Nowy pomysł polskiego rządu – pracując w UK będziesz… płacić podatek PIT!

"Dziennik Gazeta Prawna" donosi o trwających w polskim parlamencie pracach nad ustawą, która opodatkuje Polaków, którzy pracują poza granicami kraju – także w Wielkiej Brytanii.

Projekt zakłada wprowadzenie podobnych regulacji do tych, które obowiązywały przed 2006 roku właśnie w Zjednoczonym Królestwie z tą różnicą, że miałyby obowiązywać na terenie całej innych krajów.

- Advertisement -

Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić zmianę metody unikania podwójnego opodatkowania. Do tej pory podatnik zarobkujący za granicą może wybrać sposób rozliczania się z fiskusem znad Wisły. Metody są dwie – proporcjonalna lub z wyłączenia. Teraz, według nowego projektu ma obowiązywać tylko ta druga. Co w praktyce, oznacza to dla nas, zarobkujących na Wyspach?

Polka po wielu latach wróciła do Polski z Wielkiej Brytanii! Opowiedziała, jak jej się żyje w ojczyźnie [wideo]

"Wprowadzenie tylko jednej metody – zaliczenia proporcjonalnego, niezależnie od rodzaju dochodów, byłoby prawdziwą rewolucją" – komentuje Małgorzata Samborska dla "DGP", doradca podatkowy i dyrektor w Grant Thornton. Czeka nas wypełnienia większej ilości dokumentów, które same w sobie są dość skomplikowane, ryzykujemy popełnienie jakiegoś błędu w rozliczeniu, co wiąże się odpowiedzialnością karnoskarbową i wysokimi karami i wreszcie… wyższe podatki.

Nie można mieć wątpliwości – gabinet premier Beaty Szydło pracuje nad tym projektem po to, aby sięgnąć głębiej do kieszeni Polaków pracujących poza granicami Polski. Pomysł jest bardzo prosty – relatywnie wysokie zarobki w UK będą się wliczały do sumy, od której odprowadza się daninę. Jeśli stawka podatkowa za granicą jest niższa od polskiej, różnicę trzeba dopłacić w kraju, co oznacza, że w zasadzie podatek zapłacimy dwa razy!

 

 

Nie ma kwalifikacji, nie ma wjazdu do kraju – oto nowa polityka imigracyjna UK

"Jeżeli wynagrodzenie Polaka jest opodatkowane w państwie A według stawki 15 proc., a u nas uśredniona stawka podatkowa dla takiego dochodu wynosi 20 proc., to musi on dopłacić w Polsce pozostałe 5 proc. Mimo że jest to wynagrodzenie, które w całości uzyskał za pracę w państwie A" – tłumaczy obrazowo Józef Banach, radca prawny z kancelarii InCorpore Banach Szczypiński Partnerzy. Wystarczy, że w UK zapłacimy 22 tysięcy funtów rocznie, aby "wpaść" polski wyższy próg podatkowy.

Czy da się tego uniknąć? Specjaliści zwracają uwagę na abolicję podatkową. W przypadku przychodów z pracy czy działalności wykonywanej osobiście można uniknąć "dodatkowego" opodatkowania. Niemniej, PIT i tak będzie trzeba złożyć.

Izba Gmin PRZEGŁOSOWAŁA Great Repeal Bill – najważniejszą ustawę o Brexicie

Teksty tygodnia

Awaria banku to niemal codzienność. Ile gotówki warto mieć w domu?

Awarie systemów bankowych, black out, blokada konta po włamaniu…...

Chaos w Broadstairs. Bójki i grabieże to codzienność w nadmorskiej miejscowości

W nadmorskim miasteczku w Wielkiej Brytanii doszło do gwałtownych bójek, które wywołały strach wśród mieszkańców. W obawie przed kradzieżami lokalne biznesy zaczęły zamykać się wcześniej. W ubiegłym tygodniu w Broadstairs w hrabstwie Kent zapanował chaos, a na ulicach wybuchła bójka z udziałem wielu osób.

Rynek pracy dla młodych się kurczy. Najgorsza sytuacja od 7 lat!

Młodzi ludzie kończący studia w Wielkiej Brytanii trafiają dziś...

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Ukraińcom odmówiono azylu w UK. Według Home Office mogą wrócić do domów

Home Office odrzuca wnioski Ukraińców o azyl w UK twierdząc, że mogą już bezpiecznie wrócić do swojego kraju. Niektórzy jednak mówią, że nie mają do czego wracać.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie