piątek, 20 września, 2024

Od dziś obowiązuje wyższy próg zarobków dla wizy rodzinnej

Z dniem 11 kwietnia w UK wchodzą w życie przepisy dotyczące podwyższonego progu zarobków umożliwiającego pracownikom ściągnięcie na Wyspy rodziny. Podwyżka jest znacząca – z 18 600 do 29 000 funtów, choć na tym jeszcze się nie skończy.

Łączenie rodzin w UK będzie trudniejsze

W zeszłym tygodniu wzrósł próg zarobków dla imigrantów starających się o przyznanie wizy w ramach programu Skilled Worker Visa – z 26 200 funtów do 38 700 funtów. Z dniem 11 kwietnia w Wielkiej Brytanii wzrasta natomiast próg zarobków zezwalający na ściągnięcie na Wyspy członków najbliżej rodziny – męża/żony, partnera/partnerki lub innych bliskich krewnych (rzadko). Dotychczas pracownik brytyjski mógł do UK sprowadzić członk-a/ów rodziny, gdy zarabiał przynajmniej 18 600 funtów rocznie. Natomiast od teraz będzie musiał w tym celu wykazać się dochodami na poziomie co najmniej 29 000 funtów rocznie. A to jeszcze nie koniec. W najbliższej przyszłości próg zarobków zezwalających na sprowadzenie rodziny w ramach wizy rodzinnej ma wzrosnąć do 34 500 funtów, a w 2025 r. – do 38 700 funtów rocznie.

Z danych za poprzedni rok wynika, że do września 2023 r. urzędnicy w Wielkiej Brytanii wydali 82 395 wiz rodzinnych. 79 proc. wiz przyznano mężom/żonom lub partnerom/partnerkom imigrantów. Z kolei 13 proc. wiz wydano dzieciom, a tylko 8 proc. – pozostałym bliskim krewnym.

Przepisy dotyczące łączenia rodzin w UK są zbyt restrykcyjne?

Wielu ekspertów przyznaje, że przepisy wizowe wchodzące w życie w UK od kwietnia 2024 r., a zwłaszcza te dotyczące łączenia rodzin, są zbyt restrykcyjne. Prawnik Sarah Gogan z Harbottle & Lewis mówi wprost, że nowe prawo dotyczące wiz małżeńskich jest obecnie „jednym z najsurowszych na świecie”. I dodaje, że te „nieprzyzwoite”, „niszczycielskie” w swym charakterze przepisy „zagrażają odseparowaniem gorzej opłacanych pracowników od swoich rodzin”.

Ponowne przyjrzenie się przepisom imigracyjnym już teraz zapowiada Partia Pracy, która może liczyć na wygraną w nadchodzących wyborach w UK. Natomiast rząd torysów wciąż obstaje przy tym, że restrykcyjne przepisy są potrzebne dla znacznego ograniczenia imigracji netto na Wyspy. Ta bowiem, pomimo Brexitu, znów wymknęła się spod kontroli, osiągając liczbę 745 000 w 2022 roku.

Próg zarobków dla wizy rodzinnej jest zaskakująco wysoki

Krytycy twierdzą jednak, że nowe prawo pozwoli na ściągnięcie najbliższych członków rodziny tylko 30 proc. pracowników na Wyspach. – Wzrost [progu zarobków] jest zdumiewająco wysoki. I będzie miażdżący dla tych, którzy zechcą złączyć się ze swoimi rodzinami. Wyobraź sobie, że w końcu zabezpieczyłeś opiekę nad dzieckiem i pracę, których potrzebujesz, aby sprowadzić swojego partnera. Ale okazuje się, że słupki bramki, na której stałeś, przesunęły się nie tylko nieznacznie, ale poza możliwości zarobkowe większości ludzi. Wiele osób nigdy nie złoży wniosku, szczególnie po niedawnych podwyżkach opłat. A to znaczy, że albo wyjedzie za granicę, albo będzie musiało znieść separację na czas nieokreślony. (…) Nie jest jasne, dlaczego rząd Wielkiej Brytanii uważa, że małżonkowie są ciężarem dla Wielkiej Brytanii? Osoby posiadające wizę małżeńską nie mają już możliwości korzystania ze środków publicznych. Poza tym płacą one na NHS i mają najlepsze możliwe wsparcie w postaci współmałżonka do przystosowania się do życia w Wielkiej Brytanii – tłumaczy Gogan.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?