„Nie chwalcie się, że oddacie podwyżki na cele charytatywne” – Cameron poucza ministrów

Wbrew temu, co zapowiadał przed wyborami, okazuje się, że premier David Cameron nie ma nic przeciwko podwyżkom pensji dla parlamentarzystów (i równocześnie dla niego samego). Nie wszyscy ministrowie podzielają ten pogląd i zamierzają przekazać dodatkowe pieniądze na cele charytatywne. Aby uniknąć spekulacji o rozłam  gabinecie, Cameron zakazał deklarowania tego faktu publicznie. Nie wszyscy dostosowali się do zaleceń.

Na początku tygodnia premier oświadczył, że nie zamierza sprzeciwiać się 10-procentowej podwyżce płac, rekomendowanej przez Ipsa. Parlamentarzyści będą od tej pory zarabiali 74 tysiące rocznie. Pensja Camerona wzrośnie z kolei o 5 procent , czyli o 7 tysięcy – do 149 440 funtów.

- Advertisement -

Premier potwierdził przyjęcie dodatkowych pieniędzy choć podczas kampanii wyborczej zdarzyło mu się zarzekać, że w czasach kiedy podwyżki dla pracowników sektora publicznego zamrożone są na poziomie 1 procenta, takie zachowanie byłoby „niedopuszczalne”.

Aby nie narażać się na jeszcze większą utratę zaufania, Cameron poinstruował we wtorek swoich ministrów, aby nie wypowiadali się publicznie o chęci zrzeczenia się podwyżek. „Premier nakazał zachowanie jednolitego stanowiska w tej sprawie. Pomimo wyraźnego sprzeciwu niektórych, było jasne, że żadne publiczne deklaracje o przekazywaniu pieniędzy na cele charytatywne nie mogą mieć miejsca” – cytuje jednego z konserwatywnych parlamentarzystów „The Telegraph”. „Jednak następnego dnia Nicky [Morgan] pojawiła się przed kamerami i powiedziała, że pieniądze odda potrzebującym” – dodaje.

Podwyżkom sprzeciwił się również przewodniczący Izby Gmin – Chris Grayling, który w oficjalnym liście do Ipsa stwierdził, że są one „niewłaściwe”.

Teksty tygodnia

Kanclerz skarbu we łzach… co wydarzy się w Wielkiej Brytanii po blokadzie reform systemu socjalnego?

Zarówno z perspektywy politycznej jak i ekonomicznej. Partia Pracy traci poparcie. Skokowo zyskuje Reforma UK. Dziura budżetowa się rozrasta, a stabilność finansów maleje. Co się wydarzy w Wielkiej Brytanii?

Obniżka rachunków za energię. O ile mniej zapłacimy?

Dzięki obniżce limitu cenowego, zmniejszą się rachunki za energię, co odczuje 21 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Szkocji i Walii.

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Reformy reform – warsztaty przed przyznaniem świadczenia i zmiany tylko dla nowych wnioskodawców

DWP wprowadza warsztaty przed przyznaniem świadczenia PIP oraz zapowiada zmiany jedynie dla nowych świadczeniobiorców. Jakie zmiany pociągnie za sobą reforma reform?

Ilu imigrantów zostało w UK po wygaśnięciu wiz? Home Office tego nie wie

Home Office nie wie, czy imigranci opuszczają Wielką Brytanię, czy zostają, aby nielegalnie pracować po wygaśnięciu wiz.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie