Płatny urlop rodzicielski w UK – co zmienia się od marca 2024?

Rodzice niemowlaków mieszkający w Wielkiej Brytanii skorzystają z poważnych zmian w przepisach dotyczących płatnego urlopu rodzicielskiego. Co zmieni się w ramach Statutory Paternity Leave? Wyjaśniamy!

Brytyjski rząd zapowiedział wprowadzenie zmian w ustawowym urlopie ojcowskim w lipcu ubiegłego roku. Z opieki nad dzieckiem zgodnie z nowymi zasadami będzie można skorzystać już od 6 kwietnia 2024 roku. W swoich założeniach mają one zapewnić rodzicom noworodków i adoptowanych dzieci większą elastyczność.

Jak czytamy na łamach „The Daily Mirror”, w ramach obecnych przepisów ojcowie mogą skorzystać z maksymalnie dwóch tygodni płatnego urlopu, jeśli przepracowali u swojego pracodawcy określony okres czasu i zarabiają powyżej określonego progu. Urlop ten należy wykorzystać w ciągu pierwszych ośmiu tygodni – czyli 56 dni – po dacie urodzenia lub adopcji. Ojcowie muszą także poinformować pracodawcę na 15 tygodni przed tygodniem, w którym ma nastąpić poród lub tygodniem, w którym nastąpi adopcja.

Co zmienia się w urlopie rodzicielskim w UK?

Co się zatem zmieni? Od 8 marca młodzi ojcowie będą mogli podzielić swój urlop na dwa tygodniowe bloki w dowolnym momencie pierwszego roku po urodzeniu lub adopcji dziecka. Do 28 dni lub czterech tygodni skrócony zostanie także okres wypowiedzenia za każdy okres urlopu.

Chociaż nowe zasady zostaną wprowadzone w przyszłym miesiącu, będą miały zastosowanie dla rodziców dzieci urodzonych lub adoptowanych 6 kwietnia 2024, lub później. Podlegają one przepisom wprowadzonym w ramach Paternity Leave (Amendment) Regulations 2024 przez Department for Business and Trade

Czym jest Statutory Paternity Leave?

Ustawowy urlop ojcowski to czas, który możesz wykorzystać, aby spędzić go z nowo narodzonym lub nowo adoptowanym dzieckiem. W Wielkiej Brytanii urlop taki jest płatny w ramach Statutory Paternity Pay.

Ile wynosi Statutory Paternity Pay?

Ustawowa tygodniowa stawka zasiłku ojcowskiego wynosi 172,48 GBP lub 90% twoich średnich tygodniowych zarobków. Jest ustalana na podstawie tego, która z tych stawek jest niższa. Pieniądze w ramach Statutory Paternity Pay otrzymujesz w taki sam sposób, jak swoje regularne wynagrodzenie, co miesiąc lub co tydzień. Podatek i ubezpieczenie społeczne są również potrącane w normalny sposób.

Po więcej informacji w związku z urlopem rodzicielskim odsyłamy na oficjalne strony Statutory Paternity Pay and Leave: employer guide, gdzie dokładnie wyjaśniono co trzeba zrobić, aby starać się o takie wsparcie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Exeter pamięta o 307 Dywizjonie

W dniach 15–17 listopada w Exeter Guildhall odbyła się wystawa i uroczystości upamiętniające 307. Dywizjon Myśliwski Nocny "Lwowskie Puchacze".

Jak najtaniej dojechać do Holandii. Lepiej wybrać bus czy samolot?

Mając do wyboru różne środki transportu - autokar, samochód, bus i samolot, możemy wybierać, jak najtaniej dojechać do Holandii.

W styczniu czeka nas kolejna podwyżka rachunków

Według Cornwall Insights w styczniu możemy spodziewać się kolejnej podwyżki rachunków za energię. Ile wyniesie?

Problem z wizami dla imigrantów po 31 grudnia 2024

Elektroniczne wizy dla imigrantów mogą stać się poważnym problemem po 31 grudnia 2024 roku. Szczególnie w przypadku podróży międzynarodowych.

Holendrzy nie będą instalować Temu

Holenderski minister Dirk Beljaarts wskazał na zagrożenia związane z gromadzeniem danych przez chiński sklep internetowy Temu.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Stawka National Minimum Wage ma wzrosnąć o 6% w 2025, jak zapewnia Rachel Reeves

Brytyjski rząd zapowiada „podniesienie dolnej granicy” płac w UK. National Minimum Wage ma wzrosnąć o 6% w przyszłym roku, co będzie oznaczało podwyżkę dla ponad miliona nisko opłacanych pracowników, jak wynika z informacji, na które powołują się dziennikarze "Guardiana".

Skrajny prawicowiec Tommy Robinson pójdzie do więzienia

Tommy Robinson został skazany na 18 miesięcy więzienia po tym, jak przyznał się do obrazy sądu i fałszywych oszczerstw wobec uchodźcy.

Pasażerka Ryanaira dostała karę, bo jej bagaż był „potencjalnie za duży”

45-letnia Brytyjka musiała zapłacić 75 funtów grzywny na lotnisku Stansted. Kara w Ryanairze była jednak nie do końca uzasadniona.

Polski imigrant skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki

Polski imigrant w Holandii skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki. Nasz rodak za kratkami spędzi cztery lata. Holenderski sąd, który wydał wyrok w sprawie, określił 27-letniego Pawła C., jako osobę "tchórzliwą i pozbawioną skrupułów”.

Kosmetyki, które każda mama powinna mieć. Twoja skóra i maluch ci podziękują!

Ciąża to zarówno jeden z najbardziej wyjątkowych, jak i...

Chorobowe i urlop wypoczynkowy w Holandii

Pracując w Holandii podlegasz takim samym prawom jak Holendrzy. Jednak zasady przyznawania urlopu czy zwolnień lekarskich różnią się od tych w Polsce. Sprawdź szczegóły.