzystające z prądu i gazu zapłaci rocznie około 1 568 funtów, o mniej więcej 7 proc. mniej względem poprzedniego kwartału.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie