Niemcy zalewa fala imigrantów. 600 tysięcy uchodźców szturmuje Berlin

W udzielonym w niedzielę wywiadzie dla telewizji ZDF Angela Merkel mówiła o potrzebie stworzenia wspólnego planu polityki UE wobec imigrantów.

Zdaniem Merkel konieczny jest spójny plan polityki wobec imigrantow, polegający na stworzeniu wspólnych standardów azylowych krajów UE. Ponadto kanclerz uważa za niezbędne sporządzenie listy krajów „bezpiecznych”, czyli takich, których obywatele nie mają szans na uzyskanie azylu.

- Advertisement -

W zeszłym roku Niemcy stworzyły spis krajów, w którym znalazły się między innymi: Serbia, Bośnia i Hercegowina. Berlin planuje także rozszerzenie tej listy o Albanię, Czarnogórę i Kosowo. – Nie możemy przyznać azylu wszystkim imigrantom, którzy przyjeżdżają z przyczyn ekonomicznych.

Imigranci w Berlinie
Wielka kolejka imigrantów przed berlińskim biurem przyjmującym wnioski o azyl. Fot. Getty

Niemcy zalani falą imigrantów

W opinii Merkel „konwencja dublińska” stanowiąca o konieczności złożenia wniosku o azyl,  nie jest przestrzegana. Imigranci nie czekają na rozpatzrenie wniosków i z Grecji lub Włoch podróżują dalej do Niemiec, co, jak podkreśla kanclerz, godzi w sytuację ekonomiczną Niemiec.

Merkel rozmawiała już o tym problemie z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem i planuje też spotkanie na ten temat z prezydentem Francji Francois Hollande’em.

Przeczytaj też: 22 lokatorów mieszkało nielegalnie w niewielkim londyńskim domu

W zeszłym roku o azyl w Niemczech ubiegało się 200 tysięcy imigrantów, w tym roku liczba uchodźców jest szacowana na 600 tysięcy. Władze w Berlinie oskarżaja kraje UE o niedostateczne zaangażowanie w sprawy związane z uchodźcami i zapowiadają sankcje: jeśli konwencja dublińska nie będzie przestrzegana, to przepisy umowy z Schengen zostaną zawieszone, a kontrola granic będzie wzmożona.

Kryzys w Grecji blednie przy skali napływu uchodżców

„Problem uchodźców, relacje z krajami afrykańskimi oraz pytanie, czy uda się nam doprowadzić do dyplomatycznego zakończenia wojen domowych, będą w przyszłości zajmowały UE w znacznie większym stopniu niż kryzys w Grecji i euro” – powiedziała  Merkel w wywiadzie dla drugiego programu telewizji publicznej ZDF. (mal)

Teksty tygodnia

Zamieszki w Epping po tym, jak imigrant został oskarżony o molestowanie dziecka

W niedzielę wieczorem w Epping wybuchły zamieszki. Lewicowi demonstranci starli się z grupą mieszkańców oburzonych tym, żę imigrant ubiegający się o azyl molestował seksualnie dziecko. Na nagraniach, które trafiły do sieci, widać tłum rozwścieczonych protestujących przed hotelem Bell. Kolejne filmy pokazują, jak między ludźmi dochodzi do bójek.

Fale upałów mogą wywoływać 34 tys. zgonów rocznie w samej Wielkiej Brytanii

Eksperci alarmują, że w Anglii i Walii liczba zgonów spowodowanych falami upałów może znacznie wzrosnąć. Naukowcy przeanalizowali piętnaście scenariuszy obejmujących najbliższe pięćdziesiąt lat, uwzględniając różne poziomy globalnego ocieplenia, stopień przystosowania społeczeństwa, starzenie się populacji oraz lokalne różnice klimatyczne.

W Wielkiej Brytanii zakwitły rzeki, a ludzie wpadają do nich myśląc, że to trawa

. Woda pokrywa się gęstą rzęsą. Kanały wyglądają jak trawa. W efekcie wiele osób przypadkowo wpada do wody.

Mortgage w UK: Jak dostać kredyt hipoteczny i kupić pierwszy dom bez stresu?

Planujesz kupno pierwszego domu w UK? Sprawdź, jak działa kredyt hipoteczny, jakie dokumenty są potrzebne i jak uniknąć najczęstszych błędów.

Czy rząd zmieni znienawidzony podatek spadkowy?

Podatek spadkowy nazywany jest najbardziej znienawidzonym podatkiem w Wielkiej Brytanii. Dlatego propozycja rządu, by objąć nim również środki z funduszy emerytalnych po śmierci świadczeniobiorcy wywołała sprzeciw.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie