Niechciane doświadczenia seksualne w szkołach?

Z badania przeprowadzonego w Holandii wynika, że niechciane doświadczenia seksualne w szkołach to codzienność wielu dziewcząt i młodych kobiet. Molestowanie w szkole niestety nadal się zdarza. Czego doświadczają i czy wiedzą gdzie zgłosić problem?

Badanie przeprowadziła agencja Ipsos I&O na zlecenie międzynarodowej organizacji Plan International. Zajmuje się ona ochroną praw dzieci. Wzięło w nim udział 1 060 dziewcząt i młodych kobiet w wieku 13–25 lat, uczęszczających do szkół i uczelni w Holandii. Celem badania było zrozumienie skali problemu niechcianego zachowania seksualnego w środowisku edukacyjnym.

Wiele młodych kobiet pada ofiarą molestowania seksualnego w szkole. Na co dzień nie widać po nich traum
Wiele młodych kobiet pada ofiarą molestowania seksualnego w szkole. Na co dzień nie widać po nich traum, fot. freepik.com

Badacze pytali respondentki o doświadczenia związane z molestowaniem seksualnym, od niewłaściwych komentarzy i flirtujących żartów po bardziej poważne incydenty, takie jak dotykanie czy obmacywanie. Wyniki ujawniły, że jedna na sześć badanych kobiet miała do czynienia z tego rodzaju zachowaniami. Jednocześnie 43 procent z nich nie wiedziało, gdzie można je zgłosić. To sugeruje, że problem jest znacznie bardziej rozpowszechniony, niż może to wynikać z oficjalnych raportów.

Niechciane doświadczenia seksualne w szkołach – czego doświadczają dziewczynki i młode kobiety?

Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez Ipsos I&O na zlecenie Plan International, większość ofiar doświadczała niewłaściwych komentarzy, żartów o charakterze seksualnym, sugestywnych pytań, a także flirtu, który nie był pożądany. Prawie jedna na pięć dziewczyn zgłosiła, że została molestowana w szkole lub na uczelni. Doświadczyły one nieodpowiednich dotknięć lub obmacywań. Takie sytuacje są zaskakująco powszechne. Jednocześnie wiele młodych kobiet nie wie, jak reagować.

Molestowanie w szkole lub na uczelni – sprawcy

Sprawcami są najczęściej koledzy ze szkoły lub studiów. Rzadziej zdarza się, że są nimi nauczyciele i inni pracownicy placówek edukacyjnych. Brak wiedzy na temat tego, jak sobie radzić w przypadku molestowania seksualnego, może wynikać z niewielkiego wsparcia instytucjonalnego. Niestety wpływ ma także poczucie wstydu i lęku ofiar. Te często obawiają się nie tylko o swoje bezpieczeństwo. Martwią się również o to, jak postrzegać będą je rówieśnicy. Niestety niechciane doświadczenia seksualne są częścią rzeczywistości, w której żyją młodzi ludzie.

Konsekwencje mogą być poważne

Problem niechcianych zachowań seksualnych w szkołach i na uczelniach nie jest wyłącznie holenderską specyfiką. Niestety dotyczy młodych ludzi na całym świecie, w tym także w innych krajach europejskich. Zjawisko molestowania seksualnego w szkołach  jest powszechne w wielu państwach. To tam dziewczęta i młode kobiety często spotykają się z nieodpowiednimi zachowaniami – od niechcianych komentarzy i flirtu po fizyczne molestowanie.

Tego rodzaju doświadczenia mogą mieć poważny wpływ na psychiczne i emocjonalne zdrowie młodych kobiet. Często prowadzą do długotrwałych konsekwencji, takich jak poczucie wstydu, lęku, obniżenie poczucia własnej wartości. W skrajnych przypadkach – do rozwoju zaburzeń psychicznych, w tym depresji czy zaburzeń odżywiania. Takie doświadczenia mogą również wpływać na ich przyszłe życie zawodowe i osobiste.  Prowadzą do trudności w relacjach interpersonalnych czy obniżenia efektywności w pracy lub nauce. Aby zapobiec takim sytuacjom, kluczowa jest edukacja. Wiedza pomoże młodym ludziom zrozumieć, czym są granice w relacjach interpersonalnych, jakie zachowania są akceptowalne, a które już stanowią molestowanie seksualne.

Molestowanie i przemoc seksualna w szkole – gdzie szukać pomocy?

Ważne jest również, aby w szkołach i na uczelniach wprowadzono skuteczne mechanizmy wsparcia dla ofiar, takie jak dostęp do psychologów, jasno określone procedury zgłaszania niechcianych zachowań oraz stworzenie przestrzeni, w której ofiary molestowania seksualnego nie będą czuły się osamotnione i stygmatyzowane. W przypadku wystąpienia takich sytuacji, młode kobiety mogą szukać pomocy u organizacji zajmujących się prawami kobiet, psychologów, nauczycieli, a także instytucji publicznych oferujących wsparcie i porady prawne.

Przeczytaj także

Mniej pieniędzy na ochronę zdrowia, więcej na politykę azylową

Oszczędności zostaną uzyskane w cięciach w zasiłkach dla bezrobotnych i opiece zdrowotnej. Z kolei o 900 mln euro zostanie zwiększone finansowanie pomocy dla osób szukających azylu w Holandii.

Rekompensata za zbyt wysokie rachunki za energię

Osoby, które posiadają umowy energetyczne o zmiennej stawce, mogą mieć prawo do rekompensaty za zbyt wysokie rachunki za energię.

Zakaz fajerwerków w całej Holandii. Kiedy zacznie obowiązywać?

Holenderski parlament zatwierdził wniosek, zgodnie z którym po Sylwestrze 2025 roku zacznie obowiązywać w całym kraju zakaz fajerwerków.

Wzrosną ceny benzyny w Holandii. Od kiedy?

Od przyszłego roku wzrosną ceny benzyny w Holandii, jeśli rząd nie podtrzyma swojej ochrony przed skutkami kryzysu dla obywateli.

Setki osób wzięło udział w marszu upamiętniającym 14-letnią Polkę

Prawie 500 osób wzięło udział w marszu milczenia upamiętniającym 14-letnią Ninę, która targnęła się na własne życie po tym, jak była nękana przez rówieśników.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport