Płatny urlop rodzicielski w UK – co zmienia się od marca 2024?

Rodzice niemowlaków mieszkający w Wielkiej Brytanii skorzystają z poważnych zmian w przepisach dotyczących płatnego urlopu rodzicielskiego. Co zmieni się w ramach Statutory Paternity Leave? Wyjaśniamy!

Brytyjski rząd zapowiedział wprowadzenie zmian w ustawowym urlopie ojcowskim w lipcu ubiegłego roku. Z opieki nad dzieckiem zgodnie z nowymi zasadami będzie można skorzystać już od 6 kwietnia 2024 roku. W swoich założeniach mają one zapewnić rodzicom noworodków i adoptowanych dzieci większą elastyczność.

Jak czytamy na łamach „The Daily Mirror”, w ramach obecnych przepisów ojcowie mogą skorzystać z maksymalnie dwóch tygodni płatnego urlopu, jeśli przepracowali u swojego pracodawcy określony okres czasu i zarabiają powyżej określonego progu. Urlop ten należy wykorzystać w ciągu pierwszych ośmiu tygodni – czyli 56 dni – po dacie urodzenia lub adopcji. Ojcowie muszą także poinformować pracodawcę na 15 tygodni przed tygodniem, w którym ma nastąpić poród lub tygodniem, w którym nastąpi adopcja.

Co zmienia się w urlopie rodzicielskim w UK?

Co się zatem zmieni? Od 8 marca młodzi ojcowie będą mogli podzielić swój urlop na dwa tygodniowe bloki w dowolnym momencie pierwszego roku po urodzeniu lub adopcji dziecka. Do 28 dni lub czterech tygodni skrócony zostanie także okres wypowiedzenia za każdy okres urlopu.

Chociaż nowe zasady zostaną wprowadzone w przyszłym miesiącu, będą miały zastosowanie dla rodziców dzieci urodzonych lub adoptowanych 6 kwietnia 2024, lub później. Podlegają one przepisom wprowadzonym w ramach Paternity Leave (Amendment) Regulations 2024 przez Department for Business and Trade

Czym jest Statutory Paternity Leave?

Ustawowy urlop ojcowski to czas, który możesz wykorzystać, aby spędzić go z nowo narodzonym lub nowo adoptowanym dzieckiem. W Wielkiej Brytanii urlop taki jest płatny w ramach Statutory Paternity Pay.

Ile wynosi Statutory Paternity Pay?

Ustawowa tygodniowa stawka zasiłku ojcowskiego wynosi 172,48 GBP lub 90% twoich średnich tygodniowych zarobków. Jest ustalana na podstawie tego, która z tych stawek jest niższa. Pieniądze w ramach Statutory Paternity Pay otrzymujesz w taki sam sposób, jak swoje regularne wynagrodzenie, co miesiąc lub co tydzień. Podatek i ubezpieczenie społeczne są również potrącane w normalny sposób.

Po więcej informacji w związku z urlopem rodzicielskim odsyłamy na oficjalne strony Statutory Paternity Pay and Leave: employer guide, gdzie dokładnie wyjaśniono co trzeba zrobić, aby starać się o takie wsparcie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Jak pasażerowie oceniają program Ryanair Prime?

Za i przeciw - jak oceniany jest program Ryanair Prime? Czy korzyści, które płyną z wykupienia „abonamentu lotniczego” w cenie 79 funtów, uzasadniają jego koszt?

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które będą wybierać się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Nowe mieszkania w Glasgow

Co stanie w miejscu wyburzonych niedawno wyburzonych bloków? Kontrolowane eksplozja zmieniła panoramę miasta. Czy zmieni też coś w życiu mieszkańców? Czy to sposób na kryzys mieszkaniowy w UK?

Samotni rodzice ucierpią najbardziej na podwyżkach rachunków

Podwyżki rachunków w kwietniu najbardziej dotkną samotnych rodziców. Organizacje charytatywne mówią, że grozi to poważnym kryzysem.

Polska apteka w Wielkiej Brytanii – czym jest i jak działa

Chorowanie za granicą to wyzwanie. Procedury i schemat postępowania w przypadku wielu chorób jest zupełnie inny niż w Polsce. Inna jest też dostępność leków bez recepty. Pomocą są polskie apteki w Wielkiej Brytanii.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Samotni rodzice ucierpią najbardziej na podwyżkach rachunków

Podwyżki rachunków w kwietniu najbardziej dotkną samotnych rodziców. Organizacje charytatywne mówią, że grozi to poważnym kryzysem.

Nowe mieszkania w Glasgow

Co stanie w miejscu wyburzonych niedawno wyburzonych bloków? Kontrolowane eksplozja zmieniła panoramę miasta. Czy zmieni też coś w życiu mieszkańców? Czy to sposób na kryzys mieszkaniowy w UK?

Podwyżka cen biletów w Ryanairze na lato

Klienci Ryanaira zapłacą za bilety na tegoroczny sezon wakacyjny więcej niż w ubiegłym roku. Szef firmy zachęca do skorzystania z programu Ryanair Prime.

Inflacja w Holandii w marcu 2025 spowolniła

Wskaźnik inflacji w Holandii w marcu 2025 roku znalazł...

11-letnia dziewczynka wpadła do Tamizy – trwają poszukiwania

Tragiczny wypadek we wschodniej części Londynu. Do Tamizy wpadła...

80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

80-letniej Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online.