Fot. Getty
Każda osoba, które dopiero co przyznano Universal Credit, musi czekać aż pięć tygodni na pierwszą wypłatę zasiłku. Grupa posłów z parlamentarnej międzypartyjnej komisji ds. pracy i emerytur chce to zmienić i apeluje do rządu o wprowadzenie „starter payment”, czyli „wypłaty na start”. Ile miałoby wynosić to jednorazowe świadczenie?
W uzasadnieniu zalecenia wprowadzenia „starter payment” w raporcie sejmowej komisji wyjaśniono, że osoby, które ubiegają się o zasiłek Universal Credit otrzymują go właśnie dlatego, że już znajdują się z ciężkiej sytuacji finansowej i niejednokrotnie brakuje im pieniędzy na tak podstawowe rzeczy, jak żywność, rachunki za ogrzewanie i prąd, czy opłata za mieszkanie. Niestety, po otrzymaniu decyzji o przyznaniu brytyjskiego zasiłku powszechnego, beneficjenci muszą czekać aż pięć tygodni na pierwszą pomoc finansową.
>> WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O UNIVERSAL CREDIT. POBIERZ PORADNIK!<<
System Universal Credit jest wadliwy
Dodatkowo, komisja zaznaczyła, że system Universal Credit jest wadliwy – a jedną z jego słabych stron jest właśnie długi czas oczekiwania na pierwszą pomoc finansową. Posłowie zauważyli, że pojawia się coraz więcej dowodów na to, że ponad miesięczne oczekiwanie na wypłatę Universal Credit może powodować pogorszenie sytuacji osób znajdujących się w i tak już trudnej sytuacji, która w ostatnim czasie może być jeszcze trudniejsza z powody pandemii.
W czasie gdy beneficjenci oczekują na pierwszą transzę zasiłku, rosną ich zaległości czynszowe, często też są zmuszeni do korzystania z banków żywności. Taka sytuacja powody ogromny stres u tych osób, pogarszając również ich stan psychiczny. Zdaniem członków sejmowej komisji rozwiązaniem tych problemów byłoby wprowadzenie „starter payment”, czy jednorazowej bezzwrotnej „wypłaty na start”.
Ile miałby wynosić „starter payment”?
W związku ze wskazaniem wadliwości systemu Universal Credit, posłowie z komisji ds. pracy i emerytur zaproponowali, by nowi beneficjenci, przy rejestracji otrzymywali bezzwrotną pomoc finansową. Proponowana wysokość jednorazowego świadczenia miałaby wynosić minimum 287 funtów dla osoby samotnej w wieku powyżej 25. roku życia oraz maksymalnie 416 funtów dla pary.